predstojnica

Predstojnica

Predstojnica, predstojná žľaza alebo prostata, je orgán mužskej pohlavnej sústavy. Má za úlohu vylučovať do ejakulátu sekrét pre zvýšenie vitality spermií. Táto pohlavná žľaza veľmi často spôsobuje mužom vo veku nad 40 rokov problémy, ako časté močenie či bolesť pri močení. Ak sa u vás tieto prejavy objavujú, mali by ste zbystrieť pozornosť. Obvykle totiž signalizujú zväčšenie, zápal či rakovinu predstojnice. Za pár minút sa dozviete všetko o vašich problémoch a aj to, ako udržať prostatu v dobrom zdraví – jednou z možností je aj 6 potravín podporujúcich jej zdravie.

Čo je to predstojnica?

Predstojnicu (bežne prostatu), nepárový pohlavný orgán, nájdeme na svalovom dne panvy v blízkosti močového mechúra a močovej trubice. Podobá sa na gaštan, váži približne 20 g a obsahuje 30 – 50 žliaz, ktoré sú v obale púzdra „fascia“. Rozhodne nepatrí medzi najväčšie orgány vzhľadom na svoj miniatúrny priemer 3 – 4 cm. U chlapcov rastie zhruba do 17. roku života.

Bez predstojnice by nebol žiaden muž plodný. Ako to? Vylučuje totiž do mužského ejakulátu jedinečný sekrét, ktorý jednak zvyšuje životaschopnosť spermií, ale aj zvlhčuje močovú trubicu. Tento výlučok pomáha spermiám oplodniť vajíčko vďaka balíku týchto podstatných zložiek:

  • bielkoviny
  • prostatický antigén
  • imunoglobulín

Okrem vplyvu na plodnosť má predstojnica význam aj pri sexuálnom vzrušení muža. Jej dráždením môže chlap dosiahnuť orgazmus, ktorý sa podobá tomu ženskému pri stimulácii „bájneho“ bodu G. Žena môže muža takto dráždiť zvonka (hrádza) alebo zvnútra (konečník).

Problémy s predstojnou žľazou sa zvyknú prvýkrát objaviť u mužov starších ako 40 rokov. Ale úplne najrizikovejšou skupinou pre problémy spojené s prostatou sú chlapi starší ako 70 rokov. V pokročilejšom veku by teda mal každý muž pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u urológa. Iba takto sa dá včas diagnostikovať a aj riešiť vzniknutý problém.

Z akých častí sa skladá?

Predstojnica sa skladá z 3 častí, z ktorých každá má iné postavenie:

  1. Tranzitórna zóna. Zaberá iba 5 % celej predstojnice, no zvyčajne sa práve táto najmenšia časť zväčšuje a u chlapov vyvoláva rad príznakov pri močení. Zoviera iba nepatrnú časť močovej trubice.
  2. Centrálna zóna. Táto časť tvorí približne iba 1/4 predstojnej žľazy. Nájdeme ju v okolí ejakulačných vývodov.
  3. Periférna zóna. Práve v tejto najväčšej časti prostaty sa obvykle rodia karcinómy. Obklopuje močovú trubicu.

4 fakty o predstojnici, ktorým sa budete diviť

Ukážeme si 4 zaujímavosti o predstojnici, ktoré vám v škole (pravdepodobne) nepovedali:

  • Aj ženy majú svoju vlastnú predstojnicu – tzv. Skeneho žľazy. Pri vhodnej technike sexuálneho dráždenia môže žena dosiahnuť tzv. mokrý orgazmus, ktorý práve tieto žľazy vyvolávajú.
  • Mužskú prostatu radíme medzi významné erotogénne zóny. Muži môžu pri ideálnej stimulácii predstojnej žľazy totiž zažiť aj sexuálne vyvrcholenie. Nepodarí sa to ale všetkým – iba zlomku z nich.
  • Zhruba až 1/3 ejakulátu tvorí prostatický sekrét. Tento výlučok produkuje 30 – 50 žliazok, ktoré chráni púzdro vo vnútri prostaty. Na to, že predstojnica nie je veľkých rozmerov, dokáže poskytnúť ejakulátu celkom slušný objem sekrétu.
  • Nájdeme v nej aj zinok a kyselinu citrónovú. A celkové pH má 6,4.

Najčastejšie problémy s predstojnicou

Mužov v súvislosti s predstojnicou neraz trápia príznaky, ako časté močenie, bolesť či pálenie pri močení. Ide o typické prejavy zväčšenej prostaty alebo zápalu predstojnej žľazy. S týmto pohlavným orgánom však medicína spája aj iné ochorenia, ktorých liečba patrí do rúk odborníka – urológa. Poďme sa pozrieť, ako sa typicky prejavujú najčastejšie problémy s prostatou.

