potraviny nevhodne pri dojceni

Potraviny nevhodné pri dojčení/kojení

Posledná aktuálizácia prebehla 30. októbra 2024 by silviab

Väčšina zodpovedných mamičiek sa počas tehotenstva strachuje, aby svojim jedálničkom neohrozili ich nenarodené bábätko. Mnoho z nich však zabúda na fakt, že v období po pôrode majú byť rovnako opatrné ako v gravidite.

Dojčenie je prirodzené živenie dieťaťa vlastným materským mliekom. Výlučné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov života zabezpečuje optimálny rast, vývin a zdravie dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetky nevyhnutné živiny a zároveň vytvára veľmi intímny citový zážitok, pevné puto medzi matkou a dieťaťom. Dokáže dieťa utíšiť, uspať, upokojiť, dáva pocit bezpečia, odstráni bolesť, dodá energiu, zahreje. Vytvára vysokú úroveň schopnosti matky reagovať na individuálne potreby dieťaťa a pocit lásky. Dieťaťu dáva pocit bezpečia, vnáša do jeho života príjemné pocity, ale zároveň si aj uvedomuje pocit hladu a nasýtenia.

Obdobie dojčenia je jedno z najkritickejších etáp v živote človeka. Jedna vec je, že matka musí dávať veľký pozor aby sa bábätko nezranilo a nespôsobilo si tak trvalé poškodenia. Druhá vec pozostáva zo stravy, ktorú prijíma dieťa ale aj matka. Deti bývajú v toto štádiu veľmi citlivé na akékoľvek alergénypotraviny spojené s nimi.

Začiatky po pôrode

Tak ako má mnoho dospelých ľudí s trávením istých potravín, tak isto to funguje aj pri novorodencoch. Práve prvé chvíle dieťatka po pôrode bývajú veľmi kritické. Rozlišovanie vhodných a nevhodných potravín je dôležité hlavne z dôvodu komfortu a zdravia dieťaťa. Ak sa matka môže vyvarovať ťažkostiam dieťaťa s nafúknutým bruškom, bolesťami a podobne, mala by si dávať pozor na to, čo zje. Preto by sa matky mali držať niekoľkých základných pravidiel, aby seba a novorodenca zbytočne nevystavovali nepríjemnostiam.

Toto je pri kojení zásada číslo jedna. Matka by si mala uvedomiť, že je najlepšie vyhnúť sa aromatickým jedlám, z ktorých ju môže nafukovať. Perfektným príkladom sú príliš korenené jedlá. Každé dieťa je iné, takže nie všetky sú až tak citlivé. Žiadna mamička by sa však na toto nemala spoliehať.

Druhé dôležité pravidlo nás informuje o tom, že je naozaj podstatné sledovať, čo bábätku vadí, pri čom pociťuje bolesti bruška, poprípade pri akých jedlách ho preháňa. Podľa toho by už mala matka vedieť upraviť svoj jedálniček tak, aby mu neubližovala – samozrejme nechcene.

Je potrebné myslieť hlavne na to, že čo zje matka, to „zje“ neskôr v podobe mlieka aj daný novorodenec. Matky by sa však nemali príliš obmedzovať. Pre dieťa je najvhodnejší pestrý a nutrične hodnotný jedálniček. Pod slovom „pestrý“ by sme si skôr mali predstaviť plnohodnotné potraviny s výživovými hodnotami, nie sladkosti s umelými sladidlami, ktorých nutričné hodnoty len s ťažkosťami spĺňajú dostatočné množstvo potrebnej výživy pre správne fungovanie tela.

TOP 3 nevhodné potraviny

  •  Mlieko a mliečne výrobky
  • Potraviny na K + strukoviny
  • Citrusové plody

Mlieko a výrobky z neho

Dostatočný príjem vápnika je pre detský organizmus mimoriadne dôležitý. Ten potrebujú pre zdravý vývoj kostí a navyše im takto dáte dobrý základ aj do budúcnosti, keď ich týmto spôsobom chránite pred osteoporózou a inými problémami.

Prvá cudzorodá bielkovina, s ktorou sa dojča stretne, je zväčša bielkovina kravského mlieka. Ak  na ňu tráviaci trakt ešte nie je pripravený, alebo ak ide o vrodenú podmienenosť na alergén, dieťa sa stáva precitlivelé a vzniká alergická reakcia. Znamená to, že sa voči nej v tele tvoria špecifické protilátky, preto je reakcia organizmu pri tomto ochorení závažnejšia.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka patrí medzi najčastejšie potravinové alergie v dojčenskom veku. Vyskytuje sa u 2 až 5 % všetkých dojčiat.

Vo väčšine prípadov ide však len o prechodný problém, takmer 80% prípadov alergie na bielkovinu kravského mlieka vymizne do 6. roku života. Len veľmi zriedka ostáva celoživotne.

