Niekedy sa vám môže zdať, že o panenstve hovorí každý okolo vás. Rozhodnutie, či je pre vás správne mať sex, je však jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré budete musieť kedy urobiť. Každá osoba musí použiť svoj vlastný úsudok a rozhodnúť sa, či je správny čas – a samozrejme tá správna osoba.
To znamená zohľadniť niektoré veľmi dôležité faktory – fyzické, ako napríklad možnosť otehotnieť alebo ochorieť na pohlavné choroby – a tiež emočné faktory. Hoci sa telo človeka môže cítiť pripravené na sex, sex má tiež veľmi vážne emočné následky. Pre veľa dospievajúcich sú veľmi dôležité aj morálne faktory. Rodinné postoje, osobné hodnoty alebo náboženské viery im poskytujú vnútorný hlas, ktorý ich vedie v odolávaní tlakom, aby sa sexuálne angažovali skôr, ako je vhodný čas.
Ak ale viete, že toto zvládnete a cítite sa pripravení, tak pokračujte v čítaní. Dozviete sa čo presne je to panenstvo, či nemať panenskú blanu nutne znamená, že nie ste panna alebo ako sa správne pripraviť a akú ochranu použiť.
Čo je to panenstvo, panenská blana a kto presne sa považuje za pannu
Panenstvo znamená pre rôznych ľudí rôzne veci. Ale jednoducho povedané, panna je niekto, kto nikdy predtým nemal sex. Každý človek však môže definovať sex inak.
Najbežnejšou definíciou pohlavného styku je preniknutie penisu do vagíny mimo panenskú blanu. Panenská blana je tenká blana pri vstupe do pošvy. Je ružovkastá, s volánovým tvarom a nerozprestiera sa po celej vagíne, ale naopak zužuje otvor tak, aby cez neho mohla stále prechádzať menštruačná krv.
Niekedy, keď má žena sex prvýkrát, panenská blana sa môže roztrhnúť a môže začať krvácať. No nemusí tomu nutne tak byť. V skutočnosti asi polovica žien nekrváca pri prvom sexe. Je to spôsobené tým, že panenská blana sa môže natiahnuť. Bez ohľadu na to, čo vaša panenská blana spraví, stále môžete cítiť bolesť.
- Mnoho ľudí si myslí, že stratou panenstva sa rozumie prvý sex, pri ktorom penis prenikne do vagíny. Nie vždy majú pravdu.
- Niektorí ľudia nezažili sex ako prienik penisu ale aj tak sa nemusia už považovať za panny/panicov.
- Hovoríme o osobách lesbickej, homosexuálnej, bisexuálnej alebo pansexuálnej orientácie.
Práve preto je definícia panenstva tak komplikovaná a je skutočne na vás, aby ste sa rozhodli, čomu veríte. Niektorým ľuďom navyše vôbec nezáleží na tom, čo „panenstvo“ znamená, alebo si ani nemyslia, že má nejaký význam. Zdôraznenie toho, či ste panna, je oveľa menej dôležité ako to, ako sa cítite pri svojich sexuálnych zážitkoch.
Bolesť počas prvého pohlavného styku – zasiahne každého?
Veľa ľudí sa bojí prvého sexu najmä z dôvodu, že počuli, že bolí. Je to pravda? Pri prvom sexe môžete pociťovať buď bolesť, rozkoš alebo aj oboje naraz. Ak vás zasiahla práve bolesť, vedzte, že je to len dočasné a prejde to. Ak sa však bolesť alebo krvácanie nezlepšia po prvom vaginálnom sexe, môže byť potrebné, aby sa navštívil lekár.
Bolesť môže vzniknúť aj z dôvodu nedostatočnej namazanosti ( v hovorovej reči sa používa slovo „byť mokrá“). Je úplne normálne, že nemáte veľa vaginálneho mazania, ale to neznamená, že vo vás alebo vo vašom partnerovi nie je niečo v poriadku. Nikdy by ste však nemali mať sex, pri ktorom sa cítite nepríjemne alebo bolestivo.
