tvorba spermií

Tvorba spermii – ako prebieha a ako ju podporiť?

Posledná aktuálizácia prebehla 6. októbra 2024 by silviab

Jednou z najkľúčovejších vecí, ktoré sú potrebné pre ľudské rozmnožovanie sú jednoznačne spermie. Mužské pohlavné bunky, ako sa inak spermie nazývajú, tvoria hlavnú zložku ejakulátu, avšak musia byť zdravé, pohyblivé a v hojnom počte, aby mohli oplodniť ženskú pohlavnú bunku – vajíčko. Ako si zabezpečiť kvalitné spermie? Čítajte ďalej, pretože v tomto článku si rozoberieme ako prebieha tvorba spermií a dáme vám aj niekoľko tipov, ako ju nakopnúť a zachovať si dostatočne dobré spermie.

Čo sú to spermie?

Ako sme už v úvode spomínali, spermie sú mužské (samčie) pohlavné bunky, ktoré sú nevyhnutné k splodeniu potomka. Ak u muža pohlavný styk končí dobrým orgazmom, vylúči sa z penisu ejakulát (semeno), ktorého hlavnou ingredienciou sú spermie, no tiež obsahuje bielkoviny, fruktózu či rôzne minerály, vitamíny a hormóny. Spermie sú skladované v mužských semenníkoch, kde sa aj tvoria. Pri sexe sa penis stimuluje, a ak je stimulácia dostatočná, nastáva už spomínaný výron semena (štandardne 2-6 ml tekutiny bielej farby).

Ak sa počas sexu urobíte do partnerky, semeno putuje cez ženské pohlavné orgány k vajíčku. Tu sa spermie snažia preniknúť cez obal vajíčka, aby ho mohli oplodniť. Ak vajíčko prepustí spermiu dnu, nastáva tehotenstvo. K tomu, aby mal mal pokus o tehotenstvo scenár, ktorý sme popísali v predchádzajúcich riadkoch, je však potrebné mať spermie dostatočne pohyblivé, rýchle a hlavne zdravé a kvalitné, čo je bohužiaľ v dnešných dňoch u mužov nie úplnou samozrejmosťou.

  • Za optimálnych okolností by mal 1 ml mužského ejakulátu obsahovať aspoň 50 miliónov spermií.
  • Ak putujú k vajíčku, väčšina z nich (hlavne tie ,,slabšie“) cestou úplne zanikne, a preto sa do cieľa dostane len malý zlomok z nich.
  • Na pohyb im slúži tzv. bičík, ktorý je ich prirodzenou súčasťou.
  • Na svoju veľkosť (približne 50 mikrometrov) sa dokážu pohybovať naozaj rýchlo, a to vďaka svojmu aerodynamickému tvaru, keďže sa skladajú z hlavičky, v ktorej nesú genetický materiál, a z bičíka.

Neschopnosť splodiť potomka dnes predstavuje problém, ktorý je na vzostupe. Tvorba zdravých spermií sa však dá podporiť viacerými spôsobmi, o ktorých si povieme neskôr.

Ako prebieha tvorba spermií?

Mužské pohlavné bunky, teda spermie, sú skladované v semenníkoch. Práve na tomto mieste prebieha aj proces zvaný spermatogenéza, teda inak povedané tvorba spermií. Páni by mali teda dbať aj na zdravie semenníkov, keďže majú za úlohu skladovať a produkovať tieto unikátne bunky. Z biologického hľadiska tvorbe spermií predchádza viacnásobné bunkové delenie, ktoré vedie k vytvoreniu haploidných buniek (bunky, ktoré majú 1 pár chromozómov – druhý pár má vajíčko). Z haploidných buniek sa neskôr vyvinú spermie.

Spermie sa u mužov produkujú neustále, no nie vždy je ich dostatok alebo nie sú v dostatočne dobrej ,,kondícii“. Na spermatogenézu  vplýva viacero faktorov, poďme sa pozrieť aké.

