Ženy sa rodia so všetkými vajíčkami, ktoré kedy budú mať. Postupom času ako ženy starnú, zostáva im vo vaječníkovej rezerve stále menej a menej vajíčok (každý mesiac stratia asi 1 000 vajíčok). Okrem toho vajcia, ktoré zostanú, budú obsahovať DNA, ktorá sa časom prirodzene poškodila – a toto poškodenie zabraňuje tehotenstvu.
U mužov je to trochu iné. Na rozdiel od obmedzeného počtu neobnoviteľných vajíčok, ktoré majú ženy pri narodení, mužské telá (konkrétne semenníky) vytvárajú každý deň viac ako 100 – 200 miliónov čerstvých nových spermií. To znamená, že muži nemajú žiadne riziko „vyčerpania“ spermií počas procesu starnutia. Existuje však niekoľko faktorov – vrátane, áno, veku – ktoré môžu ovplyvniť produkciu spermií alebo proces ejakulácie a spôsobiť tak pokles mužskej plodnosti.
Plodnosť muža a od čoho závisí
Plodnosť muža je rovnako u ženy schopnosť počať dieťa. Mužská plodnosť však nie je nesmrteľná. Od čoho teda závisí?
Životospráva : Príčinou nízkej plodnosti môže byť fakt, že sa stravujete polotovarmi, sladkosťami alebo potravinami s vysokým obsahom soli. Veľké mínus pre plodnosť je aj pitie a fajčenie.
Hormóny: Mužská plodnosť je z veľkej časti ovplyvnená hormónom progesterón. Progesterón má na starosti chuť na sex alebo celkové fungovanie mužského pohlavného systému.
Životný štýl: Udržiavať sa zdravými je vo všeobecnosti dobré pre celé telo. Byť fit znamená, nečeliť zbytočnej únave alebo stresu. Treba dbať aj na kvalitný spánok a čo najpravidelnejší pohyb.
Užívanie liekov: Veľa liekov obsahuje syntetické látky, ktoré dokážu ovplyvniť plodnosť v tom negatívnom smere.
Plodnosť muža a vek
Ďalším a tým najhlavnejším faktorom, ktorý vplýva na plodnosť muža je vek. Ako muži starnú, ich semenníky podliehajú vekovým štrukturálnym zmenám ako je napríklad zúženie semenných tubulov. Taktiež klesá hladina celkového testosterónu.
Oproti ženám majú muži však výhodu. Pokým ženy majú pravdepodobnosť otehotnenia v 40. rokoch 5-percentnú, muži sú v 40. rokoch úplne v poriadku z hľadiska schopnosti oplodnenia ženy ( v prípade však, že netrpí inými problémami).
Čo spôsobuje pokles plodnosti závisiac od veku ?
Vieme, že spermie sa obnovujú každý deň. Prečo teda vidíme, že miera plodnosti mužov klesá spolu s vekom?
Po prvé, s pribúdajúcimi rokmi majú muži vyššie riziko zdravotných problémov, ktoré ovplyvňujú sexuálne zdravie a plodnosť, ako sú erektilná dysfunkcia a rakovina. Ale aj úplne zdraví muži pociťujú pokles mužskej plodnosti. Výskum naznačuje niekoľko možných príčin tohto poklesu:
- Znížená pohyblivosť spermií.
- Znížená morfológia spermií. „Morfológia“ sa vzťahuje na veľkosť a tvar spermií. Nižší počet normálne tvarovaných spermií vedie k poklesu plodnosti mužov, pretože spermie s abnormálnou morfológiou majú menšiu pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka.
- Znížený semenný objem.
Problémy a ochorenia
Najčastejšie problémy a ochorenia spojené s mužskou plodnosťou :
- Poruchy ako tvorba spermií alebo ich dozrievanie
- Nepriechodnosť semenovodov – môže nastať po úraze alebo zápale
- Problém s vytváraním imunitných buniek proti tým pohlavným
- Infekcie – sexuálne prenosné choroby
- Zásah iných chorôb – ak muž trpí napríklad cukrovkou , je pravdepodobnosť, že toto ochorenie zasiahne mužskú plodnosť
- Erektilná dysfunkcia – nedostatočné stoporenie
- Neplodnosť
Neplodnosť a jej príčiny
Mužská neplodnosť môže byť spôsobená nízkou tvorbou spermií, abnormálnou funkciou spermií alebo blokádami, ktoré bránia dodaniu spermií. K mužskej neplodnosti môžu prispieť choroby, úrazy, chronické zdravotné problémy, výber životného štýlu a mnoho ďalších.
