Posledná aktuálizácia prebehla 30. augusta 2024 by silviab
Počuli ste už niekedy pojem ,,hormón lásky“? V prípade, že áno, tak vám je určite jasné, že hovoríme o oxytocíne. Oxytocín je dôležitou látkou v ľudskom organizme, ktorá sa vytvára a vylučuje na základe rôznych podnetov. Hlavným podnetom pre jeho sekréciu je aj sexuálna stimulácia. Vďaka oxytocínu sa cítime viac v pohode, máme lepšiu náladu a dokážeme byť uvoľnení. Zaujíma vás, ako si zvýšiť hladinu oxytocínu v krvi alebo čo všetko ovplyvňuje v našom tele? Pokračujte v čítaní.
Čo je to oxytocín?
Oxytocín je chemická látka, ktorú kategorizujeme do skupiny bielkovín. Skladá sa za viacerých aminokyselín, ktoré spoločne vytvárajú jednu komplexnú molekulu. Ide o hormón, ktorý sa vyskytuje v ľudskom tele, či už v mužskom alebo v ženskom. Jeho tvorba prebieha v časti zvanej hypotalamus (alebo podlôžko), odkiaľ vedie cestu cez nervové bunky až do krvného obehu.
Následkom uvoľneného množstva oxytocínu môžu byť viaceré procesy v ľudskom tele. V prípade žien podnecuje oxytocín sťahy hladkého svalstva maternice, či už pri pôrode alebo počas sexuálneho dráždenia. Z tohto dôvodu je oxytocín využívaný aj na vyvolanie pôrodu, nakoľko sťahy maternice sú kľúčovým procesom pre úspešný pôrod. Okrem iného je sťahovanie svalstva u žien dôležité aj v prípade, ak sa pokúšate o bábätko, pretože práve sťahy maternice spôsobené oxytocínom urýchľujú pohyb spermií smerom k vajcovodom.
Ďalším z následkov uvoľneného oxytocínu je sťahovanie buniek mliečnej žľazy, čo je dôležité najmä v období dojčenia. Vďaka oxytocínu sa teda z prsníkov vylučuje mlieko. Prečo je to tak? Možno vás zaujme fakt, že dieťa pri cmúľaní bradavky spôsobuje matke tiež akúsi formu sexuálnej stimulácie, čo spôsobí uvoľnenie oxytocínu a následné sťahy buniek mliečnej žľazy, pričom sa vylúči materské mlieko.
Ako je to u mužov?
Oxytocín je vo veľkej miere spájaný najmä so ženským telom, avšak uvoľňuje sa aj u mužov. Aké účinky má tento hormón na pánov? Keďže u žien spôsobuje sťahy hladkého svalstva maternice, u mužov robí niečo podobné. Spôsobuje kontrakcie hladkej svaloviny v oblasti semenovodov, teda napomáha rýchlemu vylúčeniu ejakulátu. Tento proces by sme mohli prirovnať k pumpovaniu – oxytocín zabezpečí pumpovanie spermií von z mužskej pohlavnej sústavy.
Z tohto všetkého môžeme vydedukovať, že sekrécia oxytocínu nastáva pri orgazme u žien aj u mužov. Ďalším následkom uvoľneného oxytocínu je tiež vplyv na psychickú stránku. Samozrejme, pozitívny. Vďaka oxytocínu v krvnom obehu sa cítime pokojne, uvoľnene a máme super náladu. Okrem iného v nás tento hormón prebúdza pocity lásky, starostlivosti a túžby po ochrane našich blízkych.
Kedy sa oxytocín vylučuje?
V skratke povedané, hormón lásky je produkovaný a vylučovaný pri sexuálnej stimulácii. Keďže pojem sexuálna stimulácia je príliš obsiahly, pozrieme sa na jednotlivé prípady bližšie. Oxytocín môže naše telo zaplaviť v nasledovných prípadoch:
Pohlavný styk – Ide o najbežnejšiu formu stimulácie, ktorá zapríčiňuje vyplavenie oxytocínu. Pohlavné orgány muža a ženy sa dráždia navzájom a teda je možné, že oxytocín sa uvoľní u obidvoch partnerov.