Ako zistiť, že ste pripravené
Rozhodnúť sa pre prvý sex je dosť veľká vec. Niekedy vám na túto otázku môže pomôcť, keď sa samy seba spýtate nasledujúce :
- Je sex niečo, čo naozaj chcem urobiť, alebo je to skôr pocit nátlaku?
- Čo mi vyhovuje, a čo je už „mimo hranice“?
Ak si nie ste istí, či ste stopercentne pripravení, môže vám pomôcť rozhovor s niekým, komu dôverujete, napríklad s dôveryhodným priateľom alebo členom rodiny alebo odborníkom na duševné zdravie. Ak máte vzťah, je veľmi dôležité, aby ste sa s partnerom porozprávali o tom, ako sa obaja cítite, a uistili sa, že s tým obaja súhlasíte. Sexuálny súhlas musí byť výslovný, čo znamená, že obaja ľudia potvrdia, že skutočne chcú mať sex.
Dobre, ste pripravené. Teraz čo?
Cítite sa teda pripravená na sex a vy aj váš partner s tým súhlasíte. Úžasné. Ale treba myslieť na jednu základnú vec: je dôležité postupovať zodpovedne. Ak napríklad nebudete praktizovať bezpečný sex, môžete ochorieť na sexuálne prenosnú infekciu. A ak uvažujete o vaginálnom sexe , existuje šanca, že môžete tiež otehotnieť. Našťastie existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť infekcie alebo tehotenstva. Môžete urobiť nasledujúce :
- Na ochranu oboch pred pohlavne prenosnými chorobami a tehotenstvom používajte kondómy (môžete ho skombinovať aj s hormonálnou antikoncepciou)
- Pred a aj po sexe si vyčistite ruky alebo sexuálne hračky, aby ste zabránili prenosu baktérií a iných infekcií.
- Neprenikajte do konečníka a potom do iných častí tela bez toho, aby ste najskôr vymenili kondómy alebo ich dôkladne vyčistili. Týmto spôsobom sa môžu nebezpečné baktérie presunúť z konečníka do pošvy alebo úst.
Prvý pohlavný styk – ako sa pripraviť
Keď už ste si zodpovedali otázku, či ste pripravení, tak je na čase sa na prvý sex aj pripraviť. Preto vám prinášame pár rád, ktoré by vám mohli pomôcť.
Zoznam typov ako na to :
Dotyčná osoba: Toto známe klišé sa síce mnoho ľuďom nepáči, no niečo na tom pravdy bude. No opýtajte sa sami seba, či by ste sa radšej vyzliekli pred niekým neznámym alebo pred niekým v kom máte plnú dôveru a necítite hanblivosť. S ďalšou frázou, že prvý sex je ten najdôležitejší a že by sme ten „dar“ nemali dávať len tak hocikomu síce nesúhlasíme, no je dobré popremýšľať o tom, s kým sa zblížite.
Uvoľnenie sa: Pred prvým sexom zvyčajne človeka ovládne nervozita, prílišné vzrušenie alebo až strach a stres. Tieto štyri pocity sú však úplne negatívne pocity, s ktorými je dobré zabojovať a potlačiť ich. S nimi sa vám nebude dať uvoľniť a pocítite to nie len vy ale aj váš partner. Povedzte si v hlave, že o nič predsa nejde. Nežijeme už predsa v dobe, ani krajine (bohužiaľ v niektorých krajinách sa toto ešte stále deje) kedy by strata panenstva znamenala škandál.
Atmosféra: Na to aby ste sa dokázali uvoľniť a doladiť tak vami chcenú atmosféru, je dobré byť na mieste kde máte dostatok súkromia a nehrozí vám žiadne rušenie. Dobré je zbaviť sa všetkých negatívnych vplyvov. Aby ste sa vyhli negatívnym myšlienkam, skúste si zapnúť do pozadia hudbu.
Čas na predohru: Predohra hrá počas prvého sexu naozaj veľkú rolu. Dokáže pomôcť ženám odreagovať sa aj lepšie sa pripraviť.
Stanovenie realistických očakávaní : Málo ľudí má to šťastie, že si svoj prvý pohlavný styk užije. Nevravíme, že sa vám to nepodarí, no netreba zbytočne od toho veľa očakávať, aby vás to predsa len neodradilo od budúcich podobných aktivít.
