nedostatok estrogenu

Nedostatok estrogénu

Trpíte nepravidelnou menštruáciou, depresiami alebo návalmi? Máte pocit ťažkých kostí alebo pociťujete počas pohlavného styku bolesť? Môžete trpieť nedostatkom estrogénu. Žiadna žena by nemala tieto symptómy prehliadať a dúfať, že len tak odídu. V tomto článku nájdete príčiny nedostatku estrogénu a ako s tým začať bojovať.

Čo je to estrogén?

Estrogén je jedným z dvoch hlavných pohlavných hormónov, ktoré ženy majú. Druhým je progesterón. Estrogén je zodpovedný za ženské fyzické vlastnosti a reprodukciu. Aj muži majú estrogén, avšak v menšom množstve.

Estrogén pomáha dosiahnuť fyzické zmeny, ktoré z dievčaťa urobia ženu. Táto doba života sa nazýva puberta. Tieto zmeny zahŕňajú:

  • rast pŕs
  • rast ochlpenia na ohanbí a podpazuší
  • začiatok menštruačného cyklu
  • estrogén pomáha riadiť menštruačný cyklus a je dôležitý pre plod.

Estrogén má aj ďalšie funkcie:

  • udržuje cholesterol pod kontrolou
  • chráni zdravie kostí pre ženy aj mužov
  • ovplyvňuje mozog (vrátane nálady), kosti, srdce, pokožku a ďalšie tkanivá

Existujú 3 typy estrogénu :

Estrón – jediný estrogén, ktorý telo produkuje po menopauze.

Estradiol –  najbežnejší typ u žien v plodnom veku. Príliš veľa estradiolu môže mať za následok akné, stratu sexuálnej túžby, osteoporózu a depresie. Veľmi vysoké hladiny môžu zvýšiť riziko rakoviny maternice a prsníka. Nízka hladina však môže mať za následok prírastok hmotnosti a kardiovaskulárne choroby.

Estriol – úroveň estriolu stúpa počas tehotenstva, pretože pomáha maternici rásť a pripravuje telo na pôrod. Hladina estriolu vrcholí tesne pred narodením.

Funkcia estrogénu

Ovárie –  estrogén pomáha stimulovať rast folikulu.

Vagína – v pošve udržuje estrogén hrúbku pošvovej steny a podporuje mazanie.

Maternica – estrogén zvyšuje a udržuje sliznicu, ktorá lemuje maternicu. Tiež reguluje tok a hrúbku sekrétov hlienu maternice.

Prsia – telo využíva estrogén pri tvorbe prsného tkaniva. Tento hormón tiež pomáha zastaviť tok mlieka po odstavení.

Príznaky zníženej hladiny estrogénu

Nepravidelná menštruácia. Estrogén je jedným z hlavných hormónov, ktoré riadia menštruačný cyklus. Nízky obsah estrogénu môže viesť k vynechaniu alebo nepravidelnosti menštruácie.

Neplodnosť. Nízka hladina estrogénu môže zabrániť ovulácii a sťažiť otehotnenie, čo vedie k neplodnosti.

Slabé kosti. Estrogén pomáha udržiavať kosti zdravé a silné. So znižovaním hladiny estrogénu môže dôjsť k úbytku kostnej hmoty. Napríklad ženy po menopauze sú vystavené zvýšenému riziku vzniku osteoporózy a zlomenín kostí.

Bolestivý styk. Estrogén môže ovplyvniť vaginálne mazanie. Ak je hladina príliš nízke, väčšinou sa vyskytne vaginálna suchosť, ktorá potom často vedie k bolestivému sexu.

Návaly. Návaly sa často vyskytujú počas menopauzy práve kvôli nízkej hladine estrogénu.

Depresia. Predpokladá sa, že estrogén zvyšuje serotonín, čo je chemická látka v mozgu, ktorá zvyšuje náladu. Nedostatok estrogénu môže spôsobiť pokles serotonínu, ktorý prispieva k zmenám nálady alebo depresiám.

Zvýšenie počtu infekcií močových ciest. Môžu sa vyskytnúť zvýšené infekcie močových ciest v dôsledku zriedenia tkaniva v močovej trubici, ktoré sa môže vyvinúť pri zníženom obsahu estrogénu.

Príčiny zníženej hladiny estrogénu

Nízka hladina estrogénu môže mať za následok rôzne zdravotné ťažkosti. Je to tak preto, lebo estrogén ovplyvňuje širokú škálu telesných funkcií . Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť hladina estrogénu u ženy nízka, napríklad:

  • akýkoľvek stav, ktorý poškodzuje vaječníky
  • nadmerné cvičenie
  • problémy so štítnou žľazou
  • anorexia alebo bulímia
  • podvýživa
  • Turnerov syndróm (genetická chyba zahŕňajúca iba jeden chromozóm X, ktorá spôsobuje vývojové abnormality a neplodnosť)
  • dlhodobá porucha obličiek
  • perimenopauza (u žien nad 40 rokov, ktoré sa blížia k menopauze)
  • menopauza
  • účinky chemoterapie (lieky proti rakovine)

Ako sa lieči nízka hladina estrogénu?

