Posledná aktuálizácia prebehla 18. októbra 2024 by silviab
Panenská blana – taká malá vec a koľko rozruchu spraví. Z biologického hľadiska je tento kúsok sliznice, ktorý čiastočne prekrýva vchod do pošvy bezvýznamný. Avšak už od dávnych čias bola panenská blana spojená s konceptom panenstva a to robilo poriadny rozruch naprieč dejinami. Ak mala žena pohlavný styk ešte pred uzatvorením manželského zväzku, bola odsúdená na kraj spoločnosti. Dodnes sa v niektorých krajinách robia tzv. testy panenstva.
Majú všetky ženy hymen? Naozaj sa pretrhne až počas prvého pohlavného styku? Existuje nejaký spôsob ako zatajiť jeho pretrhnutie? Prečo prvý sex bolí? Aj toto sú otázky, na ktoré sa dozviete odpoveď nižšie v článku.
Pár slov o panenskej blane
Jedná sa o tenkú slizničnú blanku v pošvovom vchode. Častokrát ju môžete nájsť aj pod jej latinským názvom hymen. Jej tvar, hrúbka a elasticita silne závisí od množstva ženských pohlavných hormónov estrogénov a mení sa počas života dievčaťa. V novorodeneckom období, kedy u dievčatka úradujú ešte hormóny matky, je hrubý, ružovo sfarbený a dokonca môže pretŕčať z vchodu pošvy. Ako dievčatko rastie, hymen sa mení tiež. Stenčuje sa, zvyšuje svoju elastickosť a stáva sa menej citlivý na dotyk.
Panenská blana za normálnych okolností neprekrýva celý pošvový vchod. Sú v nej totižto vytvorené otvory. Jeden veľký, niekoľko malých, prípadne prepážka. Avšak najčastejšie sa vyskytuje len ako slizničná vyvýšenina na zadnej časti pošvového vchodu.
Prečo je dôležité, aby panenská blana nebola celistvá? Kvôli odtoku menštruačnej krvi. Pokiaľ dievča nemá perforovanú panenskú blanu ( a aj to sa stáva), tak to vytvára prekážku. Pokiaľ je navyše hymen príliš hrubý, tak tá krv sa hromadí a pre dievča to spôsobuje bolesti. Tento stav sa však veľmi často zistí pri narodení a neskôr, tesne pred nástupom puberty sa to vyrieši jednoduchou operáciou.
Ešte je je podstatné dodať, že panenská blana je veľmi dobre inervovaná, preto prvý pohlavný styk môže byť nepríjemný. Avšak častokrát sa stane. že dievča pri prvej súloži má panenskú blanu už dávno pretrhnutú. Alebo sa nepretrhne ani po styku. Ako je to možné? Dozviete sa nižšie!
Funkcia panenskej blany – má ešte v dnešnej dobe význam?
Panenská blana, z biologického hľadiska, po narodení nemá žiadny význam. Dá sa povedať, že je to pozostatok vnútromaternicového vývoja, keď sa vyvíjal močovo-pohlavný trakt u ženy.
Avšak keď sa na ňu pozrieme zo sociálneho a kultúrneho hľadiska? Stále je veľmi diskutovanou témou, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje život ženy. Síce inak, ako v minulosti, ale stále ovplyvňuje.
Panenská blana, ako to už vyplýva z názvu je braná ako symbol čistoty a nevinnosti. V minulosti bolo nemysliteľné, aby žena vstúpila do manželstva s porušenou panenskou blanou. Bolo to totižto brané ako jej zneuctenie, žena stratila svoju hodnotu, bola „použitá“. A to ju častokrát odsúdilo na okraj spoločnosti. Ako sa zisťovalo, či je ešte žena panna? Vykonával sa tzv. test panenstva.
Test panenstva – jeho účel a spôsob vykonania
Jedná sa o zistenie, či dané dievča má alebo nemá intaktnú panenskú blanu alebo v preklade, či už mala alebo nemala prvý pohlavný styk. Celé toto vyšetrenie je založené na mylnej predstave, že celistvá panenská blana je odrazom o pohlavnej „čistote“ dievčaťa.
Prečo vravíme mylnej? Nuž panenská blana nemusí byť intaktná už pred prvým sexom. Alebo dokonca môže zostať intaktná po prvom sexe. A ak by sa toto vyšetrenie robilo kvôli podozreniu na pohlavné zneužívanie alebo znásilnenie, stále to nie je dostatočný dôkaz.
