Posledná aktuálizácia prebehla 3. septembra 2024 by silviab
Klitorizmus – treba sa obávať? Pre klitoris neexistuje štandardná veľkosť, pretože zvyčajne rastie jeho veľkosť so sexuálnym vzrušením. A tak ako si už môžete domyslieť podľa názvu, ide o ochorenie týkajúce sa práve ženského klitorisu. Je to ochorenie obdobné priapizmu, čo je mužské ochorenie, pri ktorom dochádza ku bolestivej a nekontrolovateľnej erekcii. U žien klitorizmus znamená bolestivé zväčšenie až priam zdurene klitorisu. No môžete nám veriť, že s príjemnými pocitmi to nemá nič spoločné.
Tento závažný zdravotný stav opuchnutého klitorisu by ste nikdy nemali prehliadnuť. Musí sa liečiť vyhľadaním skúsenej lekárskej pomoci, a preto bude pre vás najlepšie, už pri prvých príznakoch vyhľadať lekára.
Práve z dôvodu závažnosti tohto ochorenia, je dobré aby o ňom čo najviac žien vedelo. V tomto článku sa preto budeme zaoberať príčinami zväčšenia, príznakmi a taktiež formami liečby.
Čo je klitorizmus a klitoris
Klitoris je u žien, tak ako u mužov penis, primárnym zdrojom sexuálneho potešenia. Zároveň je jednou z najcitlivejších erotogénnych zón vďaka svojej vysokej koncentrácii nervových zakončení. Erotogénne zóny sú oblasti tela, ktoré po stimulácii vyvolávajú sexuálnu odpoveď. Môže to zahŕňať oblasť genitálií, bradavky alebo akúkoľvek inú oblasť. Stimuláciou erotogénnej zóny je možné uviesť do pohybu sexuálnu fyziologickú reakciu.
To čo je voľnému oku viditeľné však nie je celý klitoris. Klitoris zasahuje do hĺbky až 10 cm. O to horšie je toto ochorenie, keďže veľká časť je oku zakrytá.
Klitorizmus je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje ženy. Je to trvalý stav, pri ktorom žena pociťuje veľmi bolestivé a neprirodzené zväčšenie klitorisu. V nejakej literatúre by ste toto ochorenie možno našli aj pod názvom syndróm pretrvávajúceho genitálneho vzrušenia. Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené poruchou prekrvenia alebo odkrvenia klitorisu.
Priapizmus vs klitorizmus : Pri priapizme penis tvrdne aj sa zväčšuje, čo u klitorizmu neplatí, pri ňom sa klitoris len zväčšuje, no ostáva mäkký. V klitorise by ste taktiež našli oveľa viac nervových zakončení, čo má za následok väčšiu citlivosť. V oboch prípadoch je čo najlepšie ihneď vyhľadať lekára, pretože v prípade, že pri klitorizme nastane zablokovanie odtoku krvi, tento stav sám od seba nezmizne. Najlepšie je zasiahnuť do 24 hodín.
Príznaky a symptómy klitorizmu
V prípade, že ste si nedávno všimli, že váš klitoris je väčší, ako býval, neprepadajte panike. Aj keď existujú niektoré závažné stavy, ktoré môžu viesť k predĺženému zväčšeniu, je to často dôsledok niečoho relatívne benígneho. Napríklad je úplne normálne, že sa klitorálne tkanivo zväčšuje v dôsledku sexuálneho vzrušenia a niekedy môže zostať zväčšené ešte nejaký čas po tom, čo sa venujete sexuálnej aktivite. Takže ak ste si vedomá, že sa často venujete sexuálnej aktivite (najmä dlhodobá stimulácia), je možné, že si všimnete trvalé zväčšovanie vášho klitorisu.
Takže už viete, že to, že sa klitoris môže sám od seba zväčšiť, patrí medzi normálne javy. Tento jav má za následok jeho prekrvenie v dôsledku sexuálneho vzrušenia. Toto zväčšenie nie je bolestivé ani nepríjemné, a klitorizmus na dotyk reaguje pozitívne. To ako sa klitorizmus dá odlíšiť od tohto prirodzeného zväčšenia je, že klitorizmus nastane samovoľne bez nejakej sexuálnej stimulácie alebo vzrušenia.
