Posledná aktuálizácia prebehla 12. júla 2024 by silviab
Borovica prímorská patrí medzi pomerne dosť veľké stromy. Dokáže rásť v nížinách ale aj v horách. Pre zdravie je veľmi prospešná hlavne kvôli svojmu zloženiu ako napríklad proantokyanidíny, ktoré dokážu zlepšiť zdravie. Taktiež má veľmi dobrý vplyv na zlepšenie cirkulácie krvi v cievach. Tento účinok je prepojený aj so zlepšením pohlavnej sústavy – najmä jej prekrvením.
No samozrejme u Borovice prímorskej by sme našli oveľa viac účinkov. Práve o nich, ale napríklad aj o dávkovaní, vedľajších účinkoch a dostupných formách si dnes povieme.
Všeobecné informácie – popis, výskyt, pôvod
Borovica prímorská je rozšírený stredne veľký strom pôvodom z povodia západného Stredomoria. Vyhovujú jej mierne teplé miesta, od pobrežia až po vysoké hory. Neznáša tieň a uprednostňuje kremičité a piesčité pôdy. Vďaka nenáročnému chovaniu, tolerancii voči soľnej hmle a rýchlemu rastu sa používa na ochranu pôd, opätovné zalesňovanie degradovaných oblastí a stabilizáciu dún, ako ochranné pásy a tiež na intenzívnych plantážach.
- Je vysoká 20 – 30 metrov, výnimočne až 40 metrov.
- Kôra je jasne červenohnedá a hustá.
- Koruna je u mladých borovíc pravidelná, vajcovitá alebo kužeľovitá a u dospelých borovíc nepravidelná a otvorená.
- Ihly, ktoré sa vyskytujú väčšinou v pároch, alebo príležitostne v skupinách po 32, sú dlhé 10 – 25 cm a majú na oboch stranách lesklé zelené.
- K ich dozrievaniu dochádza dva roky po opelení a otvárajú sa to isté leto alebo až o 10 rokov neskôr. Jeho koreňový systém pozostáva z hlbokého koreňa s dobre vyvinutými sekundárnymi koreňmi.
Často sa používa na stabilizáciu dún, aby umožnila poľnohospodárske využitie veľkých plôch pozdĺž západného pobrežia Pyrenejského polostrova, a ako ochranné pásy chrániace poľnohospodárske plodiny pred soľnou hmlou. V juhozápadnom Francúzsku sa používa aj na sanitačné plantáže a na hospodársky rozvoj v oblasti Landes, najväčšieho súvislého plantážneho lesa v Európe, kde je hlavným druhom práve tento strom. Ďalej kvôli jeho vlastnostiam rýchleho rastu a tolerancii k chudobným pôdam patrí medzi ďalšie spôsoby použitia ochrana pôdy a ochrana svahov pred eróziou, ako aj tieňový strom na plochách na piknik, v kempoch a rekreačných parkoch.
Čo sa zdravia týka tak sa používa najmä na :
- správne fungovanie kardiovaskulárneho systému – cirkulácia krvi v cievach
- spomalenie predčasného starnutia
- podporu tvorby kolagénu a elasténu
Zloženie
Zloženie Borovice prímorskej je zaujímavé, pretože niektoré z jej látok sa používajú v medicíne alebo aj rôznych iných odvetviach. Napríklad je to Pycnogenol, ktorý sa dá kúpiť aj samostatne.
Tu sú najdôležitejšie látky, ktoré Borovica prímorská obsahuje:
- Pycnogenol: Pycnogenol je látka, ktorá sa nachádza v kôre Borovice prímorskej. Účinné látky v pycnogenole je možné tiež extrahovať z iných zdrojov, napríklad z arašidovej šupky, hroznových jadier a kôry z hamamelu. Pycnogenol sa používa na liečbu problémov s krvným obehom, alergií, astmy, zvonenia v ušiach, vysokého krvného tlaku, bolesti svalov, bolesti, osteoartrózy, cukrovky, poruchy pozornosti a hyperaktivity, ochorenia ženského reprodukčného systému nazývaného endometrióza.