Svetová zdravotnícka organizácia aj Svetová organizácia pre ľudské práva v roku 2018 dôrazne vyzvali, aby tento typ testu sa prestal vykonávať. Považujú ho za neetický, ponižujúci a bolestivý, vyvolávajúci traumu u dievčat.
Prečo sa tento test vykonával (možno ešte stále vykonáva) až do dnešnej doby? V mnohých krajinách je žena stále braná ako majetok. Najskôr svojho otca, neskôr manžela. Tento test slúži ako prostriedok na zistenie, či žena zostala verná svojmu nastávajúcemu pred svadbou alebo nie. V indonézii dokonca musli pravidelne tento test podstupovať stredoškoláčky. Dôvodom bolo zníženie promiskuity v regióne. Takisto tieto testy sú pomerne rozšírené v Afganistane.
Tento test sa vykonával (vykonáva) viacerými spôsobmi. Jedným z nich bolo zistenie intaktnosti panenskej blany. Druhým bolo tzv. vyšetrenie dvoma prstami, ktorým sa zisťovala poddajnosť stien vagíny. Pokiaľ boli stiahnuté = dievča je panna. Ďalším testom bol tzv. „dôkaz krvi“. Pokiaľ dievča po prvom manželskom sexe krvácala, bola panna.
Majú panenskú blanu iba ženy?
Poďme sa však zo sféry kultúrnej a filozofickej vrátiť naspäť ku biológii a medicíne. Odpoveď na túto otázku znie áno. Jedná sa o pozostatok vnútromaternicového vývinu, ktorý u mužov prebieha pomerne odlišne. A v ich vývoji sa panenská blana nevyskytuje.
Roztrhnutie panenskej blany pred prvým pohlavným stykom – pozor na tieto aktivity!
Existuje množstvo aktivít okrem tých sexuálnych, ktoré môžu spôsobiť pretrhnutie panenskej blany. Preto sa častokrát stane to, že dievča už počas prvého styku nemusí mať hymen a ani o tom nevie.
Čo môže spôsobiť pretrhnutie panenskej blany?
- jazda na bicykli/ koni
- gymnastika
- tancovanie
- zavádzanie tampónu
- masturbácia
- gynekologické vyšetrenie – avšak v tomto prípade by mal lekár do správy poznačiť, že kvôli vyšetreniu musel panenskú blanu prerušiť.
Panenská blana sa hlavne počas puberty stenčuje a stáva sa viac elastickou. Preto akákoľvek manipulácia v oblasti pošvového vchodu (zavádzanie prstov, tabliet), naťahovanie ju môže rozrušiť. A keďže je veľmi dobre inervovaná, tak ste možno pri prvých zavádzaniach tampónu cítili miernu bolesť. A práve to mohol byť moment, kedy došlo ku roztrhnutiu panenskej blany.
Keď panenská blana zostane celá…
Niektoré ženy môžu mať opačný problém – ich panenská blana zostáva viac či menej intaktná aj po prvom pohlavnom styku. Prečo je to tak?
Hymen je štruktúra, ktorá sa u každej ženy môže správať inak. U niektorých dievčat sa počas prvého pohlavného styku roztrhne a zostanú po ňom len „franforce“, ktoré sa odborne nazývajú carunculae myrtiformes. U iných žien je natoľko elastický, že po prvom sexe panenská blana sa len viacej roztiahne, ale zostane viac či menej rovnaká.
Všetko závisí od ženských pohlavných hormónov – estrogénov – ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú tvar ale aj hrúbku panenskej blany. Keď je nadmerné množstvo estrogénov, hymen je hrubší. Naopak, keď ich je menej, tak je zase citlivejší na dotyk.
Pravda o bolesti a prvom sexe
V dnešnej dobe, aj keď panenstvo samotné už možno až taký význam nemá, prvý sex stále áno. Stále je plný emócií – vzrušenia, nervozity, možno trochu strachu a pevne veríme, že aj lásky. Každý z partnerov má iste nejaké očakávania, nejako si ten svoj „prvý raz“ predstavuje. Chlapci možno majú obavu zo zranenia partnerky či ju dostatočne uspokoja alebo či oni sami vydržia dostatočne dlho, predtým ako ejakulujú. A dievčatá? Asi najčastejšia obava je z možnej bolesti a krvácania.