Klitorizmus sa od normálne stavu klitorisu dá odlíšiť. Pri klitorizme môžete pociťovať tieto príznaky :
- zväčšenie má za následok aj začervenanie celej oblasti
- klitoris je až nadmieru citlivý
- jeho zväčšenie je až abnormálne
To aké symptómy v akej sile ich žena pocíti sa u jednotlivcov líšia. Každopádne, vždy treba vyhľadať lekára.
Príčiny klitorizmu
To, čo stojí za klitorizmom ešte nie je úplne preskúmané. No exituje pár príčin, ktoré sa v spojení klitorizmu vyskytujú najčastejšie. Sú to nasledovné :
Sexuálne vzrušenie : Síce sme povedali, že nadurenie klitorisu zo sexuálneho vzrušenia je normálne, no spomenieme to pre istotu ešte raz. Počas vzrušenia prúdi viac krvi do genitálií a klitoris sa môže zaplniť a javiť sa väčší. Po orgazme sa prietok krvi rýchlo vráti do normálu a klitoris sa vráti do svojej obvyklej veľkosti. Ak po vzrušení nenasleduje žiadny orgazmus, môže trvať niekoľko hodín alebo dní, kým sa klitoris zmenší. To človeku neublíži, ale ak bude klitoris opuchnutý a bude sa trieť o odev, môže to spôsobiť podráždenie alebo nepríjemné pocity.
Zápaly : Klitorizmus môže byť spôsobený aj všeobecným zápalom genitálií. Môže to byť spôsobené alergickou reakciou alebo nadmerným trením počas pohlavného styku alebo masturbácie.
Syndróm polycystických vaječníkov : V tomto stave sa na vaječníkoch vytvára veľa malých cýst, ktoré spôsobujú prebytok androgénov v tele. Tento prebytok sa môže prejaviť nadmerným akné, nadmerným ochlpením na tele, problémami s plodnosťou alebo nepravidelnými menštruáciami ako aj ochorením klitorizmus.
Nádory alebo výrastky nadobličiek : Nadobličky vylučujú hormóny. Ak sa na týchto žľazách vytvorí nádor alebo iný typ rastu, nemôžu fungovať správne. V takom prípade sa u ženy môže vyvinúť hormonálna nerovnováha a tým sa zväčší klitoris. Liečba nádorov nadobličiek závisí od mnohých faktorov, napríklad od veľkosti nádoru a od toho, či je rakovinový.
Poruchy ciev alebo žíl: Podľa toho akým typom klitorizmu žena trpí, sa rozlišujú dva najčastejšie dôvody. Tým prvým je narušený odtok krvi z klitorisu a druhým je roztrhnutie tepny.
Infekcie : Kvasinkové infekcie sa vyskytnú v dôsledku premnoženia plesní, zvyčajne druhov známych ako Candida albicans. Znie to dosť pochmúrne, ale pritom je úplne prirodzené mať vo vagíne kvasinky. Pomáhajú udržiavať rovnováhu mikroorganizmov. Ale keď niečo umožní nekontrolovateľnému množeniu týchto kvasiniek (napríklad užívanie antibiotík, ktoré môžu brániť činnosti zdravých baktérií, ktoré obmedzujú produkciu kvasiniek), môžete skončiť s infekciou. A tá môže spôsobiť nadmerné zväčšenie klitorisu.
Tehotenstvo : Je úplne normálne, že vulva alebo klitoris opuchnú, keď je žena tehotná. Ako rastie maternica, zvyšuje sa aj prietok krvi do panvovej oblasti. Čím dlhšie je žena tehotná, tým viac sa môže cítiť „opuchnutá“.
Hematologické ochorenia: Ďalšou príčinou môžu byť hematologické poruchy. Patria medzi rizikové faktory. Myslíme tým ochorenia ako napríklad kosáčiková anémia, leukémia alebo o problémy so zrážanlivosťou krvi.
Vplyvy liekov : Klitorizmus môžu spôsobiť lieku určené na sexuálne vzrušenie, kardiovaskulárne poruchy alebo aj na neurologické problémy. Lieky na sexuálne vzrušenie sú veľmi obľúbené v zahraničí a sú založené najmä na lepšie prekrvenie klitorisu. Pod liekmi na kardiovaskulárne poruchy myslíme najmä lieky na vysoký krvný tlak ako warfarín alebo heparín. A v poslednej rade sú to najmä antidepresíva alebo antipsychotiká.