- Flavonoidy: Flavonoidy sú skupinou rastlinných metabolitov, o ktorých sa predpokladá, že poskytujú zdravotné výhody prostredníctvom bunkových signálnych dráh a antioxidačných účinkov. Tieto molekuly sa nachádzajú v rôznych druhoch ovocia a zeleniny.
- Silice: Silice sa často používajú na zmiernenie stresu, zlepšenie nálady, zmiernenie bolesti hlavy a migrény, na zlepšenie spánku, potlačenie nevoľnosti a dokonca na odpudenie hmyzu. Nachádzajú sa v živici stromu a dokážu pomôcť aj pri problémoch s astmou, nachladnutí alebo pri problémoch s močovými cestami.
- Procyanidíny: Prokyanidíny sú polyfenoly nájdené v ovocí, zelenine, orechy, strukovinách, obilninách ako aj v kôre Borovice prímorskej. Pozitívne vplývajú na tkanivo a podporujú tvorbu kolagénu. Tým prakticky pôsobia priaznivo na pokožku a zabraňujú predčasnému starnutiu.
- Proantokyanidíny: Proantokyanidíny sú chemické zlúčeniny. Dávajú plodom alebo kvetinám mnohých rastlín ich červené, modré alebo fialové farby. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť predchádzať rakovine, chrániť srdce a kardiovaskulárny systém. Môžu pôsobiť ako antioxidanty a blokovať tvorbu nitrozamínov a chrániť zdravé bunky pred účinkami.
- Terpentíny: Terpentín je užitočný pre svoje antiparazitárne účinky, najmä pri liečbe myiázy. Terpentín sa používa aj v kúpeľoch na liečbu roztrúsenej sklerózy a sexuálnej dysfunkcie. Najčastejšie sa však využíva do mastí a náplasti určených na vonkajšie použitie.
Účinky
Teraz sa pozrieme na účinky tohto stromu. Borovica prímorská má veľa prínosov pre ľudské telo. Či už je to prínos pokožke, vlasom alebo aj erekcii.
Toto je zoznam tých najviac dôležitých účinkov:
Antioxidačný účinok
Ak máte nadváhu, nepáči sa vám tvar vašej postavy alebo máte zlé zdravie, vaše telo bude produkovať nadbytok zlúčenín voľných radikálov, ktoré vyvolávajú zápaly v tele, poškodzujú vašu DNA a zhoršujú zdravie. Antioxidanty tieto vnútorné „požiare“ uhasia. Pycnogenol – patentovaný vzorec extraktu z borovicovej kôry – je schopný zabrániť a minimalizovať toto oxidačné poškodenie pôsobením voľných radikálov.
Pomoc pri erektilnej dysfunkcii
Druhým účinkom je pomoc mužom, ktorí trpia erektilnou dysfunkciou. Extrakt z borovicovej kôry má významný vplyv na hladinu oxidu dusnatého v tele, ktorá je zodpovedná za vazodilatáciu a zlepšenie prietoku krvi. Kombinácia extraktu z borovicovej kôry a arginínu (aminokyseliny, ktorá tiež zvyšuje produkciu oxidu dusnatého) je účinná pri zlepšovaní miernej až stredne ťažkej erektilnej dysfunkcie.
Zlepšenie zdravia ciev a srdcovocievnej sústavy
Borovica prímorská taktiež dokáže ovplyvniť zdravie srdca ale aj zdravie ciev. Zložky, ktoré obsahuje ovplyvňujú zníženie možného zhlukovania krvných doštičiek, a tým teda aj znižovanie rizika vzniku infarktu myokardu.
Pomoc pri prechladnutí
Nie je nič nepríjemnejšie ako nepríjemná nádcha; zastaví vašu produktivitu v práci alebo napríklad aj v posilňovni. Užívanie doplnkov, ktoré obsahujú Pycnogenol, dokáže znížiť trvanie a závažnosť nachladnutia.
Zvýšená mozgová aktivita
Ak vás trápi, že zabúdate na malé detaily – napríklad to, kam ste si odložili kľúče od auta alebo čo ste mali urobiť-, pravdepodobne trpíte rannými známkami kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Stres, nesprávna strava a nedostatok spánku – to všetko môže prispieť k suboptimálnej funkcii mozgu. Aj keď je strava a cvičenie pre podporu zdravých funkcií mozgu fantastická, rovnako tak je to aj s extraktom z borovej kôry.