Estrogénová terapia

Ženám vo veku od 25 do 50 rokov, ktoré majú nedostatok estrogénu, sa zvyčajne predpisuje vysoká dávka estrogénu. To môže znížiť riziko straty kostnej hmoty, kardiovaskulárnych chorôb a inej hormonálnej nerovnováhy. Skutočná dávka závisí od závažnosti stavu a spôsobu aplikácie. V niektorých prípadoch môže byť nevyhnutná dlhodobá liečba aj potom, čo sa hladina estrogénu vráti do normálu.

Estrogénová terapia môže tiež zmierniť závažnosť symptómov menopauzy a znížiť riziko zlomenín. Dlhodobá estrogénová terapia sa primárne odporúča ženám, ktoré sa blížia k menopauze a podstúpili tiež hysterektómiu. Vo všetkých ostatných prípadoch sa estrogénová terapia odporúča iba jeden až dva roky. Je to preto, lebo môže zvýšiť riziko rakoviny.

Hormonálna substitučná liečba (HRT)

HRT sa používa na zvýšenie prirodzených hladín hormónov v tele. Liečba HRT sa dá upraviť dávkovaním, dĺžkou a kombináciou hormónov. Napríklad v závislosti od diagnózy sa progesterón často používa spolu s estrogénom.

Ženy blížiace sa k menopauze, ktoré podstupujú HRT, môžu mať zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Ukázalo sa tiež, že liečba zvyšuje riziko zrážania krvi, mozgovej príhody a rakoviny prsníka.

MonaLisa Touch

MonaLisa Touch je laserový zákrok, ktorý sa používa v prípadoch vaginálnej atrofie. Toto mierne ošetrenie laserom spúšťa produkciu kolagénu v stenách vagíny. Liečba laserom tiež stimuluje prietok krvi a zvyšuje mazanie. Vďaka tomu začne vagína lepšie fungovať. Nie je nutná žiadna anestézia.

Nízka hladina estrogénu a prírastok hmotnosti

Najbežnejším dôvodom nízkeho estrogénu je menopauza. To je prípad, keď ženské reprodukčné hormóny klesajú a menštruácia sa zastaví. Mnoho žien si všimne, že počas tohto obdobia svojho života priberajú. Prečo to môže byť pravda ? Jedným z dôvodov, prečo môžu ľudia v období menopauzy priberať, je zmena hladiny hormónov. Jedna forma estrogénu, estradiol, sa v menopauze znižuje. Práve tento hormón pomáha regulovať metabolizmus a telesnú hmotnosť.

Počas celého života si ženy môžu všimnúť nárast hmotnosti okolo bokov a stehien. Avšak po menopauze majú ženy tendenciu priberať okolo strednej časti brucha. Tento typ prírastku tuku má tendenciu hromadiť sa v oblasti brucha a okolo orgánov, ktoré sú známe ako viscerálny tuk.

Vždy je dobré jesť vyváženú stravu a pravidelne cvičiť. 

Jedlá na zvýšenie estrogénu

Fytoestrogény, tiež známe ako diétny estrogén, sú prirodzene sa vyskytujúce rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu pôsobiť podobným spôsobom ako estrogén produkovaný ľudským telom. Fytoestrogény sa viažu na estrogénové receptory vo bunkách. Nie všetky fytoestrogény však fungujú rovnako.

Ukázalo sa, že fytoestrogény majú estrogénne aj antiestrogénne účinky. To znamená, že zatiaľ čo niektoré fytoestrogény majú účinky podobné estrogénu a zvyšujú hladinu estrogénu v tele, iné blokujú jeho účinky a znižujú hladinu estrogénu. Pár rastlinných zlúčenín, ktoré obsahujú fytoestrogén s estrogénnymi účinkami vám prinášame nižšie.

Ľanové semená

Ľanové semená sú malé, zlaté alebo hnedo sfarbené semená, ktoré sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi kvôli svojim potenciálnym prínosom pre zdravie. Sú neuveriteľne bohaté na lignany, skupinu chemických zlúčenín, ktoré fungujú ako fytoestrogény. V skutočnosti obsahujú ľanové semená až 800-krát viac lignanov ako iné rastlinné potraviny.

Sušené ovocie

Sušené ovocie je bohaté na živiny a lahodné. Sú tiež silným zdrojom rôznych fytoestrogénov . Ďatle, sušené slivky a sušené marhule sú niektoré zo zdrojov sušených potravín s najvyšším obsahom fytoestrogénov. Navyše, sušené ovocie je plné vlákniny a ďalších dôležitých živín, čo z nich robí zdravé občerstvenie.

Cesnak

Cesnak je obľúbená prísada, ktorá dodáva jedlám štipľavú chuť a arómu. Je skvelý nielen pre svoje kulinárske vlastnosti, ale taktiež pre svoje zdravotné benefity. Aj keď štúdie o účinkoch cesnaku na človeka nie sú úplne bežné, viaceré štúdie na zvieratách preukázali, že áno, cesnak môže ovplyvniť hladinu estrogénu v krvi. Mesačná štúdia, ktorá zahŕňala ženy po menopauze, navyše preukázala, že doplnky s cesnakovým olejom môžu ponúkať ochranné účinky proti úbytku kostnej hmoty.