Masturbácia – Ak sa radi hráte so svojím telom a viete ako naň, určite ste už párkrát pocítili oxytocín, ktorý sa uvoľnil po vyvrcholení. Pocit spokojnosti, harmónie a uvoľnenia po orgazme by vám nemal byť cudzí.
Orálny sex – Partnerov / partnerkin jazyk dokáže rovnaké zázraky. Ak ste túto formu sexuálneho dráždenia neskúšali, je najvyšší čas. Ide o vysoko vzrušujúci zážitok, ktorý častokrát končí nezabudnuteľným orgazmom, pri ktorom sa uvoľní oxytocín.
Dráždenie bradaviek – Ide tiež o istú formu sexuálnej stimulácie, a preto aj pri tomto akte naše telo produkuje oxytocín. Bradavky sú citlivé miesto plné nervových zakončení, a práve preto sú aj často zapájané do sexuálnych aktivít. Najlepšie vydráždenie dosiahnete jazykom alebo rukami.
Dojčenie – Matka, ktorá dojčí, si pravidelne na svoj prsník prikladá dieťa. Možno si to mnohé zo žien ani neuvedomujú, ale dieťa svojimi ústami do istej miery spôsobuje dráždenie bradavky. Ako sme už vyššie spomínali, nie je to len tak pre nič, za nič. Toto dráždenie spôsobuje vylúčenie oxytocínu a ten zabezpečuje tok mlieka z prsníka.
5 prípadov, pri ktorých by ste (možno) oxytocín nečakali
- Tantrická masáž – Aj keď nejde o priamu sexuálnu stimuláciu, naše telo dokáže vyplaviť oxytocín aj v tomto prípade. Pri sexuálnej masáži dokážu partneri dosiahnuť psychické uvoľnenie a mierne vzrušenie, čo vedie k produkcii tohto hormónu.
- Pôrod – V ženskom tele zohráva oxytocín dôležitú úlohu aj pri pôrode. Aby žena dokázala priviesť dieťa na svet a vytlačiť ho z maternice, je potrebné, aby došlo ku sťahom (kontrakciám) svalstva maternice. Práve to zapríčiňuje oxytocín, a preto aj keď už bije dvanásta hodina a dieťaťu sa nechce na svet, odporúča sa pohlavný styk, ktorý vyplaví oxytocín a následne prídu kontrakcie. Prípadne sa ženám bodá oxytocín v injekčnej striekačke (ak kontrakcie neprídu prirodzene).
- Obdobie tehotenstva – Hladina oxytocínu sa u žien navyšuje už v prvom trimestri, pričom najdôležitejšiu úlohu zohráva (ako sme už povedali) pri pôrode, kde sú potrebné kontrakcie.
- Fyzický kontakt – Áno, jedným z podnetov pre vylúčenie oxytocínu môžu byť aj dotyky, maznanie či hladkanie. Nemusí ísť iba o kontakt medzi partnermi, ale tiež sa môže jednať o kontakt so štvornohými maznáčikmi.
- Šport – Pri fyzickej aktivite naše telo zaplavia najmä endorfíny, no častokrát sa medzi ne zamieša aj oxytocín. Endorfíny majú na nás podobný vplyv ako oxytocín, čiže navodzujú nám dobrú náladu, pocit spokojnosti a šťastia.
Ako sa prejavuje nedostatok?
Ako iste dobre viete, hormóny sú látky, ktoré nám svoj deficit dávajú pocítiť. Inak to nie je ani s oxytocínom – hormónom lásky. Nedostatok tejto látky sa môže prejaviť na človeku hlavne v oblasti psychiky, no tiež existujú fyzické príznaky deficitu oxytocínu.