Neprirodzene časté močenie

Ak pravidelne močíte 10- až viackrát za deň, pravdepodobne trpíte zápalom predstojnice alebo močových ciest. Tieto stavy ale musia trvať dlhší čas a nemôžu byť dôsledkom nadmerného množstva tekutín.

K už takto nepríjemným prejavom a zhoršenej kvalite bežného života sa môžu pridať aj bolesť či pálenie pri močení.

Ak zápal postihne naraz predstojnicu aj močové cesty, časté močenie sa môže ešte viac prehĺbiť.

Bolesť pri močení

Pravdepodobne bojujete so zápalom predstojnice. Ak vaše sexuálne vyvrcholenie sprevádza bolesť, prípadne vás bolia semenníky, môže ísť o tzv. chronický (dlhodobý) zápal. V prípade, že pociťujete bolesti pri močení a zároveň máte horúčku, vaše telo reaguje na tzv. akútny (krátkodobý) zápal.

Pálenie a rezanie

Cítite pri močení pocity pripomínajúce pálenie alebo rezanie? Pravdepodobne sa vám zapálila práve prostata, prípadne močové cesty. Menej často sa takto prejavuje aj rakovina predstojnice (malígne zväčšenie prostaty).

V istých prípadoch môže pálenie a rezanie signalizovať aj močové kamene.

Zväčšenie predstojnice (benígne)

Nezhubné (nerakovinové) zväčšenie predstojnice sa prejavuje svojím najcharakteristickejším prejavom, ktorým je časté močenie v noci. Pri tomto ochorení sa zväčšuje hladká svalovina, čo vyúsťuje do zvýšeného tlaku na močový mechúr. Z tohto dôvodu muž bojuje v priebehu dňa i počas noci s radom symptómov, ktoré sa točia okolo močenia.

Benígne zväčšenie predstojnej žľazy od krajiny ku krajine postihuje 15 – 60 % mužov vo veku viac ako 40 rokov. U mužov starších ako 70 rokov sa riziko vzniku tohto ochorenia zvyšuje až na 60 – 70 %.

V menej závažných prípadoch často postačí zmena životosprávy. No obvykle lekár v boji proti tejto chorobe nasadí lieky, z ktorých niektoré nielen tlmia príznaky, ale aj priamo ovplyvňujú zmenšenie prostaty. V závislosti od stavu konkrétneho pacienta môže urológ zvážiť aj chirurgický zákrok.

Krv v moči

Takto sa typicky prejavuje rakovina predstojnice.

Na druhej strane sa nemusí vôbec jednať karcinóm. Neraz krv v moči môže signalizovať napríklad problémy s močovou rúrou alebo močovými cestami, prípadne ťažkosti s obličkami.

Presnú príčinu dokáže určiť iba lekár vzhľadom na to, že pri tomto stave je kľúčové aj množstvo krvi, ktoré do moču vaše telo vylučuje. Niekedy ide o tak zanedbateľné množstvo, že ho voľným okom ani nezaregistrujete.

Prerušovaný alebo príliš slabý prúd moču

V prípade, ak sa vám pri močení zdá prúd moču príliš slabý alebo ak sa opakovane zastavuje a spúšťa, pravdepodobne máte zväčšenú predstojnicu (odb. benígna hyperplázia prostaty). Táto tlačí na váš močový mechúr, pričom obmedzuje tok moču cez močovú trubicu. Výsledkom sú práve príznaky súvisiace s močením.

Ak sa k prerušovanému alebo príliš slabému močeniu pridajú aj bolesti, môže ísť na druhej strane o močové kamene.

Rakovina predstojnice

Rakovina predstojnice sa pravidelne v Európe umiestňuje na 2. mieste medzi zhubnými nádormi. Jej zákernou stránkou je to, že prebieha bezpríznakovo, prípadne s minimálnymi príznakmi súvisiacimi s močením.

Tento typ rakoviny sa môže rozšíriť napríklad aj do kostí a až v pokročilejšom štádiu sa zvyknú objavovať viditeľnejšie a silnejšie prejavy.

Tento typ zhubného nádoru najviac ohrozuje mužov starších ako 70 rokov. V menšej miere aj mladších ľudí. Lekári apelujú na mužov vo veku nad 40 rokov, aby pravidelne podstupovali preventívne prehliadky. Vzhľadom na takmer žiaden výskyt príznakov môžu takto odborníci odhaliť ochorenie včas a začať ho liečiť.