Diagnostika klitorizmu
Lekára alebo gynekológa je dobré navštíviť už pri prvých náznakoch alebo príznakoch. Ide o príznaky ako abnormálne zväčšenie, jeho citlivosť alebo až veľké bolesti. Lekár vám zároveň aj potvrdí správnosť diagnózy.
Ako prvé prebehne anamnéza, pri ktorej lekár musí zistiť, či sú prítomné rizikové faktory alebo či klitorizmus mohol vzniknúť na základe užívania liekov alebo iných látok. Následne prebehne fyziologické vyšetrenie, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou celej diagnostiky. Toto vyšetrenie je zamerané na preskúmanie celkového stavu klitorisu a zistenie v akom štádiu sa jeho zväčšenie nachádza. V prípade, že lekár nariadi, tak sa vykonajú aj laboratórne testy, pri ktorých sa oberie krv rovno z intímnej oblasti. Niekedy sú nutné aj ďalšie vyšetrenia.
Zmyslom diagnostiky u lekára je celkové posúdenie ochorenia a stavu pacientky. Či sa naozaj jedná o klitorizmus. V prípade, že sa diagnostika potvrdí, tak sa musí následne zistiť či je problém vo vysokom prítoku krvi do tkanív klitorisu, alebo či sa stala opačná vec a nastal problém s odtokom krvi.
Formy liečby klitorizmu
To aká forma liečby sa zvolí závisí od základnej príčiny. V mnohých prípadoch úplne stačí použitie liečivého krému na zmiernenie príznakov. No niekedy pri závažnejších príčinách takéto riešenie nestačí.
Toto je zoznam foriem ako liečiť zväčšený klitoris :
Ako prvé : Nech sa zvolí akákoľvek forma liečby, dôležitá je okamžitá úľava pacientky od bolesti. Dôležitá je snaha lekára o to aby sa zmiernilo zväčšenie a tak aj bolesť a citlivosť.
V prípade alergickej reakcie : V prípade, že sa jedná o klitorizmus zavinený alergickou reakciou, lekári väčšinou nariaďujú prestať používať akékoľvek výrobky alebo nosiť oblečenie, ktoré práve túto reakciu spôsobuje. Predpisuje sa aj voľno predajný krém na kortizón, ktorý zmierni podráždenie a svrbenie. Dobré je si dopriať aj sedací kúpeľ a na zmiernenie vašich príznakov použiť lokálny estrogénový krém.
V prípade infekcie : Ak je za vašimi príznakmi plesňová alebo bakteriálna infekcia, lekár vám predpíše perorálne lieky, ktoré vám pomôžu infekciu vyčistiť. Môžu tiež odporučiť voľnopredajný krém alebo krém na predpis, ktorý vám pomôže zmierniť príznaky.
V prípade endokrinnej poruchy : V prípade vysokých hladín androgénu spôsobené endokrinnou poruchou sa predpisuje hormonálna terapia. Hormonálna terapia bude schopná zmierniť príznaky a pravdepodobne aj zmenšiť veľkosť vášho klitorisu. Váš lekár môže tiež odporučiť redukčnú klitoroplastiku, chirurgický zákrok, ktorý sa používa na odstránenie objemu z vášho klitorisu.
V prípade nádoru : V prípade nádoru pripadá do úvahu viacero možností. Môže sa vykonať chemoterapia, hormonálna terapia, radiačná terapia alebo chirurgický zákrok. Môže sa tiež vykonať klitoroplastika.
V prípade iných príčin : V iných prípadoch ako napríklad tehotenstvo alebo vplyvy niektorých liekoch sa lekári snažia čo najskôr uľaviť od príznakoch. Či už liekmi alebo masťami.
Prevencia klitorizmu
Predísť klitorizmu sa bohužiaľ zatiaľ nedá 100 %-ne. Dá sa mu jedine vyhnúť. Ako na to ? Pád rád od nás :
- Používajte jemné výrobky: Obmedzte sprchovanie sa voňavými mydlami, aby sa dokázala obnoviť rovnováha pošvových sekrétov a tak sa dokázalo predísť stavom, ktoré môžu spôsobiť podráždenie.
- Majte bezpečný sex: Počas pohlavného styku používajte kondóm, aby ste zabránili pohlavne prenosným infekciám. Na zníženie trenia je najlepší lubrikant.
