Migrujúce semenníky sú stav, keď síce tieto mužské pohlavné orgány zostupujú normálne do mieška, no občas vplyvom nevôľových svalových sťahov migrujú smerom k slabinám. Nejde ale o nebezpečný stav, o čom svedčia aj čísla. Až 80 % chlapcov vo veku od 1 do 11 rokov s touto mužskou anomáliou žije – či už kratší alebo dlhší čas. Na druhej strane, niekedy si ľahko môžete migrujúce semenníky zmýliť s nezostúpenými semenníkmi. Ako môže chlapec alebo starší muž najlepšie spoznať, že jeho semenníky naozaj „cestujú“? A čo sa dá s nimi (u)robiť? To vám ukážeme v nasledujúcich riadkoch.
V semenníkoch nájdeme semenotvorné bunky
Semenníky sú párová žľaza pohlavnej sústavy, ktorá sa podstatne podieľa na plodnosti muža. Semenníky sa nachádzajú v dolnej časti mieška a visia na tzv. semennom povrazci. Ľavý semenník je uložený nižšie. Zvonka tieto žľazy obklopuje väzivové púzdro kvôli zvýšenej ochrane, pričom vo vnútri sú prítomné semenotvorné kanáliky. Tieto hrajú dôležitú úlohu pri vývoji pohlavných buniek.
Z hľadiska reprodukčnej schopnosti muža sú alfou a omegou bunky zárodočného epitelu – Sertoliho bunky. V nich dochádza k zárodku spermií procesom tzv. spermatogenézy. Okrem toho semenníky obsahujú aj Leydigove bunky, ktoré produkujú najdôležitejší mužský hormón testosterón. A ten je z hľadiska mužskej sexuality nenahraditeľný – ovplyvňuje napríklad erekciu, ale aj mužskú telesnú charakteristiku.
Semenníky aj nadsemenníky sa, samozrejme, vyvíjajú u dieťaťa ešte v tele matky. A približne do 3. mesiaca života chlapca za normálnych okolností zostupujú do mieška. Čo ak nezostúpia? Počkajte ešte istý čas – maximálne do konca jedného roka -, a ak sa stav nenapraví, navštívte pediatra.
Okrem nezostúpených semenníkov môže muž bojovať aj s týmito problémami:
- migrujúce semenníky
- zápaly
- nádory
- rozličné deformácie
Aké majú časti?
Semenníky, mužské párové žľazy, sa skladajú z týchto častí:
- väzivové púzdro – táto časť sa nachádza na povrchu semenníka, pričom ho delí na neúplné laloky
- parenchým – tvoria ho Sertoliho bunky, ktoré produkujú spermie, a zatočené semenotvorné kanáliky
- riedke väzivo – tento stavebný prvok semenníkov jednak zoviera semenotvorné kanáliky, ale obsahuje aj Leydigove bunky zodpovedné za tvorbu hormónu testosterónu
Čo sú to migrujúce semenníky?
Hovoríme o stave, kedy dochádza k samovoľnému presunu semenníkov z mieška smerom k slabinám a zasa späť. Tento mužský neduh v drvivej väčšine prípadov postihuje veľmi mladých chlapcov od 1 roka a zároveň deti v puberte. Tento problém vzniká v dôsledku miernych anatomických odchýlok. A v prípade, že sa semenník vracia späť do mieška, tento jav považujeme za úplne prirodzený. A vášmu synovi nehrozí žiadne ochorenie alebo komplikácie v sexuálnom živote do budúcna.
Na druhej strane, migrujúce semenníky si hlavne prvorodičia veľakrát zamieňajú s nezostúpenými semenníkmi. Tento jav lekár diagnostikuje vtedy, ak je zrejmé, že jeden alebo oba semenníky trvalo nezostúpili do mieška.
Napriek tomu, že bežne migrujúce semenníky nespôsobujú zdravotné komplikácie, môže sa tak stať asi v 5 % prípadov. Vtedy semenník migruje z mieška do slabín, odkiaľ sa ale už nevráti späť na pôvodné miesto. Trvalo tu zostáva. Tento stav medicína označuje ako vystúpený alebo získaný nezostúpený semenník.
Ako ich spoznať?
Aby ste sa uistili, že ide o migrujúce semenníky z mieška, u vášho syna sa musia objaviť tieto príznaky:
- Častý pohyb semenníkov. Výborne tento jav každý chlapec spozná podľa toho, že si „posunutý“ semenník dokáže rukou zatlačiť späť do mieška. V takejto polohe semenník zostáva určitý čas a následne opäť zvykne migrovať.
