menštruacia v tehotenstve

Menštruácia v tehotenstve

Posledná aktuálizácia prebehla 21. augusta 2024 by silviab

Ako iste vieme, najznámejším znakom ženskej gravidity je vynechanie menštruácie a následne absolútny pokoj od menštruačného cyklu. Keďže je tento stereotyp dlhodobo zaužívaný, tak pri najmenšom náznaku krvi v nohavičkách, sa žena ako budúca matka, sama vystaví stresu a obavám o svoje nenarodené dieťa. Ale je to naozaj tak? Môže žena menštruovať „ v pravom slova zmysle“ počas svojho tehotenstva?

Čo je menštruácia

Menštruácia alebo menštruačný cyklus je prirodzenou súčasťou života každej zdravej ženy. Objavuje sa okolo 12-teho roku života a končí približne okolo 50-tky. Presný začiatok a koniec je však individuálny. V priemere trvá 28 dní a ide o proces dozrievania vajíčka, ktoré je počas ovulácie pripravené na oplodnenie. Ak sa teda k vajíčku nedostane spermia, ktorá by ho oplodnila, telo sa začne zbavovať nepotrebnej výstelky maternice, ktorá bola pripravená pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Deje sa tak pomocou sťahov maternice, ktoré sa u niektorých žien prejavujú ako bolestivé kŕče. Počas periódy  žena stratí asi 50 ml až 80 ml krvi zmiešanej so zbytkami hlienovitej sliznice endometria.Tento fyziologický dej trvá až do menopauzy.

Farby menštruácie

  • sýto červená: zdravá menštruácia
  • čierna: zostatková krv z minulej periódy
  • svetlo-ružová: môže znamenať málo estrogénu ( ženský pohlavný hormón, ktorý je dôležitý pre dozrievanie vajíčka počas ovulácie)
  • šedá: infekcia alebo potrat
  • hnedá: staršia krv z predošlej menštruácie, v ktorej je menej progesterónu (hormón, ktorý navodzuje sekrečnú fázu menštruačného cyklu)
  • červeno-oranžová: začiatok infekcie

Rozdiel medzi menštruáciou a krvácaním v tehotenstve je teda zjavný. Ak si je žena istá, že je tehotná, menštruáciu už nedostane. Je však možné, že počas tehotenstva ku krvácaniu z intímnych partií dôjde, no tu nemôžeme hovoriť o krvácaní kvôli menštruačnému cyklu. Považujeme to za varovný signál, ktorý ale nemusí hneď znamenať niečo zlé, pretože sa u žien na začiatku tehotenstva vyskytuje pomerne často a to vo forme špinenia. Vaginálne krvácanie alebo ľudovo nazvané „špinenie“ je počas prvých 12 týždňov ( prvý trimester) relatívne častým javom. Toto ľahké krvácanie počas prvotného štádia tehotenstva zažije približne 20% žien a bez väčších zdravotných komplikácií svoje bábätko matky donosia.

Poruchy menštruačného cyklu

Polymenorea Ďalšia menštruácia prichádza skôr ako po 23 dňoch od posledného krvácania.
Oligomenorea Cyklus sa vyskytuje každých 35 až 90 dní.
Hypermenorea Dlhšie trvajúce a silné menštruačné krvácanie.
Amenorea Chorobný stav, pri ktorom chýba menštruačné krvácanie v reprodukčnom období ženy a jeho príčinou nie je gravidita.
Dysmenorea Ide o menštruáciu spojenú s výraznými bolesťami a menštruačnými kŕčmi.
Hypomenorea Slabé, zvyčajne aj kratšie menštruačné krvácanie.
Anovulačné krvácanie Navonok sa anovulácia prejavuje nepravidelným cyklom s rôzne dlhými intervalmi medzi jednotlivými krvácaniami, niekedy menštruačné krvácanie celkom chýba. Keďže nedochádza k vývoju zárodočnej bunky, v takomto cykle teda nie je možné otehotnieť.
Abnormálne krvácanie Nadmerné krvácanie vyskytujúce sa medzi menštruáciami.