Prevencia proti slnečnému žiareniu
Dostatok slnečného žiarenia a vitamínu D je rozhodujúci pre vaše zdravie a vitalitu. Nedostatočné slnečné žiarenie je pre vaše zdravie také nebezpečné ako fajčenie. Pridanie doplnkového pycnogenolu poskytuje ochranu pred škodlivými UVB lúčmi a môže znížiť hyperpigmentáciu a zlepšiť funkciu bariéry pokožky. Ak trávite veľa času na slnku, môže to byť príjemná podpora pokožky.
Vedľajšie účinky
Všeobecne platí, že užívanie Borovice prímorskej je bezpečné, ak sa užíva podľa dávkovanie- U niektorých ľudí sa však môže vyskytnúť nepríjemný zápach z úst, žalúdočná nevoľnosť, závraty, bolesti v ústach alebo bolesti hlavy. Taktiež spôsobovať podráždenosť a znižovať hladinu energie, najmä ak sa používa pri liečbe ADHD.
Užívanie a dávkovanie
Ako sme už spomínali, pri Borovici prímorskej je treba dodržiavať dávkovanie aby sa predišlo nežiadúcim účinkom. Dodržiavať dávkovanie je nutné aj z toho dôvodu aby sa úspešne využili všetky účinné látky, ktoré sa v tomto strome nachádzajú- Väčšina produktov obsahuje extrakty práve z jej kôry. Tento extrakt však nie je vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy.
Pár rád a tipov pre dávkovanie od nás :
- čo sa týka extraktu, ktorý je vo forme prášku tak jeho užívanie je maximálne 2 krát za deň a to je teda 600 mg spolu
- ak si vyberiete formu oleja, ktorý je určený na vonkajšie použitie, tak sa treba riadiť tým, čo je napísané v príbalovom letáku
- v prípade tabliet ako výživových doplnkov sa odporúča maximálne 2 tablety za deň, s tým, že toto užívanie je dlhodobé
- pri tabletkách, ktoré sú určené na zlepšenie potencie sa užíva buď raz za deň dlhodobo alebo krátkodobo 30 až 60 minút pred plánovaným pohlavným stykom
Sadenie a pestovanie
Väčšina rastlín, ktoré sme na našej stránke spomenuli sa dali jednoducho vypestovať aj u nás. No s touto rastlinnou je to trochu problematickejšie. Za prvé sa nejedná o nejakú nízku rastlina, ktorá by sa dala vypestovať napríklad v skleníku. A za druhé aj keby to šlo, tak by jednoducho vyhynula, ako náhle by prišla zima.
Je síce pravda, že na Slovensku sa nachádza veľmi veľa iných druhov borovíc, no práve túto by ste nenašli.
Dostupné formy
Borovica prímorská má veľa druhov foriem, v ktorej ju môžete užívať. AJ keď je zvyčajné, že sa väčšinou rastliny užívajú v podobe čajov alebo odvarom, v tomto prípade to tak nie je. V prípade Borovice prímorskej ide skôr o formy bez kvapalín.
Tu je zoznam foriem, ktoré by ste na trhu našli najčastejšie:
Prášok – extrakt
Ako prvá forma je forma prášku a to teda extrakt. Táto forma je určená na vnútorné užívanie a dá sa teda kúpiť buď samostatne alebo vo forme gélových kapsúl. No v prípade, že by ste sa rozhodli pre samostatnú formu, tak v tom nie je žiaden problém ani to nemá žiaden efekt na účinky. Netreba však zabúdať na maximálnu dávku, čo je 300 mg.
Olej
Druhou formou je forma oleja. V tomto prípade hovoríme o olejoch, ktoré obsahujú aj Borovicu prímorskú. Sú určené len na vonkajšie užívanie a to buď priamo na pokožku alebo na vlasy. Zvyčajne fungujú na princípe rozotrenia a nechajú sa zaschnúť. Tento olej sa vstrebe sám preto nie je potrebné aby sa aplikovane miesto dodatočne čistilo.
Výživové doplnky
Tretou formou sú výživové doplnky, ktoré dostanete aj v lekárni. Vo väčšine prípadov sa nachádzajú pri sortimente s príhodnou kozmetikou. Často sa nachádza v tabletách, ktoré sú určené na perorálne užitie a účinkujú najmä na pokožku, nechty, vlasy a pleť. Sú to buď tablety čisto Borovice prímorskej alebo s obsahom aj iných látok.