- Noste voľný a priedušný odev: Obmedzte používanie pevného odevu alebo spodnej bielizne, pretože môžu vytvárať teplo a umožňovať množenie baktérií a plesní.
Ako poznámku na koniec, by sme rady teda zhodnotili, že zväčšeného klitorisu sa zvyčajne netreba obávať. Váš klitoris sa často sám vráti do pôvodnej podoby. V niektorých prípadoch možno budete musieť užiť lieky alebo podstúpiť chirurgický zákrok, ktorý pomôže zmenšiť veľkosť vášho klitorisu, no nebude to nič náročné. Preto je dôležité porozprávať sa so svojím lekárom, ak máte obavy z veľkosti vášho klitorisu a akýchkoľvek ďalších príznakov, ktoré sa u vás môžu vyskytnúť.
Pýtate sa nás
Čo je to klitorizmus?
Klitoris je veľmi zložitý orgán, ktorého štruktúra sa objasnila až v posledných rokoch pomocou moderných zobrazovacích metód. Klitorizmus je abnormálne zväčšenie tohto orgánu. Je to zároveň veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje ženy. Je to trvalý stav, pri ktorom žena pociťuje veľmi bolestivé a neprirodzené zväčšenie klitorisu. V nejakej literatúre by ste toto ochorenie možno našli aj pod názvom syndróm pretrvávajúceho genitálneho vzrušenia.Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené poruchou prekrvenia alebo odkrvenia klitorisu. Môže byť vrodené alebo získané a je to zvyčajne kvôli prebytku androgénov v živote plodu, v dojčenskom veku alebo v dospievaní.
Je nebezpečný?
Zvyčajne pri klitorizme nie je dôvod na obavy, pokiaľ nezačnete pociťovať nepohodlie, bolesť alebo strach. Tieto príznaky môžu byť spôsobené základnou infekciou alebo zdravotným problémom.
Prejde sám od seba? Dá sa s klitorizmom žiť?
Ak je vás klitoris zväčšený iba pár dní, je to len dočasné zväčšenie. Dočasné zväčšenie je zvyčajne spojené so sexuálnym vzrušením. Po vzrušení sa následne zvyšuje prietok krvi do genitálií. Akonáhle dosiahnete orgazmus, veľkosť vášho klitorisu sa zníži a vaše pohlavné orgány sa rýchlejšie vrátia do bezvýhradného stavu. Pri orgazme ste však schopní uvoľniť všetko sexuálne napätie, ktoré sa vo vašom tele vytvorilo. Bez tohto uvoľnenia bude pulzovanie a opuch vašich genitálií vrátane klitorisu pomalšie ustupovať. Váš klitoris preto môže zostať zväčšený po dlhšiu dobu, ak ste často vzrušený, ale nedochádza k uvoľneniu. Ak je zväčšený po dobu týždňa alebo viac mali by ste sa obrátiť na lekára.
Existuje nejaká súvislosť medzi klitorizmom a užívaním drog?
Áno, táto súvislosť tu je. Klitorizmus sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré užívajú špecifické látky, ktoré účinkujú na nervovú sústavu. Sú to najmä omamné a psychotropné látky, ako tvrdé drogy, napríklad kokaín, heroín a podobne.
Je nutná návšteva lekára?
Ak sa klitoris do pár dní (max 4 dni) nevráti do svojej obvyklej veľkosti, mali by ste navštíviť svojho lekára. Mali by ste tiež navštíviť svojho lekára, ak pocítite bolesť, nepohodlie alebo krvácanie. Tieto príznaky môžu byť znakom vaginálnej infekcie alebo iného zdravotného problému. No na návštevu lekára nepotrebujete čakať na príznaky. Ak to akú veľkosť má váš klitoris ovplyvňuje váš sexuálny život, môžete sa kľudne obrátiť na svojho lekára aj skôr.
Ako sa lieči?
V prípade podozrenia na klitorizmus sa nasadzuje odborná liečba. Pozvoľné opatrenia nie sú potrebné a ani užitočné. To aký druh liečby sa nasadí záleží od príčiny ochorenia.
Použité zdroje :
- https://www.erekciablog.sk/klitorizmus/
- https://www.milovani.cz/content/klitorismus-stav-dlouhotrvaj%C3%ADc%C3%AD-bolestiv%C3%A9-erekce
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321367
- https://www.healthline.com/health/womens-health/enlarged-clitoris