Určite si tempo : Niekedy môžete cítiť potrebu ísť na to príliš rýchlo, pretože sex môže byť super vzrušujúca záležitosť. No je dobré ísť na to pomaly, pokiaľ ide o akýkoľvek prienik, pretože vašim vaginálnym alebo análnym svalom to môže poskytnúť čas na uvoľnenie a zvyknutie si na ten pocit.
Použite lubrikant : V prípade prvej skúsenosti môže byť lubrikant výborný pomocník. V prípade nervozity, pri ktorej sa žena nevie uvoľniť, dokáže skvele pomôcť partnerovi.
Správne polohy: Možno ste už v ruke držali kamasutru a zaujalo vás koľko možných polôh existuje. No počas prvej skúsenosti nie je dobré vrhnúť sa na každú z nich. Je lepšie začať tými základnými ako misionár alebo psík.
Často kladené otázky
Čo je to panenstvo?
Panenstvo sa dá definovať ako neskúsenosť so sexuálnym životom. No táto definícia je v dnešnej dobe viac než komplikovaná. Heterosexuálne páry môžu alebo nemusia považovať za stratu panenstva iba penetráciu penisu a vagíny, zatiaľ čo ľudia iných sexuálnych orientácií často zahŕňajú do svojich definícií aj orálny sex, análny sex alebo vzájomnú masturbáciu. Niektorí ľudia sú zástancom aj toho názoru, že keď je žena sexuálne zneužitá, tak to neznamená stratu panenstva, pretože neprebehol súhlas s oboch strán.
Čo treba vedieť pred 1. pohlavným stykom?
Úplne najnákladnejšiu otázkou je, či ste pripravené. Je úplne jedno, či budete pripravené v 16 alebo 40 rokov, jediné, na čom skutočne záleží, je to, že to chcete a úprimne s tým súhlasíte.
Načo si dať pozor?
Pozor si treba dávať nie len počas prvého sexu, ale počas vášho celého sexuálneho života. Pri každom styku nastáva pravdepodobnosť otehotnenia alebo aj chytenia sexuálne prenosných chorôb. Preto treba používať vždy ochranu, a nie len tú hormonálnu. Dobré je použiť aj bariérovú.
Ako sa rozhodnúť, kedy je správny čas na stratu panenstva?
Niekto je pripravený už v 18, niekto až v 30. Nič nie je správne. Správny čas nastane, vtedy, keď si budete istí, že to chcete urobiť.
Akú ochranu použiť pred pohlavným stykom?
Na trhu existuje veľa typov ochrany. Sú to rôzne hormonálne a nehormonálne antikoncepcie. 99 % týchto ochrán dokážu zabrániť len tehotenstvu. No existuje jedna ochrana, ktorá dokáže zabrániť aj pohlavným chorobám a tou je kondóm. Kondóm je naozaj veľmi spoľahlivý spoločník na sex.
Aké sú hrozby po začatí sexuálneho života?
Teraz sa nebavíme o hrozbách, ktoré môžu nastať po sexuálnom zneužití. Myslíme hrozby, ktoré môžu nastať po dobrovoľnom a chcenom prvom sexe. Po začatí sexuálneho života môžete zaznamenať nejaké fyzické zmeny na vašom tele. No tie nepredstavujú žiadnu hrozbu. Jediné, čo sa vám môže stať je, že budete chvíľu emočne kolísať.
Použité zdroje :
- https://www.lepsia-erekcia.sk/bezbolestna-strata-panenstva/
- https://kamaratweb.sk/2020/09/10/strata-panenstva-co-chces-a-musis-vediet/
- https://www.topky.sk/cl/13/1837865/Pravda-o-panenskej-blane–Tymto-mytom-o-pannach-nikdy-neverte
- https://wanda.pluska.sk/vztahy-a-sex/kedy-je-vhodne-prist-panenstvo
- https://www.healthline.com/health/healthy-sex/how-to-lose-your-virginity-without-pain
- https://www.seventeen.com/love/a30103/things-no-one-tells-you-about-losing-your-virginity/
- https://lifehacker.com/the-adults-guide-to-losing-your-virginity-1709073198