Tabletky na potenciu
Poslednou formou, ktorú by sme spomenuli sú tablety určené na potenciu. Na trhu ich nie je veľa a často je Borovica prímorská len súčasťou zloženia. Hrá skôr doplnkovú rolu ako tú hlavnú. No aj tak na tieto tablety nie je treba zanevrieť.
Často kladené otázky
Čo je Borovica prímorská??
Borovica prímorská je druh borovice pôvodom z oblastí Stredomoria vrátane Portugalska, Španielska, Francúzska a Maroka. Kôra týchto borovíc je hustá a rastie v rôznych odtieňoch hnedej, oranžovej a červenej. Aj keď sa môže zdať, že mnoho druhov borovice má priaznivé zdravotné vlastnosti, väčšina výťažkov z borovicovej kôry predávaných ako bylinné doplnky dnes pochádza práve z borovice prímorskej. Extrakt z borovicovej kôry sa predáva pod rôznymi obchodnými názvami, z ktorých niektoré sú najbežnejšie: Pycnogenol, Oligopín alebo Flavangenol. Niekedy tieto doplnky obsahujú okrem kôry aj ďalšie zložky, napríklad vitamín C.
Načo sa používa?
Borovica prímorská sa používa na celom svete ako bylinný prostriedok, výživa a doplnková strava pri mnohých druhoch degeneratívnych chorôb.
Aké sú kľúčové účinky?
Medzi kľúčové účinky môžeme zaradiť najmä prínos pre zdravie srdca, ciev a tepien. Znižuje krvný tlak a zlepšuje prietok krvi v nohách. Niektoré malé štúdie naznačujú, že môže tiež chrániť pred ochorením koronárnych artérií a krvnými zrazeninami. Existujú dobré dôkazy, že pycnogenol pomáha tiež pri poškodení očí spôsobených cukrovkou.
V akých formách poznáme borovicu?
Na rozdiel od toho, čo často spomíname pri iných rastlinách, že existujú čaje a odvary, pri Borovici prímorskej to je inak. Tu sú formy nekvapalné. Ide o tri formy. Sú to prášky ako extrakty, oleje a nakoniec tabletky alebo výživové doplnky.
Aká je cena??
Väčšinou sa siaha po tabletkách, ktoré sa nazývajú Pycnogenol – pretože to je látka, ktorá dokáže prebudiť viacero účinkov. Cena takýchto tabliet sa pohybuje rôzne. Nájdete aj za 10 eur, ale aj napríklad za 35 eur.
Aké je ideálne dávkovanie?
Pokiaľ ide o dávku výživových doplnkov, ktorá sú dostupné vo forme tabliet aj kapsúl, a jeho terapeutické účinky, tak účinok sa dá spozorovať už pri 50 mg / deň. Na liečenie zdravotných stavov, ako je hypertenzia, artritída, venózna nedostatočnosť a cukrovkové komplikácie, je účinná dávka 150 mg až 300 mg / deň – to je 50 mg – 100 mg trikrát denne . Na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb je potrebných 150 mg na dávku (stále trikrát denne), aby sa dosiahli významné terapeutické účinky.
Má vedľajšie účinky?
Borovica prímorská je bezpečná , ak sa užíva ústami v dávkach 50 mg až 450 mg denne až po dobu jedného roka a pri aplikácii na pokožku ako krém po dobu až 7 dní alebo ako prášok po dobu až 6 týždňov. Niekedy však môže spôsobiť závraty, problémy s črevom, bolesti hlavy a vredy v ústach.
Zdroje
https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/bio-pycnogenol-514142.html
https://www.prezdravie.sk/borovica-primorska-pinus-pinaster/
https://www.erekciablog.sk/borovica-primorska/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Borovice_p%C5%99%C3%ADmo%C5%99sk%C3%A1
https://conifersociety.org/conifers/pinus-pinaster/
https://ies-ows.jrc.ec.europa.eu/efdac/download/Atlas/pdf/Pinus_pinaster.pdf
http://www.euforgen.org/species/pinus-pinaster/