Mlieko a iné mliečne výrobky môžete deťom dávať :

  • od 8. mesiacov – jogurt
  • od prvého roka – mlieko do varenia, kyslomliečne výrobky, neúdené syry
  • od roku a pol – puding, tvaroh, bryndza
  • od dvoch rokov – mlieko na pite ako samostatný nápoj, tavené syry

Potraviny na K + strukoviny

Strukoviny a K-potraviny (kapusta, kel, karfiol) by sme mali mať v jedálničku čo najčastejšie a pravidelne. Odporúčajú to lekári, výživoví poradcovia, aj vedci. Sú totiž zdrojom bielkovín, komplexných sacharidov, vitamínov, vrátane kyseliny listovej. V zelených strukoch je prítomný tiež karotén a vitamín C.

Pravdou však je, že veľa ľudí má problémy s trávením týchto potravín. Prejavuje sa to najmä nadmernou plynatosťou. Za nafúknuté brucho môže aj toľko ospevovaná a naozaj potrebná vláknina, ktorá sa v zelenine nachádza.

Vďaka tomu, by sa kojaca matka mala ich konzumácii vyhýbať, pretože nafúknuté bábätko = nešťastné bábätko. Ak však matka trvá na tom, že svojmu dieťaťu chce dožičiť výhody, ktoré tieto potraviny pri konzumácii ponúkajú, je potrebné ich správne tepelne upraviť. Podstatné je nájsť správnu mieru v príjme týchto potravín a jesť častejšie a menšie porcie.

Zhrnutie:

Výhody Nevýhody
– rastlinný zdroj bielkovín – neobsahujú všetky esenciálne aminokyseliny
– zdroj vlákniny – obsahujú organickú zlúčeninu purín, ktorá spôsobuje problémy s trávením
– neobsahujú cholesterol – Obsahujú proteín lektín, ktorý pri nesprávnej tepelnej úprave môže byť škodlivý.
– podporujú obličky a močový mechúr – sú náročnejšie na tráviaci proces
– podporujú čistiace mechanizmy organizmu
– znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení
– stabilizujú hladinu cukru v krvi

Citrusy

Všeobecne sa ovocie považuje za zdravé pre dieťa aj matku, ale citrusy sú trošku iné. Práve v nich sa nachádza vysoké množstvo vitamínu C, ktorý je síce zdravý, ale vo veľkom množstve môže spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu. Ovocie ako pomaranče, grepy a citróny patria taktiež medzi možné alergény, preto je lepšie sa im počas kojenia vyhýbať.

Ako sa má teda stravovať dojčiaca matka?

Je dobré, ak sa žena stravuje zdravo – a ako má zdravé stravovanie vyzerať je otázka pre výživových odborníkov, dojčiaca matka nepotrebuje zdravú stravu o nič viac a o nič menej ako akýkoľvek iný človek. Matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.

Nevhodné potraviny sa uvádzajú len z dôvodu, že kojaca matka by pri ich konzumácii mala byť pozornejšia a sledovať, ako bude novorodenec na danú potravinu reagovať. Dojčiaca matka môže teda jesť všetky potraviny, bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú, ovocie a zeleninu aj so šupkou, strukoviny, taktiež citrusové plody, cesnak, koreniny ako celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú.

Niektoré ženy vylučujú zo stravy niektoré potraviny, pretože sa obávajú, že dieťatko bude „bolieť bruško“ alebo bude plakať. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov :

  • Nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka.
  • Nedostatočný tok mlieka počas dojčenia.
  • Nedostatočný spánok bábätka.
  • To, že bábätko „oznamuje“ potrebuje cikať a kakať.
  • Prílišná únava bábätka, príliš veľa podnetov, prílišná predráždenosť.
  • Používanie fľašky, cumlíka či klobúčika.
  • Potreba bábätka byť nosené, v kontakte s matkou.
  • Niekedy môže byť príčinou napríklad cudzorodá bielkovina. Ale toto nie je bežné a nie veľmi pravdepodobné. Vtedy môže pomôcť napríklad vylúčenie kravského mlieka zo stravy matky.
  • Iné príčiny, medicínske príčiny.

Na vylúčenie danej potraviny treba teda pádny dôvod, ktorý by matka mala konzultovať so svojim lekárom. Dojčenie je normálny stav ženy a pre dieťa je dojčenie fyziologická norma. Z hľadiska dlhodobého dojčenia, ktoré je dobré pre zdravie matky aj dieťatka, je dôležité, aby sa matkám nekládli medicínsky nepodložené prekážky. Netreba tiež zabúdať na fakt, že ak matka kvôli strachu o svoje dieťa prestane kojiť, vznijakú iné, omnoho závažnejšie zdravotné komplikácie.