Čo ovplyvňuje tvorbu spermií

  • teplota semenníkov – k zdraviu a správnemu vývoju spermií by ste si mali zabezpečiť ideálne prostredie. Inak povedané, nemali by ste svoje semenníky vystavovať vyšším teplotám. Ideálne by teplota semenníkov mala byť o 2 stupne nižšia než teplota tela.
  • hladiny hormónov – dostatok testosterónu je nevyhnutnou súčasťou zdravej spermatogenézy. Je potrebné si preto udržiavať jeho zdravú hladinu, nakoľko pri tvorbe spermií zohráva dôležitú úlohu.
  • nedostatok potrebných živín – aby ste mali tvorbu spermií pod kontrolou, mali by ste dbať na rozmanitú stravu, ktorá by mala byť bohatá na vitamíny, a to hlavne B, D a E, keďže tieto sa najviac podieľajú na procese spermatogenézy
  • životospráva – majte na pamäti, že fajčenie či častá konzumácia alkoholu neprospieva vašej plodnosti. Stres a nedostatok oddychu taktiež neprospievajú zdravému vývinu spermií.
  • užívanie anabolických steroidov – nepriaznivo môže vývoj vašich pohlavných buniek ovplyvniť aj požívanie anabolických steroidov, ktoré často užívajú muži, ktorí chcú zväčšiť objem svojej svalovej hmoty

V dnešnej dobe sa pod problémom neplodnosti podpisujú hlavne faktory ako sedavá práca, nedostatok pohybu, fajčenie, nezdravá strava chudobná na dôležité živiny či stres. Výskumy dokazujú, že v minulosti mali chlapi aj viac testosterónu, ktorý je taktiež kľúčom k zdravým a početným spermiám. Životný štýl dnešnej doby má žiaľ nepriaznivý dopad na plodnosť, a preto je potrebné snažiť sa dodržiavať preventívne opatrenia aspoň v rámci možností.

Ako zistím, že mám problém so spermiami?

Asi najčastejším podnetom, ktorý v mužoch vyvolá pocity neistoty ohľadom spermií je neschopnosť otehotnieť s partnerkou. V tomto prípade však nemusí byť chyba iba na strane muža, a preto je potrebné zájsť k lekárovi. Overte plodnosť seba samého, ale tiež plodnosť vašej partnerky.

Ďalšími dôvodmi, kedy by muži mali uvažovať nad zdravím svojich spermií, je ich netypický výzor, prípadne nedostatočné množstvo ejakulátu. Najčastejšími anomáliami, ktoré muži spozorujú sú:

  • sfarbený ejakulát – potenciálny problém nastáva, ak je semeno sfarbené do ružova, hneda alebo žlta
  • nedostatok semena – pozor si dajte, ak počas ejakulácie vylúčite menej ako 2 ml tekutiny
  • netypická konzistencia – najčastejšie sa muži ľakajú pri pohľade na semeno s hrudkami
  • problémy so semenníkmi – bolesti a zmeny v oblasti semenníkov sú jednoznačne dôvodom na návštevu lekára, môže ísť o vážne problémy, v najhoršom prípade o rakovinu semenníkov

Ak sa u vás vyskytol niektorý z vyššie uvedených problémov (alebo iný, ktorý sme nespomenuli), odporúčame navštíviť v každom prípade vášho lekára – urológa, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a zistí, aký je u vás problém.

Ako by mali normálne spermie vyzerať?

Asi každý chlap si dokáže predstaviť, ako vyzerajú spermie, no aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku, prinášame krátku charakteristiku zdravého ejakulátu. Vylúčené semeno by malo mať bielu farbu, u niekoho môže byť priesvitnejšia, u niekoho sýtejšia. Vplýva na to aj to, ako často praktizujete pohlavný styk.

Ak je váš ejakulát sfarbený mierne do žlta, nebojte sa. Taktiež sa jedná o zafarbenie, ktoré nepredstavuje komplikácie. Žltkasté zafarbenie semena sa môže u mužov vyskytnúť napríklad v dôsledku nadmerného príjmu vitamínu B2. Ejakulát vanilkovej farby je prítomný aj u mužov, ktorí už dlhšiu dobu nemali sex, prípadne orgazmus.

Čo sa týka správnej konzistencie, semeno je po vylúčení hustejšie, no za krátku chvíľu sa mení na riedku tekutinu, ktorá sa ľahko vpíja. Zaujímavosťou pre vás možno bude aj to, že zdravý ejakulát má aj svoj typický odór, ktorým je údajne vôňa gaštanového kvetu.

Spermiogram

Ak máte podozrenie, že vaše spermie, prípadne ich tvorba, nie sú úplne také, aké by mali byť, rozhodne navštívte lekára. Lekár vás môže odporučiť na vyšetrenie zamerané na odhalenie problémov spermií, teda spermiogram. Spermiogram je schopný odhaliť mnohé anomálie, ktorými môže byť vaše semeno potenciálne postihnuté. Môže sa jednať o poruchu nielen v oblasti tvorby spermií, ale taktiež nemusia byť úplne zdravé a schopné oplodniť vajíčko.