- Spontánny pohyb semenníkov. Semenník sa objaví mimo mieška bez pričinenia chlapca. Na migráciu totiž vplývajú nevôľové svalové kontrakcie.
- Bezbolestný pohyb semenníkov. Mladý muž pri migrácii necíti žiadnu bolesť ani diskomfort. Dokonca si ani nič nemusí všimnúť, pokiaľ si v miešku nenahmatá jeden zo semenníkov. V prípade, že je tento prechod bolestivý, nejde o prirodzenú migráciu.
Príčiny
Moderná medicína považuje za príčinu migrujúcich semenníkov nadmernú aktivitu tzv. kremasterového svalu (cremaster muscle). V tomto tenkom svale sa nachádza púzdro, v ktorom semenník odpočíva. Ak ale dôjde ku kontrakcii tohto svalu, semenník sa vymrští nahor k slabinám. Tento proces je ale úplne prirodzený a dochádza k nemu u každého muža najmä v 2 situáciách.
Medzi tieto dve situácie zaraďujeme chlad (chladné prostredie) a úzkosť. Tieto faktory spôsobujú tzv. kremasterový reflex, teda svalové sťahy vypudzujúce semenník z mieška k slabinám.
Ak sa kremasterov reflex opakuje prehnane často, vzniká stav, ktorému hovoríme migrujúce semenníky.
Určiť presnú príčinu toho, prečo sa u niektorých chlapcov tento stav objavuje príliš často, zatiaľ nevieme. S najväčšou pravdepodobnosťou za jeho výskyt ale môžu tieto rizikové faktory:
- Downov syndróm alebo iné abnormálie plodu ovplyvňujúce zdravý vývin dieťaťa
- nadmerné požívanie alkoholu, užívanie drog alebo fajčenie počas tehotenstva
- predčasné tehotenstvo alebo nízka hmotnosť dieťatka po narodení
- genetické predispozície
Migrujúce verzus nezostúpené semenníky
Ak vášmu dieťaťu pri vývoji nezostúpili semenníky z brušnej dutiny do mieška, hovoríme o nezostúpení semenníkov. Zostúpiť nemusí jednak jeden, ale aj oba semenníky. Dokonca môže ísť iba o čiastočný posun.
Sledujte vášho syna v priebehu 1. roka života – ak semenníky prirodzene nezostúpia do mieška, bude potrebný chirurgický zákrok. Pozorujte hlavne to, či sa semenníky z času na čas sami nevrátia do mieška. Ak áno, tak nemusíte hneď myslieť na operáciu. Až lekár zváži, či je daný jav prirodzený a aké ďalšie kroky bude potrebné podstúpiť k vyriešeniu problému.
Migrujúce semenníky sa od tohto stavu odlišujú tým, že si ich možno rukou zatlačiť späť do mieška. Pri nezostúpených semenníkoch tento postup použiť nemožno – tento stav vyriešiť jedine operácia.
Ak sa stav, v ktorom semenníky chlapca trvalo nezostúpili do mieška, nerieši, v budúcnosti môžu prepuknúť tieto problémy:
- Neplodnosť. Najväčšie riziko mužskej infertility hrozí vtedy, ak nezostúpili oba semenníky. V takomto prípade je šanca na oplodnenie vajíčka iba 62 %.
- Torzia semenníka. (Alebo pretočenie semenníka.) Tento stav je až 10-krát pravdepodobnejší u mužov s nezostúpenými semenníkmi.
- Inguinálna hernia. Približne 90 % mužov s nezostúpenými semenníkmi sa v priebehu života vyvinie inguinálna hernia, teda slabinový pruh.
- Rakovina semenníkov. U 1 zo 100 pacientov s nezostúpenými semenníkmi sa objaví rakovinový nádor. Nahmatať si hrčku pri tomto stave je takmer nemožné, keďže semenníky vystúpili do oblasti slabín.
Ako lekár diagnostikuje migrujúce semenníky?
Lekár určí diagnózu na základe prítomnosti/absencie týchto faktorov:
- Semenníky samovoľne „cestujú“ pravidelne zo semenníka nahor.
- Dajú sa rukou bezbolestne posunúť späť do mieška.
- Navrátenie semenníkov do mieška nie je bolestivé.
