pycnogenol

Pycnogenol

Posledná aktuálizácia prebehla 15. októbra 2024 by silviab

Postupom času a najmä postupom veku, ľudská pleť stráca elasticitu. V dnešnej dobe ju stráca o to rýchlejšie, vďaka veľkému znečisteniu, slnečnému žiareniu cez ozónovú dieru a zväčšenému obsahu tabakového dymu. Takmer všetky kozmetické prípravky, ktoré sú určené, práve na pomoc s obnovou elasticity, pôsobia zvonku. No Pycnogenol, ktorý vám dnes predstavíme, nie, ten pôsobí zvnútra a tak sú jeho účinky o to účinnejšie.

Pycnogenol je veľmi známy antioxidant a patentovaný prírodný výťažok získaný zo stredomorskej kôry stromu Borovice prímorskej. Tento strom sa nachádza predovšetkým v juhozápadnom Francúzsku  a obsahuje bioaktívne látky procyanidiny ovplyvňujúce kvalitu spojivových tkanív. Taktiež môže slúžiť na pomoc ľuďom s astmou, alergiami, sennou nádchou a inými zdravotnými problémami.

Aké sú však jeho zdravotné výhody? Existujú nejaké riziká pri jeho užívaní? Dozviete sa viac o tejto stromovej pilulke a o tom, ako vám môže pomôcť.

Čo je Pycnogenol

Pycnogenol je patentovaný extrakt z kôry francúzskej Borovice prímorskej (Pinus pinaster). Obshauje 65-75% prokyanidínov, čo je trieda polyfenolov a flavonoidov, ktoré sa nachádzajú aj v čučoriedkach, víne, hroznovej šupke, citrusoch a kakau. Prokyanidíny majú antioxidačnú a protizápalovú aktivitu. Zvyšné zlúčeniny sú fenolové kyseliny, ktoré môžu mať taktiež antioxidačnú aktivitu.

Pycnogenol pôsobí v tele nasledovným spôsobom :

  • Antioxidanty s malými molekulami (fenolové kyseliny, katechín a taxifolín) sa rýchlo vstrebávajú a začnú pôsobiť v tele do 30 minút
  • Zvyšné komplexnejšie antioxidanty (dlhé reťazce prokyanidínov) sa dostávajú do čreva, kde ich váš črevný mikrobióm rozkladá na aktívne metabolity
  • Aktívne zlúčeniny produkované mikrobiómami sa objavujú v krvi o 6 hodín neskôr a zostávajú najmenej 14 hodín

Pycnogenol chráni bunky v tele pred oxidačným stresom. Môže tiež pomôcť regenerovať a udržiavať hladinu vitamínu C a E a zároveň potenciálne zvýšiť hladinu oxidu dusnatého, čo môže relaxovať a ochrániť cievy.

Niečo o Borovici prímorskej

borovica primorska

Borovica prímorská je pomerne veľký strom, vysoký 20 – 30 m, s priemerom pri zrelosti 35 – 40 cm. Koruny starých stromov sú široké a ploché. Plantážne stromy majú dlhé, čisté valcovité stonky, na rozdiel od otvorených jednotlivých stromov, kde sú kmene pri základni široké, s výrazným zúžením a zvýšeným rozvetvením. Má hlboký koreň so sekundárnymi koreňmi (dobre vyvinutými). Kôra je hustá, hlboko prasknutá a tmavo červeno-hnedá. Ihly sú ostnaté, pevné, tuhé, často skrútené, vyskytujú sa v pároch, so živou zelenou farbou.

Kvety sa objavujú medzi neskorou zimou a polovicou jari; samčie kvety sú bohaté, zoskupené v plytkých prstencoch pod listami a peľou vylučovanou skoro na jar. Samičie kvety sa vyskytujú na koncoch rozširujúcich sa výhonkov a sú matne červenej farby. Šišky sú takmer sediace, na základni veľmi šikmé, mierne zakrivené vajcovito-kužeľovité. Šišky dozrievajú medzi neskorým letom a jeseňou a na strome pretrvávajú niekoľko rokov.

O oblasti pôvodu sa vedú polemiky, aj keď sa zdá, že centrom prirodzenej distribúcie sú oblasti západného Stredomoria vrátane južného Francúzska, Korziky, Sardínie, Talianska.