7 dôvodov krvácania mimo očakávanú menštruáciu

  1. Lieky – akýkoľvek medikament na riedenie krvi môže spôsobiť krvácanie mimo vašej obvyklej periódy ale taktiež aj užívanie gingo biloby a antikoncepcie, ktorá obsahuje ženské pohlavné hormóny. A tie, ako vieme, ovplyvňujú celú reprodukčnú sústavu.
  2. Pohlavné choroby – väčšina sexuálne prenosných chorôb zo začiatku nemá žiadne symptómy a tým pádom o nich nevieme. Medzi prvotné indikácie zaraďujeme poväčšine vaginálne krvácanie a taktiež napríklad zápal pošvy, ktorá neskôr kvôli zápalu rovnako krváca.
  3. Vnútromaternicové teliesko – toto teliesko obsahuje priemyselne vyrábaný hormón, ktorý sa vyskytuje v antikoncepcii, ktorú sme si už vyššie spomenuli.
  4. Štítna žľaza – porucha štítnej žľazy ovplyvňuje hypofýzu, čo má za následok ovplyvnenie celého radu hormónov v našom tele. Znížená činnosť nám teda tiež môže spôsobiť mimocyklové krvácanie.
  5. Sex – príliš drsným a rýchlym sexom vieme spôsobiť na vnútornej stene vagíny tržnú ranku, ktorá je zväčša malá a nepotrebuje lekárske ošetrenie, pretože sa dokáže zaceliť sama. Tomuto problému sa vieme vyhnúť správnym zvlhčením vaginálneho otvoru.
  6. Syndróm polycystických vaječníkov – toto ochorenie je jedným z najčastejších endokrinologických ochorení u žien v plodnom veku. Pri tomto syndróme sa eviduje zvýšená hladina testosterónu. Tento hormón nazývame aj mužským pohlavným hormónom a u žien môže spôsobovať problémy, ktoré sa prejavujú skrz extra silné a dlhé periódy, chýbajúcou menštruáciou, mimocyklovým krvácaním, poprípade príliš veľkou časovou medzerou medzi dvoma cyklami.
  7. Rakovina – najhorším scenárom krvácania mimo menštruácie by mohla byť rakovina maternice alebo pošvy. Ak ste napríklad prekonali ľudský papilomavírus HPV, vaša predispozícia na tento druh rakoviny je vyššia. Preto treba byť obozretný a pri istom podozrení navštíviť svojho lekára.

Príčiny krvácania počas tehotenstva

    •  Infekcie
    • Mimomaternicové tehotenstvo
    • Molárne tehotenstvo
    •  Syndróm mŕtveho plodu
    • Subchorionálny hematóm

Tieto príčiny môžu byť sprevádzané silnými kŕčmi, bolesťami brucha, bolesťami chrbta, stratou vedomia, únavou, horúčkou, zmenou pošvového výtoku, silným krvácaním alebo tvorbou zrazenín, bolesťou panvy ale taktiež aj žalúdka, nevoľnosťou a zvracaním. Krvácanie po prvom trimestri si často vyžaduje lekársku pomoc. Bez ohľadu na to, či je krvácanie počas druhého alebo tretieho trimestra mierne alebo silné, s príznakmi alebo bez nich, musíte čo najskôr navštíviť svojho lekára a informovať ho o svojom zdravotnom stave.

Infekcie

Infekcie sa prenášajú skrz krvný obeh a placenty na plod a tak je obdobie očakávania bábätka z hľadiska infekcií veľmi rizikovým. Tento problém môže zapríčiniť spontánny potrat, odumretie plodu, predčasný pôrod, novorodeneckú sepsu alebo až trvalé poškodenie plodu, teda dieťaťa. Z pohľadu gynekológa je veľmi podstatné včas diagnostikovať aj taký častý problém ako je zápal močových ciest.

Mimoriadne nebezpečenstvo pre novorodenca predstavuje infekcia beta-hemolytickým streptokokom, ktorý sa prenáša z genitálií pri pohlavnom styku alebo z vlastného tráviaceho traktu matky. Istým spôsobom je tráviaca sústava pre tohto streptokoka „nádržou“ a „kvalitnou pôdou“. Táto infekcia nemusí znamenať automaticky smrť dieťaťa ale v 40% môže spôsobiť „iba“ predčasný odtok plodovej vody, taktiež predčasný pôrod, nízku hmotnosť novorodenca a mnoho ďalšieho.

