asexualita

Asexualita

Posledná aktuálizácia prebehla 27. augusta 2024 by silviab

Byť asexuálom neznamená len nemať sex alebo partnera. Častokrát je toto slovo používané ako hanlivé označenie človeka so zníženým sexuálnym apetítom, či človeka, ktorý sex ako taký nevyhľadáva. Mnoho ľudí však nevie, že asexualita je špecifickým druhom druhom orientácie, ktorá by mala byť rovnako chápaná a akceptovaná ako heterosexualita či homosexualita.

Na začiatok je veľmi podstatné si zadefinovať, čo vlastne znamená byť asexuálom. Mnoho psychológov či psychiatrov sa na celú túto vec pozerá z rôznych druhov pohľadov. Jedna z možností ako môžeme túto sexualitu definovať je: Celoživotný nezáujem o akýkoľvek sexuálny či romantický akt, prejavujúci sa napríklad nízkou či dokonca žiadnou sexuálnou túžbou, pudom či vzrušením.

Takisto hovoríme aj o zníženej sexuálnej aktivite. Asexualita má však veľa podôb a práve v tomto článku sa o nich dozviete viac.

Sexualita vs. Asexualita v puberte

Sexualita je jedna z mnohých foriem sebavyjadrenia a spája sa najmä s obdobím najväčšieho rozkvetu sexuality, ktorým je puberta. Je to obdobie dozrievania, či už mentálneho alebo fyzického. Mení sa hladina hormónov v tele a človek začína čoraz viac spoznávať sám seba.

Práve počas tohto obdobia, veľa mladých objavuje svoju sexuálnu identitu a podľa svojho okolia je neskôr schopný zaradiť sa do určitej ,,skupiny ľudí“, podľa typu svojej orientácie alebo vyjadrenia. Pri asexuáloch je tomu podobne.

Objavujú čoraz viac svoje túžby a postoje. Zoznamujú sa so svojím telom a procesmi, ktoré sa počas puberty menia. V istom veku je normálne, že zistia, že sú iný ako ich rovesníci a že im určitá túžba chýba. Narozdiel od svojich priateľov nemajú chuť na sex, nevyhľadávajú akékoľvek podnety sexuálneho charakteru a ani sa nesnažia prejavovať záujem o iné osoby. V niektorých prípadoch bývajú takýto ľudia šikanovaní alebo nechcení, no nie je to pravidlo.

Choroba, porucha, dysfunkcia či orientácia?

Ak by sme sa tieto otázky spýtali akéhokoľvek psychológa či psychiatra, je nemalá pravdepodobnosť, že sa ich názory na problematiku budú rozchádzať. Mnoho štúdií sa pokúšalo presne definovať čo asexualita vlastne je. Väčšina výsledkov tvrdí, že sa jedná o nový typ orientácie, respektíve o niečo podobné ako je homosexualita.

Podľa niektorých výskumov nejde ani o poruchu ani o akýkoľvek príznak inej poruchy. Ak sa u asexuálov prejavujú psychické choroby či ťažkosti, je možné že to má za následok práve spoločnosť, ktorá nie je ochotná akceptovať existenciu takéhoto človeka. A tak sú ľudia s inou orientáciou vytláčaní a majú sociálny status, ktorý si absolútne nezaslúžia.

  • Ako aj pri otázke poruchy, tak aj pri otázke dysfunkcie sa musíme pozastaviť. Dostupné výskumy na tému asexualita dokazujú, že títo ľudia nemajú problém so sexuálnym vzrušením, len sa na sex ako taký, pozerajú iným spôsobom.

Asexualita a jej podoby

V spoločnosti je asexualita ešte jedna z tých menej diskutovaných a rozoberaných tém, čo môže byť aj dôvodom, prečo ľudia nevedia o jej rôznych podobách.

Poznáme viac ,,foriem“ asexuality:

  • Aromantik = asexuál, u ktorého nie sú prítomné akékoľvek sexuálne či romantické túžby
  • Biromanrik = asexuál, ktorý pociťuje romantické túžby k obom pohlaviam (podobnosť s bisexuálom)
  • Heteroromantik = asexuál, pociťujúci romantické túžby len k osobe opačného pohlavia (podobnosť s heterosexuálom)
  • Homoromantik = asexuál, s citmi len k osobe toho istého pohlavia ( podobnosť s homosexuálom)
  • Panromantik = asexuál, prežívajúci romantický vzťah k osobe bez ohľadu na jej pohlavie alebo rodovú identitu ( podobnosť s pansexuálom)

Niektorí asexuáli sú ešte špecifickejší. Napriek tomu, že nevyhľadávajú sex a jeho rôzne podoby, dokážu prežívať aj špecifickejšie druhy príťažlivosti:

  • Romantická príťažlivosť = v tomto prípade človek vyhľadáva vzťahy, dokáže naviazať romantický vzťah no nevyhľadáva v ňom akékoľvek sexuálne vzrušenie( musí ísť však o vzájomnú „dohodu“ partnerov, pretože minimálne jeden z nich by mohol trpieť nedostatkom sexuálneho vzrušenia alebo aktivity)
  • Estetická príťažlivosť = ide o príťažlivosť na základe vzhľadu, asexuál je priťahovaný výzorom druhej osoby
  • Zmyslová alebo estetická príťažlivosť = potreba dotykov, držania za ruku, fyzického kontaktu či potreba maznania sa s druhou osobou
  • Platonická príťažlivosť = potreba priateľstva s druhou osobou
  • Emocionálna príťažlivosť = potreba emočného prepojenia s druhou osobou

Libido bez sexuálnej príťažlivosti?