Borovica prímorská toleruje rôzne klimatické podmienky v závislosti od poddruhu. Spravidla sa vyskytuje prirodzene v teplých miernych oblastiach vrátane oblasti Stredomoria s oceánskym vplyvom na podnebie, hlavne vo vlhkých a podvlhkých oblastiach, kde sú ročné zrážky väčšie ako 600 mm. Napriek tomu je možné, že stromy prežijú v oblastiach aj so zrážkami iba 400 mm ročne, za predpokladu dostatočnej vzdušnej vlhkosti. Uprednostňuje kremičité pôdy s hrubou textúrou, najmä piesčité pôdy, ale znesie aj iné typy pôdy.

Extrakt z borovicovej kôry vs. Pycnogenol

Pycnogenol sa oficiálne extrahuje z francúzskej Borovice prímorskej (Pinus pinaster), ktorá rastie na juhozápadnom pobreží Francúzska. No extrakty sa dajú pripraviť aj z iných borovicových kôr, ako sú napríklad Pinus radiata, Pinus densiflora, Pinus thunbergii a Pinus massoniana. Väčšina z nich má podobné množstvo účinných látok a často sa predávajú pod značkou Pycnogenol. Avšak niektoré z týchto ďalších extraktov z borovicovej kôry môžu obsahovať rôzne účinné látky, ktoré môžu ovplyvňovať ich biologickú aktivitu.

Napríklad Enzogenol je extrakt z borovice, ktorá rastie v Kalifornii a Mexiku (Pinus radiata) a ktorá môže mať kognitívne účinky. Stromy tejto borovice boli naturalizované v Austrálii a na Novom Zélande, kde sa teraz vyrába väčšina enzogenolu.

Účinky

Pycnogenol je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti. Ponúka širokú škálu potenciálnych zdravotných výhod. Jeho účinky boli skúmané na všetko, od duševných funkcií až po liečbu vysokého krvného tlaku.

Toto je zoznam zatiaľ známych účinkov Pycnogenolu :

Erektilná dysfunkcia

Prvým účinkom je zlepšenie erektilnej dysfunkcie. Pycnogenol má významný vplyv na hladinu oxidu dusnatého v tele, ktorá je zodpovedná za vazodilatáciu a zlepšenie prietoku krvi. Nedávna štúdia zistila, že kombinácia extraktu z borovicovej kôry a arginínu (aminokyseliny, ktorá tiež zvyšuje produkciu oxidu dusnatého) bola účinná pri zlepšovaní miernej až stredne ťažkej erektilnej dysfunkcie. Práve v boji s nízkym libidom, erektilnou dysfunkciou alebo vysokým krvným tlakom, pyknogenol pomáha.

Príznaky artritídy

S pribúdajúcim vekom má mnoho ľudí osteoartrózu. Osteoartróza, ktorá sa bežne nazýva artritída, vznikne, keď sa chrupavka na kĺboch ​​začne opotrebovávať. To môže spôsobiť bolesť, najmä v oblastiach tela, ktoré sa používajú opakovane, ako sú vaše ruky, prsty alebo kolená. Ukázalo sa, že pycnogenol pomáha zmierňovať bolesti spojené s osteoartrózou tým, že bráni krvným chemikáliám v napadnutí chrupavky.

Príznaky spojené s menopauzou a menštruáciou

Mnoho žien pociťuje fyzické nepohodlie v dôsledku príznakov menopauzy. Práve Pycnogenol môže pomôcť zmierniť bežné príznaky vrátane návalov horúčavy, výkyvov nálady, nepravidelných menštruácií a ďalších.

Zdravie srdca

Pycnogenol môže pomôcť regulovať krvný tlak, čo pomáha zlepšovať celkové zdravie srdca. Krvný tlak je dôležitým meradlom množstva krvi, ktorá pumpuje zo srdca do zvyšku tela. Príliš veľký tlak signalizuje, že vaše srdce môže pracovať príliš tvrdo. Môže to potom viesť k srdcovým problémom, ako je mŕtvica alebo infarkt.

Výkon a zotavenie pri cvičení

Ďalším zaujímavým účinkom Pycnogenolu je zabránenie nárastu voľných radikálov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú po cvičení, čo môže spôsobiť únavu a poškodenie svalov. Môže tiež zvýšiť výkon v plávaní, cyklistike a behu u profesionálnych športovcov, napríklad pripravujúcich sa na triatlon.