Ako sme si spomenuli, oxytocín sa vyskytuje aj v mužskom aj v ženskom organizme. Preto sa príznaky nedostatku môžu objaviť aj u žien aj u mužov. Hlavnými prejavmi nízkej hladiny oxytocínu sú nadmerný stres spojený s nervozitou. Ide o príznak, ktorý nám môže signalizovať viaceré anomálie, preto hneď nemôžeme konštatovať, že ide práve o deficit hormónu lásky. Chce to rôzne vyšetrenia a testy, aby sa našla pravá príčina spomínaného problému.
Ďalším z príznakom podpisujúcich sa na psychike je zvýšené podliehanie depresiám. Ľudia, ktorí majú oxytocínu málo, môžu byť často smutní a pociťovať úzkostlivé pocity. Ak by sme mali kategorizovať ľudí s nedostatkom oxytocínu, štatisticky sa jedná o mužov a ženy, ktorí žijú osamote a nemajú žiadny partnerský vzťah. Okrem iného majú tiež nižšiu hladinu hormónu lásky aj ľudia trpiaci autizmom. Spomenuté skupiny ľudí majú problém dostať sa do partnerského vzťahu, prípadne zotrvať v ňom dlhšiu dobu.
V prípade, že vediete partnerský vzťah, tiež môžete mať nedostatok oxytocínu. Ako to spozorujete? Hlavnými príznakmi nízkej hladiny hormónu lásky je ,,ochladenie“ vzťahu. To znamená, že váš partnerský vzťah neprežívate až tak emotívne ako niekedy, skôr máte vo vzťahu pocit rutiny a nudy. Tento problém, samozrejme, súvisí aj s komplikáciami v sexuálnom živote, kedy nemáte chuť do posteľných alebo iných sexuálnych aktivít. A to aj po tom, čo vám partner / partnerka naznačuje, že má na niečo chuť.
Deficit oxytocínu pri pôrode
Budúce rodičky by si hladinu oxytocínu mali pozorne strážiť, nakoľko jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na pôrod i na obdobie po pôrode. Ako sme si spomínali už vyššie v článku, oxytocín zohráva dôležitú úlohu pri privádzaní dieťaťa na svet. Vďaka nemu sa spúšťa proces kontrakcií svalstva maternice, čo pomáha k ,,vytlačeniu“ bábätka na svet. V prípade, že má rodička oxytocínu málo, kontrakcie nie sú dostatočné a pôrod trvá oveľa dlhšie ako v prípade, kedy má žena tohto hormónu dostatok.
Okrem iného sa deficit oxytocínu môže prejaviť aj v období po pôrode. Tu sa môže vyskytnúť aj závažnejšie komplikácia, ako je napríklad nadmerné krvácanie u ženy. Takéto krvácanie môže byť v niektorých prípadoch až život ohrozujúce. Práve z tohto dôvodu sa ženám zvykne injekčne podávať syntetický oxytocín. Takáto forma liečby alebo prevencie je u žien úplne bežná a môže predísť viacerým nežiaducim komplikáciám.
Ako si zvýšiť oxytocín?
Pri pojme zvyšovania hladiny látky v našom tele si možno predstavíte lieky, prípadne výživové doplnky, ktoré treba užívať na pravidelnej báze. Oxytocín je však výnimkou a jeho hladinu si môžete navýšiť zaujímavými bežnými a príjemnými aktivitami. Poďme sa pozrieť na to, ako si nakopnúť oxytocín a udržať si jeho optimálnu hladinu dlhodobo.
- Doprajte si pravidelne pohlavný styk s partnerom. V zdravom vzťahu by mal byť pohlavný styk na pravidelnej báze namieste, a preto nejde o žiadnu výnimočnú aktivitu. Ak sexujete pravidelne, určite poznáte dobre ten pocit pri vyvrcholení, kedy sa uvoľní obrovské množstvo oxytocínu. Samozrejme, neuvoľňuje sa len pri orgazme, ale tiež pri akýchkoľvek sexuálnych aktivitách.
- Dávajte si najavo, že sa ľúbite. Vášnivé slová, maznanie, dotyky a pohladenia dokážu v partnerovi / partnerke vzbudiť príjemné pocity, vďaka ktorým sa už tak dobrá nálada premení na ešte lepšiu. A to vďaka vyplavenému oxytocínu.