Neschopnosť počať dieťa môže byť stresujúca a frustrujúca, k dispozícii je však množstvo spôsobov liečby.
Príznaky
Hlavným znakom mužskej neplodnosti je neschopnosť počať dieťa. Nemusia existovať žiadne ďalšie zjavné príznaky.
V niektorých prípadoch však existujú základné príznaky, ako je dedičná porucha, hormonálna nerovnováha alebo rozšírené žily okolo semenníka. Medzi príznaky, ktoré si môžete všimnúť, patria:
- Ťažkosti s ejakuláciou alebo jej udržaním
- Bolesť, opuch alebo hrčka v oblasti semenníkov
- Opakované infekcie dýchacích ciest
- Neschopnosť cítiť stimuláciu
- Abnormálny rast prsníkov
Príčiny
Mužská plodnosť je zložitý proces. Aby ste boli plodní, musí sa stať nasledovné:
- Musíte produkovať zdravé spermie : Spočiatku ide o rast a tvorbu mužských reprodukčných orgánov počas puberty. Aspoň jedno z vašich semenníkov musí fungovať správne a vaše telo musí produkovať testosterón a ďalšie hormóny.
- Spermie sa musia preniesť do spermy : Akonáhle sú spermie produkované v semenníkoch, jemné trubice ich transportujú, kým sa nezmiešajú so spermou a nevystreknú z penisu.
- V sperme musí byť dostatok spermií : Ak je počet spermií v sperme nízky, znižuje sa pravdepodobnosť, že jedna z vašich spermií oplodní vajíčko vášho partnera. Nízky počet spermií je menej ako 15 miliónov spermií na mililiter spermy alebo menej ako 39 miliónov spermií na ejakulát.
- Spermie musia byť funkčné a schopné pohybu : Ak je pohyb alebo funkcia vašich spermií abnormálna, spermie nemusia byť schopné dosiahnuť alebo preniknúť do vajíčka vášho partnera.
Možné lekárske príčiny : infekcia; problémy s ejakuláciou; protilátky, ktoré napadajú spermie; nádory; hormonálna nerovnováha; nezostúpené semenníky; porucha tubulov; poruchy chromozómov; niektoré lieky; predchádzajúce operácie
Možné príčiny životného prostredia : nadmerné vystavenie určitým prvkom, ako je teplo, toxíny a chemikálie; priemyselné chemikálie; expozícia ťažkým kovom; žiarene alebo röntgenové žiarenie; prehriatie semenníkov; dlhodobé sedenie
Možné príčiny životného štýlu : užívanie drog; užívanie alkoholu; fajčenie tabaku; obezita
Ako sa lieči?
Pri neplodnosti nepomôžu žiadne zázračné čaje alebo bylinky starej matere. Túto poruchu treba brať vážne. Čo teda môžete využiť?
Vyriešte ochorenia, ktoré spôsobujú neplodnosť : Niekedy stačí len minimalizovať vplyv ochorenia. Základom je snažiť sa ich vyliečiť a tým napraviť fungovanie pohlavného systému a orgánov.
Tabletky : Na trhu existuje veľa voľno predajných tabletiek, ktoré slúžia ako podpora na plodnosť.
Lieky na predpis : Po voľno predajných tabletkám sú tú aj silnejšie lieky a to práve tie na predpis. Sú tým najefektívnejším riešením podpory plodnosti. Pre mužov je tu široká škála liekov na normalizáciou hormónov a erekciu.
Ako zvýšiť počet spermií prirodzenou cestou?
1. Schudnite – Ak trpíte nadváhou, schudnúť je jednou z najúčinnejších vecí, ktoré dokážu zvýšiť počet spermií. Nižšia váha dokáže zvýšiť objem, koncentráciu a mobilitu spermií, ako aj celkové zdravie spermií.