Alergie

Pycnogenol niektorým ľuďom môže znižovať príznaky alergie na nose a očiach. Dôležité je, že sa musí užívať najmenej 5 týždňov pred sezónou alergií, aby sa dosiahli potenciálne prínosy, pričom najlepšie výsledky budú mať tí, ktorí ho užívajú 7-8 týždňov dopredu.

Kognitívne funkcie a mozgová hmla

Pycnogenol môže byť sľubným nootropikom pre rôzne skupiny ľudí, vrátane odborníkov v strednom veku, študentov a ľudí s miernym kognitívnym poklesom, ako je mozgová hmla. Môže po 12 týždňoch zlepšiť kognitívne funkcie, pozornosť, duševný výkon a špecifické odborné schopnosti. Vedci tvrdia, že môže taktiež zvýšiť nepretržitú pozornosť, pamäť, výkonné funkcie, náladu a znížiť oxidačný stres.

Ochrana pokožky pred poškodením slnečným žiarením

Dostatok slnečného žiarenia a vitamínu D je rozhodujúci pre vaše zdravie a vitalitu. Nedostatočný pobyt na slnku je pre vaše zdravie taký nebezpečný ako fajčenie. Pridanie doplnkového pycnogenolu poskytuje ochranu pred škodlivými UVB lúčmi a môže znížiť hyperpigmentáciu a zlepšiť funkciu bariéry pokožky.

Znižuje zápal

A posledným účinkom je zníženie zápalu. Cytokíny sú skupinou prozápalových molekúl, ktoré sa uvoľňujú pri prechladnutí alebo chrípke, pádoch alebo úrazoch (alebo príliš tvrdom tréningu v posilňovni!), alebo ak bojujete s chronickým zdravotným stavom. Správna strava a pravidelné cvičenie by mali byť vždy základom pre budovanie najlepšieho zdravia, no niekedy však telo potrebuje trochu viac podpory a doplnkový Pycnogenol môže s týmto pomôcť.

Vedľajšie účinky

Pycnogenol je väčšinou populácie znášaný dobre. Avšak medzi bežné sťažnosti, ktoré obklopujú fytochemikálie, patria závraty, vertigo a žalúdočná nevoľnosť. Vďaka svojmu účinku na imunitný systém môže

Kontraindikácie a interakcie

Aj keď Pycnogenol nemá žiadne vedľajšie účinky, ľudia s autoimunitnými chorobami, ako je reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza, lupus a celiakia, by mali byť pri užívaní aj tak opatrní, pretože môže ovplyvňovať činnosť ich imunitného systému. Pycnogenol môže aj zvýšiť riziko krvácania, preto by sa mu mali vyhnúť osoby s poruchami krvácania, ľudia užívajúci lieky alebo doplnky na riedenie krvi alebo týždne pred operáciou.

Aj keď sa Pycnogenol všeobecne považuje za bezpečný, môže interferovať s účinkom určitých liekov používaných pri chemoterapii a rádioterapii.

Dostupné formy Pycnogenolu

Na Slovensku sú dostupné tri rôzne formy Pycnogenolu. Sú to rôzne séra, gély alebo tablety. Samozrejme, tých prvých dvoch foriem je oveľa menej a aj sa ťažšie vyhľadávajú, no stále sú to dobrí pomocníci pre zdravie.

 Séra :  Prvou formou Pycnogenolu je sérum. Najznámejšie sérum je od značky The Ordinary, ktorá patrí medzi tie cenovo drahšie. Obsahuje 5% Pycnogenolu a nanáša sa samostatne. Môže sa naniesť aj po sére, ktoré je však na báze vody, nikdy nie však po použití rôznych krémov na tvár.

 Gély:  Druhou formou Pycnogenolu sú rôzne gély. Väčšinou majú v zložení aj vitamín E, panthenol a aloe vera. Slúži ako prostriedok na dosiahnutie pružnej, zdravej a sviežej pleti a výrazne obmedzuje tvorbu vrások. V géloch si zaľúbenie našli aj muži, ktorým sa hodí po holení ako dezinfekčný prostriedok.