- Posun semenníkov je úplný – nie čiastočný.
Ak lekár na základe prehliadky zistí prítomnosť vyššie spomínaných faktorov, na 99,9 % pôjde o migrujúce semenníky. Ak je prítomná bolesť, prípadne dochádza iba k čiastočnému posunu, vtedy môže ísť o problém s nezostúpenými semenníkmi.
Určite vezmite vášho syna k lekárovi po 3 alebo 4 mesiacoch, prípadne v priebehu 1. roka života, ak jeho semenníky ešte nezostúpili. Obvykle tieto žľazové orgány totiž práve počas prvých mesiacov po narodení zvyknú zostupovať do mieška (ak k tomu ešte nedošlo). Pre lekára je vždy jednoduchšie určiť príčinu problémov do 5. až 6. roka života. Čím skôr teda zoberiete vaše dieťa k lekárovi, tým lepšie.
Ako sa liečia?
Keď prídete domov od lekára s tým, že vášmu synovi diagnostikoval migrujúce semenníky, bude treba vyčkať. A to až do puberty. V prípade, že tento stav nespôsobuje dieťaťu bolesť alebo výrazné nepohodlie, treba sa jednoducho spoliehať na prirodzené „odznenie“.
Váš doktor by mal vášho syna dôkladne pozorovať, ak ide zjavne o nezostúpené semenníky. V takomto prípade sa ale stav môže zlepšiť aj sám – zvyčajne v 1. roku života dieťaťa.
Môže však nastať aj taká situácia, že sa v dôsledku migrujúcich semenníkov jeden alebo oba nevrátia do mieška. Tento stav je obvykle trvalý, ak nezasiahne lekár. Vtedy chlapcovi lekár odporučí, aby absolvoval operačný zákrok na trvalý presun semenníka do mieška. Tento zákrok nazývame orchiopexia.
Mladí chlapci by si mali aj po zákroku pravidelne sledovať stav svojich semenníkov. A to pre (nepravdepodobný) prípad, že by semenníky opäť vystúpili.
Toto odporúčame urobiť doma
Keďže najväčšie riziko migrujúcich a nezostúpených semenníkov hrozí deťom vo veku od 1 do 11 rokov, ak máte doma malého syna, pravidelne pozorujte stav jeho semenníkov. V prípade, že pri prebaľovaní alebo kúpaní svojho dieťaťa zistíte, že jeho semenníky ešte nezostúpili, prípadne vystúpili a už sa nevrátili do mieška, dohodnite si prehliadku u pediatra.
Staršie deti poučte o dôležitosti častého sledovania oblasti semenníkov. Povedzte im aj o tom, nech akékoľvek podozrivé zmeny hlásia vám. Keď si navyknú na rýchle „samovyšetrenia“, v dospelosti im to dokonca môže zachrániť aj život.
Pýtate sa nás
Čo sú to semenníky?
Semenníky sú párový žľazový orgán pohlavnej sústavy muža, pričom zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe spermií, ktoré sú výsledkom procesu spermatogenézy.
Prečo môžu semenníky migrovať?
Na presných príčinách sa zatiaľ medicína nevie zhodnúť, no medzi rizikové faktory považujeme predčasné tehotenstvo, nízku hmotnosť dieťaťa po narodení, výskyt migrujúcich semenníkov v rodine či Downov syndróm. Viac sa dočítate v riadkoch zaoberajúcich sa príčinami migrujúcich semenníkov.
U koho sa to môže stať?
Hlavne u chlapcov vo veku od 1 do 11 rokov. Až 80 % detí v tomto veku bojuje s migrujúcimi semenníkmi. Do puberty by sa stav mal upraviť. Ak nie, treba navštíviť lekára.
Kedy treba navštíviť lekára?
Lekára treba akútne navštíviť hlavne vtedy, ak chlapec pri migrácii semenníkov pociťuje bolesť, prípadne dôjde k trvalému presunu semenníka mimo miešok. V takýchto prípadoch pripadá do úvahy aj chirurgický zákrok.
Použité zdroje:
- https://www.detskachirurgia.sk/inguinalna-hernia-pruh
- https://www.healthline.com/health/mens-health/testicular-retraction#home-management
- https://www.livedoctor.cz/home/detail?id=34250
- https://www.texaschildrens.org/blog/my-child-was-diagnosed-undescended-testicles-expert-guide-whats-next