Vyšetrenie spermiogramom môže zistiť aj nasledovné diagnózy:

  • oligozoospermia – nedostatok spermií (nízka koncentrácia)
  • asthenozoospermia – slabá pohyblivosť spermií
  • azoospermia – tvorba spermií neprebieha tak, ako má – ejakulát neobsahuje žiadne spermie
  • teratozoospermia – vyššie množstvo patologických spermií
  • leukocytozoospermia – výskyt leukocytov v ejakuláte
  • hematozoospermia – výskyt erytrocytov v ejakuláte
  • nekrozoospermia – v semene sa nachádzajú len neživé spermie

Ako prebieha spermiogram?

Na to, aby ste mohli absolvovať spermiogram a aby bol výsledok spoľahlivý, by ste si v prvom rade mali na pár dní dopriať sexuálnu abstinenciu. Štandardne by ste nemali mať sex približne 3-5 dní pred vyšetrením. Rovnaké pravidlo platí aj pre masturbáciu. Okrem iného môže výsledok spermiogramu ovplyvniť aj užívanie liekov (hlavne antidepresív), prípadne nadmerný stres. Preto by ste mali vyšetrujúceho upozorniť vopred o akýchkoľvek okolnostiach, aby mohol váš výsledok najlepšie vyhodnotiť.

Čo je však ťažšia časť (pre niekoho), je potrebné masturbovať v prostredí, ktoré nie je úplne sexuálne vzrušujúce (lekári preferujú odber ejakulátu na pracovisku, aj keď domáce ,,urobenie sa“ tiež pripadá do úvahy). Niektorí muži s tým problém nemajú, no na druhej strane sa môžu nájsť aj takí, ktorých znepokojuje nedomáce prostredie či iné faktory. Vyšetrenie spočíva len v tom, že sa urobíte do skúmavky, ktorej obsah je následne podrobený viacerým testom. Posledným krokom v rámci vyšetrenia je už len čakanie na výsledky.

8 tipov na podporu tvorby spermií

Na to, aby ste si udržali zdravú tvorbu spermií, je v dnešnej dobe potrebné dodržiavať niekoľko zásad. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme niekoľko tipov, ktoré vám zabezpečia zdravé, pohyblivé a oplodnenia schopné spermie.

Vyhýbajte sa stresu

Zásadným pravidlom pri prevencii nedostatočnej tvorby spermií je jednoznačne vyhýbanie sa stresu. Stres, ktorý je zabijakom 21. storočia, má vplyv aj na zdravie vašich spermií. Konkrétne sú chvíľky psychického nepokoja zodpovedné za nízku hladinu testosterónu, ktorý je kľúčovou ingredienciou pri tvorbe spermií. Vyhýbajte sa preto stresujúcim situáciám a doprajte si radšej chvíľky psychickej pohody a oddychu.

Stop fajčeniu

Spermie fajčiarov sú nielen o niečo pomalšie od spermií nefajčiarov. Fajčenie nepriaznivo vplýva nielen na vaše pľúca, ale taktiež na plodnosť žien a mužov. Pri oplodnení vajíčok sú spermie od fajčiara menej schopné oplodniť vajíčko. U fajčiarov sa vo väčšej miere vyskytujú aj spermie, ktoré majú poškodenú genetickú informáciu, čo môže viesť k zvýšenému riziku potratu, prípadne k narodeniu nie úplne zdravého bábätka.

Fajčeniu by sa mali teda vyhýbať muži i ženy, keďže vajíčka u fajčiarok taktiež strácajú schopnosť byť oplodnené častejšie než u nefajčiarok.

Nepreháňajte to s alkoholom

Samozrejme, každý si raz za čas dopraje nejaký ten pohárik. Avšak ak si pohárikov doprajete viac a častejšie, mali by ste byť informovaní o tom, že alkohol ovplyvňuje aj vaše spermie. Podobne ako stres, tak aj alkoholické nápoje vplývajú na hladinu testosterónu, a teda aj na tvorbu spermií.

Dobrú správu však máme pre milovníkov červeného vína. Podľa najnovších štúdií, že myricetín (je súčasťou červeného vína) pomáha spermiám dosiahnuť lepšiu pohyblivosť. Samozrejme, doprajte si ho v rozumnej miere.

Nakopnite svoj testosterón

Udržte si dostatočnú hladinu testosterónu a dosiahnete zdravú tvorbu spermií. Konzumujte stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktoré podporujú tvorbu testosterónu. Doprajte si dostatok zeleniny a ovocia, skombinujte to s nejakou tou fyzickou aktivitou a testosterón vám nebude chýbať. Dbajte aj na dostatočný príjem sacharidov, tekutín a zabezpečte si kvalitný spánok.