 Tablety, kapsule a doplnky stravy :  Tabliet, kapsúl alebo rôznych iných doplnkov výživy a stravy s obsahom Pycnogenolu je na trhu veľa. V tomto prípade, by naozaj nemal byť problém ich zohnať. Sú to väčšinou väčšie balenia a dávkovanie sa udáva medzi 1 až 2 tabletami denne.

Tabletky s obsahom Pycnogenolu a prečo ich odporúčame

Tablety s obsahom Pycnogenolu sú pre niekoho veľmi dobrou investíciou, aj keď pomerne celkom drahou. Veľa ľudí vo svojich recenziách uvádza, že pozitívne účinky, zaznamenali ihneď, hlavne čo sa pleti a hojenia po úraze týka. No zároveň aj uvádzajú, že z dlhodobého hľadiska si ich nemôžu dovoliť užívať, keďže najznámejšie tablety s obsahom Pycnogenolu stoja okolo 55 eur.

Do pozornosti by sme chceli uviesť aj kombináciu tabletiek s gélom. Je to kombinácia, ktorá sa užíva najmä v prípade účinku na lepšiu pleť. Je obľúbená najmä z pohľadu žien, ktoré ju používajú ako „vnútornú“ kozmetiku. Netreba si však myslieť, že len táto kombinácia zaručí pekný vzhľad pleti. Netreba zabúdať ani na pitný režim, pretože nedostatok vody, sa veľmi rýchlo odrazí práve na vzhľade vašej pleti

Výhodou tabliet s obsahom Pycnogenolu je, že sa dajú užívať aj dlhodobejšie. Odporúča sa 2 až 3 mesiacový interval. A posledné plus, vďaka ktorému tabletky odporúčame je, že sú voľnopredajné a teda pre vás dostupné aj bez lekárskeho predpisu.

Často kladené otázky

Čo je to Pycnogenol?

Pycnogenol je patentovaný extrakt z kôry francúzskej Borovice prmorskej (Pinus pinaster). Obsahuje 65-75% prokyanidínov, čo je trieda polyfenolov a flavonoidov, ktoré sa nachádzajú aj v čučoriedkach, víne, hroznovej šupke, citrusoch a kakau. Prokyanidíny majú antioxidačnú a protizápalovú aktivitu. Zvyšnú časť obsahu tvoria zlúčeniny fenolové kyseliny.

Kde sa nachádza?

Nachádza sa v strome Borovica prímorská, čo je pomerne veľký strom, vysoký 20 – 40 m.

Načo sa používa?

Používa sa najmä pre svoje antioxidačné vlastnosti. Našli by ste ho v tabletách, sérach alebo rôznych géloch, ktoré ponúkajú širokú škálu potenciálnych zdravotných výhod.

Aké má účinky?

Pomáha pri astme, ktorá spôsobuje zápal pľúc a tým pádom zhoršuje dýchanie, pomáha zmierňovať príznaky artritídy, zlepšuje príznaky spojené s menopauzou, zlepšuje zdravie srdca a podporuje výkon a zotavenie pri cvičení.

Je to prírodná látka?

Áno, Pycnogenol je čisto prírodná látka.

Kde ho môžem kúpiť?

Tablety s obsahom Pycnogenolu by ste mali byť schopní kúpiť takmer v každej lekárni, či už v kamennej alebo internetovej. S gélmi a sérami je to už trochu komplikovanejšie a nemusíte ich zohnať všade. Odporúčame stránku www.jasomzdravie.sk, kde sú dostupné aj tablety aj gély a stránku www.vivantis.sk pre sérum.

Koľko stojí?

Pycnogenol tablety nájdete v rozmedzí 20 až 60 eur.

Môžem pocítiť z pycnogenolu vedľajšie účinky?

Pri užívaní Pycnogenolu by ste nemali pociťovať žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Väčšina populácie ho znáša dobre. V krajných pprípadoch však môžete pociťovať závraty, vertigo alebo žalúdočnú nevoľnosť.

Zdroje

  • https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=pycnogenol
  • https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/pycogenol-uses-and-risks
  • https://www.rxlist.com/pycnogenol/supplements.htm
  • https://www.verywellhealth.com/pycnogenol-what-should-i-know-about-it-89069
  • https://www.erekciablog.sk/borovica-primorska/
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+