- Chvíľky plné relaxu vďaka masáži. Masírovanie samotné je aktivitou, pri ktorej sa cítime uvoľnene, oddýchnuto a vychutnávame si moment. Najlepšie bude, ak si masáž doprajete s partnerom / partnerkou, pričom zapojíte do hry svoju hravú stránku. Erotická masáž je dokonalým prostriedkom, ako si zvýšiť oxytocín. Po takejto masáži zažijete pocity maximálnej spokojnosti, uvoľnenia a pohody.
- Podporte svoju sexualitu. V tomto bode chceme osloviť najmä páry, ktoré sú sexuálne menej aktívne. Nepriamo svoj oxytocín dokážete nakopnúť výživovými doplnkami, ktoré zvýšia váš sexuálny apetít. Je to jednoduchý vzorec. Vyššie libido = viac sexu = viac oxytocínu.
- Chcete oxytocín za každú cenu? Otehotnite! Áno, možno to znie absurdne, no ide o prípad, kedy sa telo ženy zaplavuje oxytocínom nielen z dôvodu aktu oplodnenia, ale aj z dôvodu, že hormón lásky je zodpovedný za viaceré procesy spojené s materstvom a pôrodom. O tom sme si už ale hovorili.
Oxytocín a jeho využitie v medicíne
Priaznivé účinky hormónu oxytocín si zaslúžili pozornosť aj v oblasti medicíny. Preto lekári a lekárnici vymýšľajú stále nové uplatnenie pre tento zázračný hormón.
Spomenuli sme si, že liečba syntetickým oxytocínom je známa hlavne v období tehotenstva a po ňom, no zoznámime vás aj s ďalšími ,,ťažkosťami“, pri ktorých dokáže hormón lásky pomôcť. Čo sa týka rodičiek a mamičiek, tak sa oxytocín využíva aj pri problémoch s kojením, nakoľko napomáha vylučovaniu mlieka.
Pomáha aj pri autizme
V prípade uplatnenia oxytocínu v medicínskom segmente stále prebiehajú rôzne výskumy, štúdie a experimenty. Čo však doposiaľ vedci stihli zistiť je to, že by mohol byť nápomocný pri liečbe autizmu. Vieme, že oxytocín vo veľkej miere ovplyvňuje našu psychiku, teda je zodpovedný za zmeny v našom mozgu. Zistilo sa, že po podaní syntetického oxytocínu, nastala okamžitá aktivácia tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za komunikáciu. V tejto veci by oxytocín autistom výrazne pomohol.
Dobrý aj pri obezite
Povedali by ste, že oxytocín vylieči obezitu? Toto tvrdenie ešte nemôžme stopercentne potvrdiť, avšak vedecké výskumy sú na dobrej ceste k tomu, aby sa mohlo stať faktom. Ľudia, ktorí boli liečení syntetickou formou hormónu lásky, mali tendenciu prijímať menej potravy. Oxytocín zapríčinil aj redukciu viscerálneho tuku, čo je tuk uložený medzi orgánmi (nazýva sa aj medziorgánový alebo vnútrobrušný. Nejde teda o podkožný tuk, ktorého množstvo človek dokáže znížiť športom, či úpravou stravy.
Ďalším faktom, ktorý si zaslúži pozornosť, je, že oxytocín celkovo znižuje príznaky obezity, glukózovej intolerancie a pritom vôbec neovplyvňuje nijakým spôsobom chuť do jedla. Výskumy v tomto smere musia ešte pokračovať, aby si vedci boli stopercentne istí, že pôjde o účinnú a efektívnu liečbu ,,chorôb“ s rastúcim trendom – obezity a prejedania sa.
Oxytocín a pôrod
Vedeli ste o tom, že oxytocín sa využíva aj na vyvolanie pôrodu? Oxytocín totižto vyvoláva silné kontrakcie, pomáha rozšíriť maternicu a posunúť dieťa von a taktiež vplýva na vyplavenie placenty.