Mimomaternicové tehotenstvo

Toto tehotenstvo nazývame aj ako ektopickú graviditu, kedy ide o stav uloženia plodu mimo miesta uhniezdenia v maternici. Vo väčšine prípadov sa toto oplodnené vajíčko usadí vo vajcovode, vaječníku, brušnej dutine alebo v hrdle maternice. Keďže dané vajíčko nemá ideálne podmienky pre svoj ďalší vývin, častokrát končí takéto tehotenstvo predčasnou smrťou plodu. Tento stav je nevyhovujúci nielen pre plod ale je nebezpečný a smrteľný aj pre ženu.

Príznaky:

  • bolesť v podbrušku
  • bolesť v v oblasti vaječníkov ( v bokoch)
  • neprítomnosť menštruácie
  • nevoľnosť
  • bledosť
  • bezvedomie

Toto tehotenstvo sa zo začiatku prejavuje ako každé iné normálne tehotenstvo. Prvé symptómy sa prejavia väčšinou medzi 6. a 10. týždňom od počatia, ako neprirodzená bolesť v podbrušku. Len vo výnimočných prípadoch túto komplikáciu objaví, bez sprievodných príznakov, lekár na gynekologickej prehliadke.

Molárne tehotenstvo

Molárne tehotenstvo predstavuje ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva. Toto tkanivo sa mení na cystický útvar, ktorý pripomína strapec hrozna a preto túto chorobu niekedy pomenúvame aj ako hroznovitú sneť. Vzniká pri chybnom oplodnení, kedy sa vajíčko oplodní dvoma spermiami alebo jednou, ktorá sa vo vnútri rozdelí na dve.

Rozlišujeme:

  • čiastočná mola: Zle oplodnené vajíčko obsahuje 69 chromozómov, tým pádom nie je embryo schopné života a do 10.týždňa tehotenstva zanikne.
  • kompletná mola: Vzniká oplodnením prázdneho vajíčka jednou alebo dvoma spermiami. Keďže vajíčko obsahuje iba mužské chromozómy v počte 46, ďalej sa už nevyvíja a taktiež zanikne. Prejavuje sa krvácaním na začiatku tehotenstva, rýchlym rastom maternice, vysokými hodnotami HCG (tehotenský hormón), nevoľnosťou a zvracaním. Na ultrazvuku plod nenájdeme ale iba obraz takzvaného „sneženia“. Pri tomto druhu moly je potrebné dutinu maternice vyčistiť a následne kontrolovať hladinu HCG.
  • Invazívna mola: Tento druh je zriedkavý ( 1 z 20 000 až 50 000-tisíc tehotenstiev) a veľmi nebezpečný. Malígna, teda zhubná forma moly sa môže prejaviť po akejkoľvek gravidite, v skorom štádiu tehotenstva, kľudne aj 15 rokov po tehotenstve alebo až po menopauze. Metastázuje do pľúc, malej panvy, vaječníkov a orgánov dutiny brušnej. Príznaky sú krvácanie a rast maternice. Je nutná operácia s následnou chemoterapiou.

Syndróm mŕtveho plodu

Do tejto kategórie zaraďujeme všetky úmrtia plodu počas tehotenstva v maternici. Ak má plod pri naordení menej ako 1000 g a nejaví žiadne známky života, patrí do tejto skupiny tiež.