Zdravotné riziká NEdojčenia

Pre dieťa:
  • Zvýšené riziko rôznych neinfekčných a chronických ochorení (cukrovka, alergie, syndróm náhleho úmrtia novorodenca, isté formy rakoviny – napríklad leukémia
  • Zvýšené riziko podvýživy, neskôr obezity a nadváhy
  • Zvýšené riziko nesprávneho vývinu chrupu
  • Zhoršený vývin mozgu a kognitívnych funkcií /slabé prospievanie v škole/

Pre matku:

  • Zvýšené riziko krvácania po pôrode a pomalšia involúcia (obnovenie, spätný vývoj) maternice
  • Oneskorený návrat na hmotnosť pred otehotnením
  • Zvýšené riziko rakoviny prsníka a vaječníkov
  • Zvýšené riziko osteoporózy po menopauze

Zákazy na záver

Zakázaný by mal byť :

  • alkohol
  • fajčenie
  • omamné a psychotropné látky – drogy

ALKOHOL už počas vnútromaternicového vývinu poškodzuje mozog dieťatka a spôsobuje dysmorfné znaky tváre, ktoré sa často spájajú aj s poruchami vnímania a správania. Pretože dieťa nevie odbúravať alkohol ako matka, zostáva v jeho tele omnoho dlhšie a tento stav sa nemení ani po narodení dieťaťa. Je to z dôvodu malej kapacity jeho pečene. Alkohol v materskom mlieku môže úplne nabúrať spánkový režim bábätka. Síce zaspí rýchlejšie,ale spánok je nekvalitný, a tak sa zobudí skôr ako obvykle. Najviac kritickou skupinou sú deti vo veku od 3 mesiace, preto sa v tomto období odporúča mamičkám, úplne sa alkoholu vyhýbať.

FAJČENIE sa pri kojení absolútne neodporúča, pretože spôsobuje tieto ťažkosti:

  • novorodenec trpí nedostatkom jódu, ktorý spôsobuje poruchu štítnej žľazy, dlhodobá únava, nespavosť a podobne. Vo vyššom veku vplýva na emočné vnímanie ( depresie ) a spôsobuje nárast hmotnosti.
  • Fajčenie znižuje tvorbu mlieka u matky, preto hrozí, že sa jej prestane úplne tvoriť.
  • Dieťa môže mať narušený spánkový režim
  • Dochádza k zhoršenému vstrebávaniu vitamínov v tele dieťaťa.

DROGY patria do skupiny návykových látok tak isto ako aj alkohol a cigarety. Problémom týchto látok je, že tak ako matka, tak aj dieťa si už v maternici na danú látku vytvára závislosť. A ako vieme, keď látku človek nedostane, vzniká abstinenčný sýndróm. K tomuto syndrómu totiž dochádza hneď po narodení dieťaťa, keďže jeho matka užívala návykové látky počas tehotenstva. Dieťa nedobrovoľne dostávalo návykové látky cez placentu, no keď sa prísun preruší (pôrodom – čiže odstrihnutím od matky), abstinenčný syndróm sa prakticky okamžite prejaví. Závažnosť syndrómu sa odvíja od druhu návykovej látky. Stav týchto novorodencov si vyžaduje mimoriadnu zdravotnú starostlivosť. Niektoré deti sa z toho dostanú bez ujmy, iné majú trvalé následky, ale aj najťažšie prípady sa zvyčajne končia úmrtím.

Opatrnosť treba zvýšiť pri užívaní akýchkoľvek liekov (aj pri tých, ktoré sa používajú na pokožku a podobne). V prípade akýchkoľvek nejasností, sa radšej poraďte s vašim lekárom alebo lekárnikom.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Prečo je dobré rozlišovať vhodné a nevhodné potraviny?

Pri dojčení je veľmi potrebné dbať ako na svoje zdravie tak aj na zdravie bábätka. A niekedy za tým všetkým môžu stáť práve potraviny.

Aký môžu mať vplyv na mlieko a dieťa?

Môže sa stať, že pri príjme nevhodných potravín by mlieko neobsahovalo všetky potrebné živiny, ktoré dieťa potrebuje.

Ktorým 3 potravinám sa treba rozhodne vyhýbať?

Dobré je sa vyhýbať ako mliečnym potravinám, omamným látkam či napríklad a veľkému prísunu kofeínu.

Použité zdroje :

  • https://www.erekciablog.sk/potraviny-nevhodne-pocas-dojcenia/
  • https://www.drmax.sk/babyclub/co-mozete-jest-pocas-dojcenia-opytali-sme-sa-odbornika?gclid=CjwKCAiAmrOBBhA0EiwArn3mfI9qcwRnah_DFRbOvDhlshpm4AYj3kIVIOZ8KN7iK-etgFrhyJ89MRoChIMQAvD_BwE
  • https://mamaaja.sk/clanky/babatko/strava-dojciacej-matky-6-zasad-pre-dojciace-mamicky
  • https://www.multi-mam.sk/dojcenim/alkohol-a-dojcenie/
  • https://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/jedalnicek-dojciaca-matka/
  • https://juditatkacova.sk/alkohol/ako-sa-stravovat-pocas-dojcenia/
  • https://sarm.pluska.sk/zdravie/zdrava-strava-naduva-ako-zbavite-nafuknuteho-brucha-nezhresite-jedlom
  • https://slovenskypacient.sk/abstinencny-syndrom-fyzicka-psychicka-zavislost-alkoholika-novorodenca/
  • https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/strava/
  • https://najmama.aktuality.sk/clanok/250943/alergia-na-mlieko-muku-vajicka-lekarka-o-intolerancii-na-potraviny-u-deti-co-ju-sposobuje-a-ako-sa-da-zistit/
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+