Folikulostimulačný hormón je jedným z hormónov nevyhnutných pre pubertálny vývoj a funkciu ženských vaječníkov a mužských semenníkov. U žien tento hormón stimuluje rast ovariálnych folikulov vo vaječníku pred uvoľnením vajíčka z jedného folikulu pri ovulácii. Tiež zvyšuje produkciu estradiolu.
Radí sa medzi gonadotropné hormóny, kde patrí aj luteinizačný hormón. Tieto dva hormóny zásadne ovplyvňujú aj produkciu testosterónu u mužov a estrogénu u žien. Práve preto je dôležité vedieť aké sú správne hladiny týchto hormónov. Nerovnováha môže spôsobiť rôzne problémy alebo poruchy. Tieto problémy môžu nastať, keď je hormónu nadbytok alebo nedostatok. Kedy nastanú a ako sa tomu vyvarovať si dnes povieme.
Čo je folikulostimulačný hormón a aký má význam
Folikulostimulačný hormón patrí medzi gonadotropnýé hormóny, druhým je luteinizačný hormón. Oba sú uvoľňované hypofýzou do krvi. Folikulostimulačný hormón je jedným z hormónov nevyhnutných pre pubertálny vývoj a funkciu ženských vaječníkov a mužských semenníkov. U žien tento hormón stimuluje rast ovariálnych folikulov vo vaječníku pred uvoľnením vajíčka z jedného folikulu pri ovulácii. Tiež zvyšuje produkciu estradiolu. U mužov hormón stimulujúci folikuly pôsobí na Sertoliho bunky semenníkov, aby stimuloval produkciu spermií (spermatogenézu).
Čiže jeho najdôležitejšie účinky sú nasledovné :
- podpora vývoja a tvorby folikulov až do momentu ovulácie
- stimulácia rastu a dozrievania vajíčok vo vaječníkoch
- stimulácia folikulárnych buniek k sekrécii estrogénu, čo je hormón dôležitý pre menštruáciu aj menopauzu
Folikulostimulačný hormón a jeho kontrola
Produkcia a uvoľňovanie folikulostimulačného hormónu je regulované hladinami množstva cirkulujúcich hormónov uvoľňovaných vaječníkmi a semenníkmi. Tento systém sa nazýva os hypotalamus-hypofýza-gonády. Hormón uvoľňujúci gonadotropín sa uvoľňuje z hypotalamu a naviaže sa na receptory v prednej hypofýze, čím stimuluje syntézu aj uvoľňovanie folikulostimulačného a luteinizačného hormónu. Uvoľnené folikuly sa následne prenášajú do krvi, kde sa viažu na receptory v semenníkoch a vaječníkoch. Pomocou tohto mechanizmu môžu tieto dva hormóny riadiť funkcie semenníkov a vaječníkov.
- Ako folikul rastie a z folikulov sa produkuje čoraz viac estrogénu, simuluje to nárast luteinizačného a folikulostimulačného hormónu, ktorý stimuluje uvoľnenie vajíčka zo zrelého folikulu – ovuláciu.
Počas každého menštruačného cyklu teda dochádza v prvej polovici cyklu k zvýšeniu sekrécie tohto hormónu. Po ovulácii prasknutý folikul vytvorí žlté teliesko, ktoré produkuje vysoké hladiny progesterónu. To inhibuje jeho uvoľňovanie. Na konci cyklu sa žlté teliesko rozpadá, produkcia progesterónu klesá a ďalší menštruačný cyklus začína. A tak stále dokola.
U mužov je produkcia folikulostimulačného hormónu regulovaná cirkulujúcimi hladinami testosterónu a inhibínu, ktoré produkujú semenníky. Tento hormón reguluje hladinu testosterónu. Keď začnú jeho hladiny stúpať, sú snímané nervovými bunkami v hypotalame, takže klesá sekrécia hormónu uvoľňujúceho gonadotropín a následne až folikulostimulačný hormón. Opačný prípad nastáva, keď hladina testosterónu klesá. Tento jav sa označuje ako kontrola „negatívnej spätnej väzby“, takže produkcia testosterónu zostáva stabilná. Produkcia inhibínu je tiež riadená podobným spôsobom, ale je to snímané bunkami v prednej hypofýze a nie v hypotalame.
Nedostatok folikulostimulačného hormónu
U žien vedie nedostatok folikulostimulačného hormónu k neúplnému vývoju v puberte a k zlej funkcii vaječníkov alebo až k ich zlyhaniu. V takom prípade ovariálne folikuly nerastú správne a neuvoľňujú vajíčko, čo vedie k neplodnosti. Pretože hladiny folikulostimulačného hormónu v krvi sú nízke, tento stav sa nazýva hypogonadotropický-hypogonadizmus.
Pre správnu produkciu spermií je tiež potrebný jeho dostatočný účinok. V prípade úplnej absencie u mužov môže dôjsť k nedostatočnému vývinu počas puberty a neplodnosti z dôvodu nedostatku spermií (azoospermie). Čiastočný nedostatok folikulostimulačného hormónu u mužov môže spôsobiť oneskorenie puberty a obmedzenú produkciu spermií (oligozoospermia).