Príznaky: 

  • zníženie intenzity pohybov ( mimo spánkového režimu bábätka)
  • únava
  • mierne zvýšená teplota
  • krvácanie
  • výtok
  • kontrakcie

Príčiny rozdeľujeme na 2 skupiny:

dôvod zo strany matky ( cukrovka, ochorenie pečene, ľadvín, užívanie drog, liekov, preeklampsia – nedostatočné prekrvenie plodu, HEELP syndróm)

dôvod zo strany plodu ( vrodené vývojové chyby, metabolické poruchy, genetická odchýlka u plodu, Rh inkompatibilita – jeden rodič má Rh+ a druhý Rh- a tým pádom sa stávajú nezlučiteľný)

Následkom nesprávnej funkcie placenty sa plod nemôže dobre vyvíjať a hrozí vnútromaternicové úmrtie plodu. Je to kvôli predčasnému odlučovaniu lôžka od maternice, vcestné lôžko ( vie zabrániť normálnemu vaginálnemu pôrodu, pretože placenta prekrýva bránu pre hlavičku, prejavuje sa krvácaním už na konci prvého trimestra), nádory placenty. Bábätku vie spôsobiť komplikácie aj pupočná šnúra. Najčastejšie problémy, ktoré sa vyskytujú sú: pravý uzol okolo pupočníka, obtočenie pupočníka okolo plodu, krvná zrazenina – upcháva pupočníkové cievy, či vychýlenie pupočníka pred hlavičkou plodu

Subchorionické krvácanie

Subchorionické krvácanie alebo subchorionický hematóm nastáva, keď sa placenta oddelí od svojho pôvodného miesta. Hematóm je typom vnútorného krvácania, ktoré je buď zrážané alebo vytvára zrazeniny. Krv sa zvyčajne zráža mimo krvnej cievy v dôsledku poškodenia steny tejto cievy. Toto narušenie umožňuje únik krvi do tkanív tam, kam nepatria. Tieto hematómy môžu mať rôznu veľkosť, pričom tie najmenšie zrazeniny sú tými najčastejšími a väčšinou nepredstavujú pre matku a jej plod veľké nebezpečenstvo.

Keďže tento typ krvácania ovplyvňuje akumuláciu krvi medzi maternicou a placentou, pri väčších verziách hematómu môže nastať silnejšie krvácanie, ktoré je alarmujúce ale nemusí znamenať nevyhnutne potrat. Problém nastáva, ak sa od maternice odpojí viac ako 30% placenty. V tomto prípade je priestor na vznik veľkého hematómu, ktorý môže vyvolať spontánny potrat, predčasný pôrod, abstinenciu placenty (výživy pre dieťa) a predčasnému pretrhnutiu membrán ( amniotický vak – priestor s tekutinou, v ktorom sa plod vyvíja ).

Riziko komplikácií je teda vo veľkej miere spojené s veľkosťou tohto subchorionálneho hematómu, s dĺžkou gravidity a samozrejme aj s vekom matky.

Pýtate sa nás

Je normálne, ak mám menštruáciu v začiatkoch tehotenstva?

Áno, v prvom trimestri je krvácanie (špinenie) vcelku normálnou a obvyklou záležitosťou.

Môžem mať menštruáciu a zároveň byť tehotná?

Nie. Pojem „menštruácia“ znamená, že ženské telo vylučuje z maternice výstelku spolu s neoplodneným  vajíčkom.

Čo ak mám slabú alebo silnú menštruáciu počas tehotenstva?

Ak sa toto krvácanie vyskytuje po prvom trimestri treba navštíviť svojho gynekológa a informovať ho o svojom stave. Pri slabom krvácaní nemusí mať žena obavy, pretože môže ísť o zvyšok krvi zo starej menštruácie alebo mierne natrhnutie steny pošvy. Táto tržná ranka sa vie zahojiť aj sama. Pri silnom krvácani treba okamžite navštíviť lekára alebo pohotovsť, pretože môže ísť o závažny problém. V tomto prípade môže byť ohrozený život plodu ale aj matky.

Môže menštruácia v tehotenstve znamenať aj potrat?

Áno, môže. Záleží od množstva krvi, farby krvi, veľkosti zrazenín a podobne.

Kedy mám kvôli menštruácii kontaktovať svojho gynekológa?

Pri každom jednom výkyve z normálneho stavu.

Použité zdroje:

  • http://www.zdravie.sk
  • http://www.procare.sk
  • http://www.zdravoteka.sk
  • http://www.mamaaja.sk
  • http://www.medicalnewstoday.com
  • http://www.medicinenet.com
  • http://www.healthline.com
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+