2. Cvičte – Aj keď sa vám zdá, že chudnúť nepotrebujete, aktívny život a zdravý životný štýl môžu účinne pomôcť pri počte spermií. Najúčinnejšie cviky sú vzpieranie a cvičenie vonku
3. Berte vitamíny – Pre zdravie spermií sú dôležité hlavne vitamíny D, C, E a CoQ10 (viac nižšie v článku).
4. Vyhnite sa užívaniu návykových látok – vyhnite sa nadmernému pitiu alkoholu, akémukoľvek užívaniu tabaku a nelegálnemu užívaniu drog.
5. Pozor na bicyklovanie – Môže to znieť divne, keďže sme vám vyššie odporúčali aktívny život, no bicyklovanie viac ako 5 hodín týždenne môže znížiť koncentráciu spermií.
6. Noste voľné bavlnené boxerky – Udržiavanie primeranej teploty spermií a dostatočné prúdenie vzduchu do mieška môže pomôcť pri kultivácii vhodného prostredia pre zdravé spermie. Ak vám nie je príjemné nosiť boxerky, vyberte si namiesto syntetických bavlnené slipy.
Podporte plodnosť vitamínmi a doplnkami
Vitamín C a vitamín E
Vitamíny C a E sú základné antioxidanty, ktoré chránia bunky tela pred poškodením oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Vitamín C je jedným z najhojnejších antioxidantov v sperme plodných mužov a prispieva k udržaniu zdravých spermií ochranou DNA spermií pred poškodením voľnými radikálmi.
Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý pomáha chrániť bunkovú membránu spermií pred poškodením. Vitamín E taktiež zlepšuje pohyblivosť spermií.
Vitamín D
Vitamín D má v tele niekoľko dôležitých úloh, vrátane regulácie imunitného systému, zlepšovania svalovej funkcie a potenciálneho poskytovania ochrany pred rôznymi zdravotnými problémami. Muži s dostatočným množstvom vitamínu D majú lepšiu pohyblivosť spermií.
Selén
Selén je stopový minerál, ktorý funguje ako antioxidant. Kombinácia selénu a vitamínu E znižuje poškodenie voľnými radikálmi a zlepšuje pohyblivosť spermií.
L-karnitín
L-karnitín je derivát aminokyseliny produkovaný v tele, ktorý funguje na prepravu tuku, aby ho bolo možné rozdeliť na energiu. L-karnitín má však mať tiež antioxidačné vlastnosti. Hlavným prínosom L-karnitínu je dodanie energie pre spermie a tým zvýšenie ich pohyblivosti.
Zinok
Zinok je nevyhnutný minerál, ktorý hrá úlohu pri tvorbe spermií, metabolizme testosterónu a bunkovej motilite. Ukázalo sa, že suplementácia zinku zvyšuje hladinu testosterónu, počet spermií a aj pohyblivosť spermií.
Kyselina listová
Kyselina listová je vitamín B, ktorý je nevyhnutný pre syntézu DNA. Nízke hladiny kyseliny listovej sú spojené so zníženým počtom spermií a zníženou pohyblivosťou spermií. V nedávnej štúdii mala kombinácia zinku a kyseliny listovej za následok 75% zvýšenie celkového normálneho počtu spermií u neplodných mužov.
Test plodnosti
Parametre spermií je možné testovať pomocou analýzy spermií, neinvazívneho testu, pri ktorom sa vzorka spermy, obvykle vyrobená masturbáciou, vyšetrí pod vysoko výkonným mikroskopom na stanovenie množstva a kvality spermií. Analýza spermy sa často vykonáva v ordinácii pre plodnosť alebo urológiu, kde je andrologické laboratórium.
Existuje však veľa domácich testov, vďaka ktorým sa dá otestovať mužská plodnosť. No tieto testy dokážu otestovať len počet spermií, čo je len časť obrazu o mužskej plodnosti. Nižšie vám popíšeme dva najvyhľadávanejšie na Slovensku.
VEROVAL
Na Slovensku je VEROVAL najvyhľadávanejší test mužskej plodnosti. Tento test je veľmi rýchly a jednoduchý. Za 7 minút ste schopný vidieť výsledok a to s presnosťou až 95 %. Cena sa pohybuje okolo 13 eur do 20 eur.
Ako funguje? Najprv odoberiete vzorku ejakulátu do nádobky a necháte stáť 20 minút. Potom naberiete ejakulát do striekačky a zmiešate s rozpúšťadlom. Nakvapkáte do zmesi a po siedmich minútach máte výsledok.