Hymen ako taký je síce len tenká blanka, ale zato je dostatočne inervovaná, takže jej rozširovanie ale trhanie pri penetrácii môže trochu bolieť. Avšak bolesť nemusí prichádzať len odtiaľ. Pokiaľ je dievčina príliš nervózna, nie je si istá svojím rozhodnutím, alebo jednoducho nie je dostatočne uvoľnená (ak bola napríklad predohra krátka), svaly v jej tele (aj vo vagíne) môžu byť napäté. Tým sa stáva vagína užšia a penetrujúci sex nepríjemným zážitkom.
Nepríjemný a bolestivý sex môže byť aj v prípade, ak dievča trpí nejakou infekciou – buď močových ciest alebo pošvy. Vaginálna mykóza alebo bakteriálna vaginóza sa môžu vyskytovať aj pred prvým pohlavným stykom (nepatria medzi sexuálne prenosné). Môžu spôsobiť opuch sliznice pošvy, zvýšiť jej citlivosť a tým spraviť sex nepríjemným, ba až nemožným.
Alebo ďalšia možnosť, aj keď pri mladých dievčatách asi menej častá je nedostatočná lubrikácia. Niekedy pošva z rôznych príčin neprodukuje dostatočné množstvo vaginálnej tekutiny, ktorá uľahčuje penetráciu penisu. A aj to môže byť príčinou bolesti, dokonca mierneho krvácania.
Ale na mnohé z týchto problémov existujú riešenia. Niektoré z nich vám predstavíme v nasledujúcom odseku.
Ako pretrhnúť blanu počas sexu bezbolestne?
Asi väčšina ľudí, hlavne dievčat, nemá na svoj prvý pohlavný styk tie úplne najpríjemnejšie spomienky. A ani nie kvôli tomu, že to nebolo z lásky. Ako sme uviedli vyššie, prvá penetrácia môže byť nepríjemná, pokiaľ sa urobí rýchlo a bez prípravy, či už fyzickej alebo psychickej. V tomto odseku Vám predstavíme pár rád a trikov, ktoré by prvý sex mohli pre vás spraviť o niečo príjemnejším.
- Predtým ako na to skočíte, skúste sa najskôr porozprávať – áno, znie to ako klišé, ale komunikácia je dobrý základ pre akýkoľvek vzťah. Priateľský, partnerský aj sexuálny. Povedzte partnerovi svoje očakávania, túžby a takisto aj to, čo zatiaľ skúšať nechcete. A nech vám aj on povie tie jeho. Vyhnete sa aspoň trápnym momentom počas predohry, samotného aktu a môžno sa budete cítiť o niečo menej nervózne.
- Nikam sa neponáhľajte! – Aj keď vás budú chcieť ovládnuť emócie, nenechajte sa. Ako sme spomínali, prvá penetrácia môže byť bolestivá. Svaly pošvy môžu byť stiahnuté, môže tam byť prekážka v podobe panenskej blany. Preto drahí partneri, buďte opatrní a stavte na dlhšiu predohru.
- Nevynechávajte ani neurýchľujte predohru
- Skúmajte samu seba! – predtým ako sa odhodláte na prvý pohlavný styk, skúste najskôr vy sama preskúmať svoje pohlavie. Zistíte, čo sa vám páči a čo vás vzrušuje, čo zase nie, či orgazmus dosiahnete dráždením klitorisu alebo aj vagíny. A následne toto môžete partnerovi povedať alebo ukázať.
- Skúste použiť lubrikant – pri prvom pohlavnom styku sa môže stať, že vagína nebude dostatočne vlhká (ak sa cítite vystresovaná napríklad). V tomto prípade je riešenie jednoduché – lubrikačný gél.
- Zdravé telo = príjemný sex – v tomto prípade to myslíme tak, že ak máte podozrenie na nejakú vaginálnu infekciu (mykózu, vaginózu) alebo uroinfekt, tak ho najskôr preliečte. Jednak nenakazíte partnera a zároveň sex bude menej bolestivý.
- Zaujímajte sa o partnera aj počas sexu – páči sa ti to? Je ti to príjemné? Mám zrýchliť? Spomaliť? Bolí ťa to, mám prestať? Aj toto sú otázky, ktoré by sa mali pýtať počas pohlavného styku. Sex má byť príjemný obom partnerom a je dôležité počas neho sa o toho druhého zaujímať.