Broskyne

Broskyne sú nielen nabité vitamínmi a minerálmi, ale tiež bohaté na fytoestrogény známe ako lignany. Diéty bohaté na lignany môžu u žien po menopauze znížiť riziko rakoviny prsníka o 15%.

Tofu

Tofu sa vyrába zo zrazeného sójového mlieka lisovaného do pevných bielych blokov. Je obľúbeným zdrojom rastlinných bielkovín, najmä vo vegánskej a vegetariánskej strave. Je to tiež koncentrovaný zdroj fytoestrogénov, hlavne izoflavónov. Tofu má najvyšší obsah izoflavónu zo všetkých sójových výrobkov vrátane sójovej výživy a sójových nápojov.

Vitamíny a minerály

Pri hormonálnych problémoch ako aj aj estrogén môžu pomôcť vitamíny a rôzne minerály. Napríklad také vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pri tvorbe a aktivácii estrogénu v tele. Nízka hladina týchto vitamínov môže viesť práve k zníženiu hladiny estrogénu. Ďalej bór, ktorý ovplyvňuje estrogénové receptory tým, že umožňuje telu ľahšie využívať dostupný estrogén.

A nakoniec DHEA alebo dehydroepiandrosterón – je prirodzene sa vyskytujúci hormón, ktorý je možné previesť na estrogén a testosterón. V tele sa zdroj DHEA najskôr premení na androgény a potom sa ďalej prevedie na estrogény.

A čo zvýšená hladina estrogénu?

Zvýšená hladina estrogénu sa môže v tele vyvinúť prirodzene, no môže byť aj následkom užívania niektorých liekov. Napríklad estrogénová substitučná liečba, populárna liečba príznakov menopauzy, môže spôsobiť, že estrogén dosiahne problematické úrovne.

Ak je hladina estrogénu abnormálne vysoká v porovnaní s hladinou progesterónu, je to známe pod názvom dominancia estrogénu. Ak hladina estrogénu a testosterónu v tele nie je vyrovnaná, môžu sa prejaviť určité príznaky. Medzi potenciálne príznaky patria:

  • nadúvanie
  • opuch a citlivosť prsníkov
  • fibrocystické zhluky v prsníkoch
  • znížená sexuálna túžba
  • nepravidelná menštruácia
  • zvýšené príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS)
  • výkyvy nálad
  • bolesti hlavy
  • úzkosti a záchvaty paniky
  • nadváha

Často kladené otázky

Čo je estrogén?

Estrogény sú hormóny dôležité pre pohlavný a reprodukčný vývoj, hlavne u žien. Tiež sa o nich hovorí ako o ženských pohlavných hormónoch. Termín „estrogén“ označuje všetky chemicky podobné hormóny v tejto skupine, ktorými sú estrón, estradiol a estriol.

Načo ho ženy potrebujú?

Estrogén produkujú tiež tukové bunky a nadobličky. Na začiatku puberty hrá estrogén úlohu pri vývoji takzvaných ženských sekundárnych pohlavných znakov, ako sú prsia, širšie boky, ochlpenie a vlasy v podpazuší.

Estrogén tiež pomáha regulovať menštruačný cyklus a riadi rast výstelky maternice počas prvej časti cyklu. Ak vajíčko ženy nie je oplodnené, hladina estrogénu prudko klesá a začína menštruácia. Ak je vajíčko oplodnené, estrogén účinkuje s progesterónom, ďalším hormónom, na zastavenie ovulácie počas tehotenstva.

Mám nízky – ako ho zvýšiť?

Najlepšie je sa poradiť s lekárom a ak je to možné, prijať nejakú liečbu. Ak však chcete zvýšiť hladinu estrogénu doma je dobré jesť potraviny s vysokým obsahom fytoestrogénov ako cesnak, ľaňové semiačka, broskyne alebo sušené ovocie. Taktiež je dobré brať vitamíny ako B1,B2, D alebo bór.

Mám vysoký – ako ho znížiť?

Aj s vysokou hladinou estrogénu sa dá poradiť s „domácimi receptami“. Stačí vymeniť plastové obaly za sklenené, jesť potraviny, ktoré podporujú pečeň, napríklad avokádo, červená repa, citróny a mnoho ďalších. Je nutné zaradiť viac biopotravín a potravín, ktoré obsahujú vlákninu.

Čo spôsobuje nedostatok estrogénu?

Existuje veľa dôvodov, vďaka ktorým máme zníženú hladinu estrogénu. Napríklad nadmerné cvičenie, anorexia, porucha obličiek, menopauza alebo akýkoľvek stav, ktorý poškodzuje vaječníky.

Použité zdroje :

  • https://www.verywellhealth.com/low-estrogen-levels-4588661
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177
  • https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/estrogen
  • https://www.healthline.com/health/womens-health/low-estrogen-symptoms
  • https://obgynal.com/low-estrogen-symptoms/
  • https://yamamoto.sk/blog/estrogenova-dominancia-problem-ktory-moze-zabranovat-chudnutiu/

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+