Tip pre vás: Vyskúšať môžete aj niektorý z výživových doplnkov, ktoré sú zamerané práve na podporu tvorby testosterónu. Jedná sa o prírodné zložky, ktoré pri pravidelnom užívaní dokážu zabezpečiť optimálnu hladinu mužského hormónu – testosterónu.

Udržujte sa vo forme

V rámci zdravej životosprávy nesmie chýbať ani dostatok pohybu. Ak sa budete udržovať v dobrej kondičke a kombinovať silové cviky (ktoré výrazne zvyšujú hladinu testosterónu) s kardiom, prispejete tak k zdraviu vašich spermií. Štatistiky tiež hovoria, že obéznejší muži majú častejšie problémy s neplodnosťou. Veríme, že tieto dôvody vás donútia zacvičiť si aspoň raz do týždňa.

Doprajte si zdravú stravu

Vyvážená strava, ktorá je bohatá na živiny vplýva na vaše fyzické aj psychické zdravie. V prípade, že prijímate dostatok vitamínov, všetky procesy vo vašom tele fungujú tak, ako majú, a teda aj spermatogenéza prebieha bez problémov. Vylúčte zo svojej rutiny pojedanie čipsov, obmedzte sladené vody a doprajte si radšej oriešky, ryby, vajcia, zeleninu a ovocie. Alebo by ste si radšej dali čokoládu? Pokojne, ale dbajte na to, aby mala vyššie percento kakaa, keďže horká čokoláda obsahuje zdravé antioxidanty a aminokyselinu L-arginín, ktorá podporuje tvorbu spermií.

Vyhýbajte sa teplému kúpeľu

Teplota vyššia než 37 stupňov pre spermie nie je prospešná. Práve preto sú spermie umiestnené v semenníkoch, ktoré nie sú priamo v ľudskom tele, ale práve naopak vyčnievajú, aby mohli byť chladené. Ak si radi doprajete horúci kúpeľ, radšej ho nahraďte rýchlou sprchou, aby sa váš miešok príliš nezohrial. Skúšali ste už studenú sprchu? Náhly chlad podporí produkciu testosterónu a teda aj tvorbu spermií.

Výskumy preukázali, že muži, ktorí sa kúpali v horúcej vode každý druhý deň boli menej plodní než muži, ktorí sa teplému kúpeľu vyhýbali. Vyhýbajte sa aj vykurovaniu sedadiel v aute či iným podobným zdrojom tepla blízko vašich semenníkov.

Doplňte zinok, selén, vitamíny a koenzým Q10

Obohaťte vašu stravu o potraviny bohaté na vitamíny C, B, D a minerály zinok a selén. Okrem toho, že väčšina týchto látok prispieva k plodnosti, starajú sa taktiež o dostatok testosterónu, aby mohla spermatogenéza prebiehať správne. Vďaka vitamínom sú vaše spermie chránené aj pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom, čo zabezpečuje správnu morfológiu (tvar) spermií.

Zahrňte do jedálnička tieto potraviny:

  • zelenina – najmä paradajky, paprika, cesnak
  • ovocie – hlavne kiwi, banány, citrusy
  • semiačka a orechy – bohaté na selén sú hlavne para orechy
  • ryby
  • vajcia

Výživové doplnky, ktoré podporia tvorbu

Okrem 8 tipov na podporu tvorby spermií, ktoré sme spomenuli, vám môžu pomôcť aj najznámejšie výživového doplnky na trhu, ako Zerex, eJoy, Erexan či Vimax. Poďme si stručne predstaviť jednotlivé produkty.

Zerex

zerex klasik plus skusenosti

Prípravky Zerex sú výnimočné hlavne v širokej škále produktov, z ktorých každý cieli na špecifické problémy mužov v sexuálnej oblasti. Zerex ťaží z hľadiska tvorby spermií hlavne z výťažkov z rastlín, ako kotvičník zemný či maca. No v produkte Extralong využíva napríklad aj zinok, ktorý je známy ako minerál plodnosti.

Z hľadiska plodnosti a produkcie spermií je teda kľúčové toto zloženie:

  • kotvičník zemný
  • maca
  • zinok

eJoy

ejoy long cena

Najznámejšie produkty značky eJoy  – varianty eJoy a eJoy Long -, oproti konkurencii stavajú na zvýšenej sile vitamínu C a D, ktoré pozitívne ovplyvňujú kvalitu a pohyblivosť spermií, čím prispievajú k lepšej plodnosti. Okrem toho čerpá silu aj z aminokyseliny L-arginín, ktorá sa preslávila okrem svojich priaznivých účinkov na erekciu aj podporou plodnosti.