Očakávania a riziká prvého pohlavného styku
Krvácanie môže byť stále dosť veľkým strašiakom pri prvom sexe. Stáva sa to často? Dá sa povedať, že áno. Počas prvého pohlavného styku niektoré ženy môžu krvácať. Avšak vďaka tomu, že samotná panenská blana nie je až tak veľmi prekrvená, tak to nebude alarmujúce množstvo krvi, nanajvýš pár kvapiek.
Avšak je potrebné upozorniť, že krvácanie počas pohlavného styku môže nastať aj z iných príčin. Napríklad pri nedokonalej a urýchlenej predohre keď žena je celá stiahnutá, je penetrácia obtiažna a môže dôjsť ku vzniku trhliniek na sliznici, ktoré môžu krvácať. Takisto krv môže byť prítomná aj keď žena trpí nejakou pošvovou infekciou – sliznica je zdurená, prekrvená a môže krvácať. Ale stále by to nemalo byť nejaké veľmi množstvo krvi. Preto pokiaľ vidíte, že krvácate viac alebo dlhšie, pociťujete bolesti a máte iné príznaky, určite vyhľadajte gynekológa.
Krvácanie z pretrhnutia panenskej blany sa nevyskytuje u každej ženy. Mnohé z nich počas prvého pohlavného styku nekrvácali vôbec. Ako sme povedali, hymen je veľmi elastická štruktúra, ktorá sa nemusí pretrhnúť, ale môže sa len roztiahnuť.
Je možné zatajiť roztrhnutie blany?
Bohužiaľ nie. Pred gynekológom nie. Pokiaľ panenskú blanu hľadá človek, ktorý nevie, ako presne vyzerá a kde by sa mala nachádzať, ľahko ju prehliadne, keďže je tenká a splýva s farbou okolitého tkaniva. Ale gynekológ je predsa len doktor, ktorý sa „tým dole“ zaoberá celý svoj profesionálny život, tak ten vie povedať, či daná žena hymen má alebo nemá.
V dnešnej dobe, hlavne vo svete, naberá na popularite rekonštrukcia hymenu, tzv. hymenoplastika. Jedná sa o operáciu, kedy sa rôznymi spôsobmi vytvorí nová panenská blana. Niekedy to táto procedúra slúži vyšším cieľom, ako je napríklad pomoc obetiam sexuálneho týrania, znásilnenia a podobne. Avšak oveľa častejšie si dajú hymenoplastiku robiť ženy, ktoré jednoducho chcú znova prežiť defloráciu alebo odpanenie. Alebo chcú jednoducho pred niekym skryť, že nie je ich prvý.
Táto procedúra je dostupná aj u nás na Slovensku v rámci ponuky zákrokov niektorých súkromných kliník.
Často kladené otázky
Kruhová panenská blana – môžem ju mať aj ja?
Samozrejme. Panenská blana, respektíve otvory v nej môžu mať mnoho tvarov, pričom najčastejší je tzv. hymen anularis – prstencovitá blana s rôzne veľkým otvorom. Ale takisto môže byť prítomný hymen semilunaris, kedy je otvor v blane rozdelený prepážkou na dva, alebo hymen cribriformis, kedy je v blane viacero malých otvorčekov.
Panenstvo a blana – je to hore v hlave alebo dole v orgáne?
S panenskou blanou sa rodí skoro každá žena. To je prirodzená súčasť ženského organizmu. Avšak koncept panenstva a deflorácie či odpanenia si vymyslel človek. To, že niekto nemá panenskú blanu, neznamená, že pannou nie je. Buď sa s ňou ani nenarodila alebo si nesprávne zaviedla tampón a rozrušila si ju. A naopak, žena, ktorá ešte má panenskú blanu nemusí už byť panna (aj keď je pravda, že táto varianta je omnoho zriedkavejšia).
Hymenoplastika cena – je to cenovo dostupné?
Na Slovensku sa procedúra rekonštrukcie panenskej blany pohybuje zhruba od 500 do 1000 eur. Ponúkajú ju niektoré súkromné kliniky.
Použité zdroje :
- https://www.wikiskripta.eu/w/Hymen
- https://en.wikipedia.org/wiki/Virginity_test
- https://hellodoctor.com.ph/sexual-wellness/what-is-the-purpose-of-the-hymen/
- https://www.healthline.com/health/healthy-sex/does-it-hurt-when-your-hymen-breaks#Lets-clear-a-few-things-up
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-make-your-first-time-not-hurt#general-tips
- https://www.healthline.com/health/healthy-sex/how-to-lose-your-virginity-without-pain#how-to-minimize-discomfort