Každý asexuál má svoje ,,hranice“ nastavené inak, či ide o vzťahy alebo o sex. Pre sexuálny život každého jedinca je, okrem zdravia pohlavných orgánov, potrebné aj zdravie psychické. Sexuálne aktívny človek potrebuje:

  • Libido – potreba či pud pociťovať sexuálnu rozkoš a túto sexuálnu túžbu ukojiť. Neobmedzuje sa na pohlavie, sexuálnu orientáciu, rasu alebo iné demografické údaje.
  • Sexuálna príťažlivosť – očarenie druhým človekom, túžba po ňom. „Iskrenie“ medzi dvoma ľuďmi, ktoré vyvoláva túžbu mať sex, nutkanie zdieľať s ním v danom momente spoločný priestor.

Kde je pravda?

našom storočí sa konečne asexualita skúma viac a viac. Vedú sa o nej diskusie či už vo vedeckých kruhoch alebo celkovo v spoločenských kruhoch. Dostávame sa do bodu, kedy sa táto sexualita prestáva používať ako nadávka alebo ako čokoľvek hanlivé, za čo by sa ma človek hanbiť.

Nedávny výskum pod vedením psychológa a experta na sexualitu, Anthonyho Bogaerta analyzoval odpovede z predošlých dotazníkov z Británie z roku 1994. Výskum bol zameraný na 18 000 respondentov, ktorých sa pýtali na ich sexuálne preferencie a praktiky. Výsledky boli veľmi zaujímavé:

  • 1 % odpovedalo, že sa nikdy necítili sexuálne priťahovaní kýmkoľvek a kedykoľvek.

Smutné je, že veľa asexuálov a takisto aj homosexuálov svoju orientáciu pred verejnosťou skrýva a dokonca sa boja ,,ísť s pravdou von“. Bohužiaľ, pre istú časť spoločnosti sú tieto témy tabu, bez akýchkoľvek hrdinov, ktorí by prelomili ľady.

Dnešná generácia mladých ľudí je však už natoľko otvorená, že iné orientácie, rasy, či náboženstvá im nerobia problém. Dokážu ľudí prijímať takých, akými sú, bez ohľadu napr. na ich orientáciu.

Krok vpred

Veľkým posunom pre asexuálov a ich komunitu na celom svete bolo, že vznikla ich vlastná vlajka, takzvaná vlajka asexuálnej hrdosti. Každá z nich však niečo znamená:

  • Čierna farba označuje asexualitu
  • Šedá farba označuje nejasnú medzeru medzi sexualitou a asexualitou
  • Biela farba označuje sexualitu
  • Fialová farba označuje komunitu a súdržnosť

Coming out“

coming out

  • Coming out je rozhodnutie asexuála „vyjsť s pravdou von“ a oznámiť okoliu, že je asexuál.

Niektorí asexuáli opisujú svoje pocity po priznaní svojej sexuality – ako keď sa človek pred niekým úplne celý odhalí a pred druhou osobou stojí úplne nahý, bez žiadneho tajomstva. Pre dotyčnú osobu je to veľký krok a veľa to pre ňu znamená. Keďže je to pre nich reálne vystúpenie z ich komfortnej zóny, boja sa odmietnutia a sklamania. Je to však úplne pochopiteľné, keďže je vysoká pravdepodobnosť , že sa už v minulosti stretli s rôznymi nepriaznivými reakciami.

Pre psychickú pohodu asexuálov je veľmi potrebné, aby sa spoločnosť zamyslela nad slovami „akceptovanie“ a „tolerancia“. Bez ohľadu na rasu, pohlavie či orientáciu, je čas, aby sme tiež popremýšľali nad otázkou, či vieme byť otvorení ku každému človeku a či vieme všetkých ľudí akceptovať bez rozdielu, presne takých, akí sú.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je to asexualita?

Sexuálna orientácia, kedy človek nemá záujem o sexuálny akt – znížené libido, nízke sexuálne vzrušenie.

Je to choroba alebo dysfunkcia?

Nie, nie je. Je to orientácia ako každá iná.

Ak masturbujem – som asexuál?

Áno, aj asexuáli masturbujú. Je to pre nich upokojujúci akt.

Môže byť asexualita spôsobená ochorením?

Znížené libido môže byť spôsobené ochorením alebo dysfunkciou, to ale neznamená, že je človek automaticky asexuál.

Môžem mať sex aj keď som asexuál?

Áno, asexuál sex môže mať, väčšinou kvôli potešeniu svojho partnera, ktorý si nevie vzťah bez sexu predstaviť.

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+