Vylučovanie oxytocínu stimuluje tlak, ktorý vyvíja bábätko na maternicu a tkanivá panvového dna. Podobne sa tento hormón vyplavuje aj vtedy, ak matka kojí svoje novorodeniatko.
Ak má žena nízke hladiny oxytocínu počas pôrodu, zvyčajne to vyústi do:
- dlhšieho pôrodu z dôvodu slabších kontrakcií
- nadmerného krvácania z miesta, kde sa nachádzala placenta
Našťastie existujú spôsoby, ako podporiť produkciu oxytocínu pred pôrodom:
- Zostaňte v pokoji.
- Snažte sa vyhýbať stresu a nepriaznivým vplyvom (hluk, nepohodlie, nepríjemní ľudia a pod.)
- Držte sa vo vzpriamenej polohe, aby vaše dieťatko vyvíjalo väčší tlak na vašu maternicu.
- Vyskúšajte si dráždiť bradavky a klitoris.
- Vyhnite sa epidurálnej analgézii.
Lekári a medici sú na dobrej ceste s výskumami ohľadom oxytocínu, no stále je potrebné testovať jeho vplyvy na organizmus, zvážiť riziká dlhodobého užívania, nastavenie optimálnej dávky v konkrétnych prípadoch a spôsoby podávania tejto látky.
Pýtate sa nás
Čo je oxytocín?
Oxytocín je látka nazývaná aj hormón lásky. Ide o hormón, ktorý sa vyskytuje v ľudskom tele vo forme bielkoviny a jeho vylučovanie podnacujú najmä sexuálne aktivity. Privádza nám dobrú náladu, pocit pohody a uvoľnenia.
Načo slúži?
Hormón oxytocín má na naše telo viaceré blahodarné účinky. Po psychickej stránke nám navodzuje príjemné pocity ako sú šťastie, radosť, uvoľnenie a podobne. U žien zohráva dôležitú úlohu pri pôrode a dojčení, kedy je dôležitý pre kontrakcie svalstva maternice a pre uvoľnenie materského mlieka.
Ako je možné ho zvýšiť ?
Zvýšenú hladinu oxytocínu si zabezpečíte hlavne pravidelným sexom. V prípade, ak vás zaujíma viac, prečítajte si riadky pod nadpisom ,,Ako si zvýšiť oxytocín?“.
Čo ovplyvňuje jeho hladinu?
Na hladinu oxytocínu vplývajú priame aj nepriame faktory. Priame a pozitívne vplyvy sú napríklad zdravý sexuálny život a celkovo zdravý partnerský vzťah. Nepriamo oxytocín ovplyvňuje naše psychické rozpoloženie a životný štýl, ktorý vedieme.
Vieme oxytocín doplniť v strave alebo liekmi?
Áno, nepriamo môžu mať vplyv na oxytocín aj potraviny či doplnky stravy. Ide hlavne o výživové doplnky, ktoré zvyšujú libido a skvalitňujú sexuálny život. Takýmto spôsobom sú zabezpečené pravidelné sexuálne aktivity, čo vedie k vyplaveniu oxytocínu.
Aké sú 3 najviac pozitívne účinky?
Jednoznačne jeho vplyv na psychickú stránku človeka. Prehlbuje lásku partnerov (nie nadarmo sa označuje ako hormón lásky), navodzuje pocit maximálneho uvoľnenia a prispieva k dobrej nálade.
Môže mať oxytocín aj negatívne vplyvy na ľudské telo?
Doposiaľ nebolo preukázané, že by oxytocín mohol organizmu škodiť, avšak nie je to potvrdené. Výskumy týkajúce sa tohto hormónu stále prebiehajú a lekári skúmajú, samozrejme, aj tento aspekt.
Použité zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Oxytoc%C3%ADn
- https://www.wikiskripta.eu/w/Oxytocin
- https://www.erekciablog.sk/oxytocin/
- https://www.yourhormones.info/hormones/oxytocin/
- https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/oxytocin