Erexan

3-variantový Erexan (Erexan, Stabil a Kontrol) pomáha mužom okrem celkovej podpory erekcie a sexuálneho zdravia aj s plodnosťou. Na zlepšenie plodnosti využíva hlavne silu žeruchy peruánskej (maca), kotvičníka zemného a aminokyseliny L-arginín. Oproti konkurencii obsahuje až 4 aminokyseliny, ktoré primárne zlepšujú prekrvenie penisu, čo sa odrazí na kvalite erekcie.

Vimax

vimax

Vimax vplýva na plodnosť najmä vďaka výťažku z kotvičníka zemného s podporným účinkom rastliny saw palmetto. Tento výživový doplnok sa vo svojich kapsulách rozhodol použiť aj zložky, ktoré konkurencia nepoužíva. Jedná sa o kajenské korenie, hloh obyčajný či ovos siaty. Kombinácia týchto rastlín podporuje nielen erekciu a zdravý sexuálny apetít, ale ich účinky riešia celý rad zdravotných komplikácií – od duševných problémov až po poruchy zažívacieho traktu.

Pýtate sa nás

Ako sa tvoria spermie?

Proces tvorby spermií sa inak nazýva aj spermatogenéza a prebieha priamo v semenníkoch. Spermie sú výsledkom viacnásobného delenia buniek. Spermie sú bunky, ktoré obsahujú jeden pár chromozómov a genetickú informáciu.

Aké typy spermií poznáme?

Štandardne majú všetky spermie rovnaký tvar (hlavička a bičík). Ak sa však bavíme o anomáliách ejakulátu, poznáme viaceré problémy, ktoré dokáže detekovať spermiogram. Zoznam týchto problémov nájdete pod nadpisom ,,Spermiogram“.

Načo slúži spermiogram?

Vyšetrenie zvané spermiogram slúži na identifikáciu problémov súvisiacich so spermiami. Lekár často posiela na spermiogram mužov, ktorí majú ťažkosti so splodením potomka. Toto vyšetrenie nachádza príčinu neplodnosti či iné rôzne anomálie, ktoré sa vášho semena môžu týkať.

Čo podporuje tvorbu?

V prvom rade je potrebné si udržať zdravú hladinu testosterónu. Hlavnou zásadou je dodržať zdravú životosprávu – mať dostatok pohybu, vyváženú stravu, zdravý spánok a čas na relax. Obmedziť by ste mali aj alkohol a fajčenie, ktoré je zabijakom spermií. Vyskúšať môžete aj výživové doplnky s prírodnými zložkami, ktoré podporujú tvorbu testosterónu.

Záleží na množstve spermií?

Zdravý ejakulát by mal obsahovať minimálne 15 miliónov spermií na 1 ml. Ak však spermiogram preukáže, že spermií je menej, takýto muž sa považuje za menej plodného (avšak nie neplodného). Muž je považovaný za neplodného, ak jeho semeno neobsahuje žiadne spermie alebo ak obsahuje iba mŕtve spermie. Odpoveď teda nie je jednoznačná, no veríme, že každý sa dozvie, čo potreboval.

Aká je farba a chuť zdravých spermií?

Zdravý ejakulát by mal byť zafarbený do biela, prípadne perleťova, alebo do priehľadnejších odtieňov (v prípade častého sexu). Po dlhšej sexuálnej abstinencii môže mať semeno aj žltkastú farbu. V prípade chute neexistuje jednoznačná odpoveď, záleží to od životosprávy muža – ako sa stravuje, či fajčí a podobne.

Môžu nám pomôcť prírodné doplnky?

Áno, na trhu nájdete viacero výživových doplnkov ktoré dokážu podporiť tvorbu testosterónu a prostredníctvom vitamínov zabezpečiť zdravú tvorbu spermií. V prípade pravidelného a dlhodobejšieho užívania budú výsledky namieste.

Ako spoznáte, že vaše spermie sú zlé?

Odpoveď na túto otázku nájdete pod nadpisom ,,Ako zistím, že mám problém so spermiami?“. Ak ste si v niečom neistí, určite navštívte alebo kontaktujte vášho lekára, prípadne podstúpte spermiogram.

Použité zdroje:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Spermatogenesis
  • https://www.primulus.sk/37-tipov-pre-zdrave-spermie-alebo-muzska-neplodnost-nema-sancu
  • https://www.gyn-fiv.sk/neplodnost/andrologia-muzsky-faktor/spermiogram/
  • https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rstb.2009.0258
  • https://www.healthline.com/health/boost-male-fertility-sperm-count#4.-Relax-and-minimize-stress
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+