FertilCount
FertilCount je oproti VEROVALU presnejší o 2 percentá. Ale za to výsledok ukáže až o 15 minút. Pred týmto testom je potrebné zdržať sa ejakulátu aspoň 3 dni.
Ako funguje? Vzorka ejakulátu sa musí uzavrieť do téglika a premiešať spolu s ejakulátom. Potom počkať 15 minút a zase obsah premiešať. Následne treba preniesť kvapku vzorky do testovacieho okienka a minútu počkať. Po minúte sa pridajú dve kvapky modrého roztoku, zase necháte minútu odstáť a zas po minúte pridáte 2 kvapky číreho roztoku.
Ak máte farbu testovacie okienka rovnakú alebo tmavšiu ako farbu referenčného okienka, váš výsledok je pozitívny. Ak je farba svetlejšia, bohužiaľ je váš výsledok negatívny.
Zmrazenie spermií
Spôsob akým si muži môžu uchovať svoju plodnosť aj vo vyššom veku je zmrazenie spermií. Funguje pri tom rovnaký princíp ako, keď si žena nechá zmraziť vajíčka. Je to vhodná prevencia pre mužov, ktorým hrozí riziko zranenia, napríklad ozbrojených síl alebo takých, ktorí sa chystajú podstúpiť lekárske ošetrenie (napríklad chemoterapia). Taktiež sa odporúča zmraziť spermie pre mužov , ktorí sa plánujú stať otcom okolo 45 roku života.
Pýtate sa nás
Čo definuje plodnosť muža?
Plodnosť muža je schopnosť splodiť dieťa alebo oplodniť ženu. Je definovaná zdravotným stavom, životným štýlom, vrodenými chorobami a hlavne aj vekom.
Dokedy je muž plodný?
U muža sa spermie tvoria nonstop. Vekom však dochádza ku poklesu, no koncentrácia spermií zostáva nezmenená. U mužov je preto obvyklé, že sa dokážu stať otcom aj v pokročilom veku. No životný štýl a zdravie určujú či to tak naozaj aj bude.
Je plodný aj po 50tke a neskôr?
Po 50tke klesá kvalita erekcie a to vďaka zníženej hladine testosterónu. Hlavne v semenníkoch. Testosterón muž potrebuje na libido a kvalitnú erekciu. Ako muž starne, tak postupne sa aj testosterón vytráca. A čím je ho v tele menej, tým sa zhoršuje aj kvalita a tvorba jeho spermií.
Ako sa lieči neplodnosť?
Na liečbu neplodnosti majú muži viacero možností. Je možné potlačiť alebo úplne vyliečiť chorobu, ktorá im bráni v počatí, vyhýbať sa látkam ako tabak a lieh, dopĺňať stravu o vitamíny alebo si ako mladší dať zmraziť spermie a použiť ich v neskorších rokoch.
Na koho sa obrátiť v prípade neplodnosti?
Pokiaľ ste praktizovali nechránený sex po dobu dlhú rok a stále sa vám nepodarilo počať potomka, je načase sa obrátiť na odborníkov. Môžete začať u svojho klasického lekára, ktorý vás už odporučí ďalej. Muž je väčšinou ten, ktorý sa vyšetruje ako prvý z páru. Je to jednoduchšie a menej náročné. Musia podstúpiť takzvaný spermiogram, ktorý zhodnotí situáciu spermií.
Použité zdroje:
- https://spuntik.zoznam.sk/cl/1000711/1399461/Biologicke-hodiny-nezastavia-ani-muzi
- https://www.erekciablog.sk/plodnost-muza-po-40-ke-a-50-ke/
- https://www.erekciablog.sk/liecba-neplodnosti/
- https://mamaaja.sk/mamapedia/zdravie-dospeli/neplodnos
- https://www.otehotnenie.sk/clanky-a-rady/kolko-stoji-liecba-neplodnosti/
- https://tehotenstvo.rodinka.sk/ked-sa-nedari/neplodnost/biologicke-hodiny-neutekaju-len-zenam/
- https://www.erekciablog.sk/10-sposobov-ako-zvysit-plodnost-u-muza-mnozstvo-spermii/
- https://www.primulus.sk/37-tipov-pre-zdrave-spermie-alebo-muzska-neplodnost-nema-sancu