Prostatitída (zápal)

Prostatitída znamená v odbornom žargóne zápal predstojnice. Ten môže byť trojakého druhu:

  • nebakteriálna prostatitída (syndróm chronických panvových bolestí)
  • chronická prostatitída
  • akútna prostatitída

Nebakteriálna prostatitída postihuje najviac mužov. Pri nej sa bežne striedajú fázy zlepšenia a zhoršenia.

Pri chronickej prostatitíde mužov zvyčajne trápia bolesti počas močenia a ejakulácie. Tento typ dlhodobého zápalu predstojnice vyvoláva infekcia, ktorú spôsobujú baktérie. Objaviť sa môže spoločne aj so zápalom močových ciest.

Akútny zápal predstojnej žľazy (akútna prostatitída) má na rozdiel od dvoch menovaných typov zápalu rýchlejší nástup. Sprevádzajú ju hlavne bolesti a horúčka, prípadne iné príznaky súvisiace s močením a močovou sústavou. Štatistiky hovoria, že tento druh zápalu predstojnice patrí vo vekovej kategórii mužov do 50 rokov medzi najčastejšie.

6 tipov, ako podporiť zdravie predstojnej žľazy

Začať môžete napríklad režimovými opatreniami a obmedzením stresu. Vitalitu vašej predstojnej žľazy však môžete podporiť aj správnym stravovaním, ktoré bude mať priaznivý vplyv aj na ďalšie oblasti vášho sexuálneho zdravia. Týchto 6 tipov vám pomôže ako prevencia voči najčastejším problémom s predstojnicou.

  1. Jedzte viac potravín s obsahom vitamínu E a zinku. Vybrať si môžete zo zeleniny a ovocia, ako čučoriedky, jahody, brokolica či brusnice.
  2. Doprajte si viac behu a často sa prechádzajte. Pobyt na čerstvom vzduchu a športové aktivity zlepšujú vaše fyzické i psychické zdravie. Bicyklovanie na druhej strane nemusí pôsobiť práve najlepšie na vašu pohlavnú sústavu.
  3. Využite silu doplnkov s prírodným zložením. Na trhu nájdete pestrú paletu výživových doplnkov s obsahom účinných byliniek na prostatu, erekciu aj ejakuláciu. Na podporu zdravia predstojnice odporúčame napríklad rastlinu Saw palmetto.
  4. Vyhýbajte sa alkoholu, nikotínu a kofeínu. Tieto nezdravé návyky môžu spôsobiť celý rad problémov – od slabej potencie až po problémy so zaspávaním a psychikou.
  5. Obmedzte nezdravšie potraviny. Medzi takéto patria napríklad štipľavé a nadmerne solené jedlá, červené mäso, vnútornosti, živočíšne tuky, polotovary a jedlá v konzervách.
  6. Majte pravidelne sex. Čím častejšie budete mať pohlavný styk s vyvrcholením, tým viac podporujete vašu pohlavnú sústavu.

Pýtate sa nás

Čo je predstojnica?

Je nepárový orgán, ktorý je uložený na svalovom dne panvy v blízkosti močového mechúra. Táto žľaza do ejakulátu vylučuje unikátny sekrét, ktorý zlepšuje vitalitu spermií. Viac sa dočítate v úvode článku.

Akú má funkciu v pohlavnom ústrojenstve?

Vylučuje sekrét s obsahom látok podporujúcich životaschopnosť spermií. Tým de facto priamo ovplyvňuje plodnosť muža.

Môže predstojná žľaza trpieť ochoreniami?

Áno, môže. Najčastejšie útočia na mužov, ktorí majú viac ako 70 rokov. Ochorenia a problémy sa však môžu objaviť aj v mladšom veku. Aké sú to, to zistíte v riadkoch pod nadpisom o najčastejších problémoch s predstojnicou.

Ako zlepšiť jej funkciu?

Máte 2 možnosti: buď vyskúšate 6 všeobecných podporných opatrení, alebo 6 najlepších potravín bojujúcich napríklad proti rakovine prostaty. Všetky tieto opatrenia nájdete v závere článku.

Použité zdroje:

  • https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health#1.-Tomatoes
  • https://www.medscape.com/answers/437359-90389/how-common-is-benign-prostatic-hyperplasia-bph
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3061630/
  • http://www.ousa.sk/sk/odborna-verejnost/odborne-pracoviska-ousa/brachyterapia-prostaty/o-prostate

 

Každý hlas je cenný 🙂
Tags:

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+