Čo môže za nedostatok folikulostimulačného hormónu :
- Nadmerná konzumácia alkoholu: V prípade, že si radi pochutnáte na alkohole a užívate ho vo väčšom množstve a pravidelne, tak sa môže veľmi ľahko stať, že si sami znížite hladinu folikulostimulačného hormónu. A nie len toho ale aj luteinizačného. Tento problém môže mať za následok aj zníženie libida.
- Stres: Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť folikulostimulačný hormón je stres alebo napätie. Je to faktor, ktorý býva často podceňovaný a veľa ľudí si ho ani nemusí uvedomovať. No tam je presne chyba. Pretože stres dokáže ovplyvniť nie len folikulostimulačný hormón, ale aj mnohé iné hormóny. U mužov môže dokonca spôsobiť problémy s hladinou testosterónu a tým pádom znížiť libido.
- Problémy so žľazami: Problémy so žľazami sú často krát skrytým faktorom pri zníženej hladine folikulostimulačného hormónu. Pretože za produkciu tohto hormónu je zodpovedná hypofýza, tak jej ochorenie dokáže spôsobiť že sa zastaví vylučovanie a pokles hormónu v krvi.
- Nízka hmotnosť: Nedostatočná hladina folikulostimulačného hormónu niekedy súvisí aj s nízkou hmotnosťou. Je jedno či je to postupný alebo nárazový úbytok. Najčastejšie sa to deje ľuďom, ktorý často držia diéty.
Nadbytok folikulostimulačného hormónu
Zvýšené hladiny folikulostimulačného hormónu sú najčastejšie známkou poruchy funkcie vaječníkov alebo semenníkov. Ak pohlavné žľazy nedokážu vytvoriť dostatok estrogénu, testosterónu alebo inhibínu, stratí sa správna spätná väzba na produkciu.
U žien v období menopauzy začne hladina folikulostimulačného hormónu prirodzene stúpať, čo sa prejaví znížením funkcie vaječníkov a poklesom produkcie estrogénu a progesterónu.
Čo môže za nadbytok folikulostimulačného hormónu :
- Genetické choroby: Nadbytok folikulostimulačného hormónu môže nastať aj vtedy, keď človek trpí nejakou genetickou chorobou. Chlapci môžu trpieť Klinefelterovým syndrómom, čo je ochorenie, kedy majú chlapci jeden chromozóm X navyše. Z tohto dôvodu sa netvorí ani tak veľa testosterónu ako by malo.
- Predčasná menopauza: Ak u ženy nastane obdobie menopauzy skôr ako by malo, nastane problém aj s folikulostimulačným hormónom.
- Alkoholizmus: Alkohol dokáže nie len znížiť hladinu ale aj zvýšiť hladinu folikulostimulačného hormónu. Nie u každého muža musia samozrejme nejaké symptómy nastať, no neriskovali by sme to zbytočne.
- Ožarovanie a chemoterapia: Ak je telo vystavené buď ožarovaniu alebo chemoterapii, tak organizmus môže zareagovať zvýšením hladiny folikulostimulačného hormónu.
- Chronická anovulácia: Chronická anovulácia je stav, kedy žena prestane ovulovať na dlhšiu dobu alebo opakovane po kratšiu dobu. Práve tohto problému je znakom zvýšenie hladiny folikulostimulačného hormónu.
- Problémy imunitného systému: Poslednou poruchou, ktorá môže spôsobiť nadbytočné množstvo folikulostimulačného hormónu sú problémy imunitného systému alebo inak aj autoimunitné ochorenia.
Ako znížiť alebo zvýšiť hladinu folikulostimulačného hormónu
Udržať si hormóny v správnej hladine je niekedy dosť ťažké. Či už hovoríme o folikulostimulačnom hormóne alebo o hormónoch ako celku. Správnu hladinu potrebujeme už len z dôvodu zdravia reprodukčných orgánov a teda napríklad aj pre podporu tehotenstva. Niekedy stačí vykonať len pár režimových opatrení, inokedy bohužiaľ treba už aj lekársky zásah.
Tu sú možnosti, ako zvýšiť alebo znížiť hladinu folikulostimulačného hormónu:
Nastavenie správneho menštruačného cyklu
Menštruačný cyklus je kľúčovým indikátorom hormonálneho zdravia. Pozorovanie tohto cyklu je najlepším nástrojom na zistenie, či má vaše telo hormonálnu rovnováhu alebo nie. Ako prvý krok sa snažte pracovať na zavedení pravidelných cyklov. Začnite sledovať svoj cyklus a zaznamenajte si čas ovulácie. Môže sa zaznamenať aj kvalita krvi, dĺžka cyklu, pravidelnosť a súvisiace príznaky. Verte tomu alebo nie, menštruácia nemusí prichádzať s bolestivými kŕčmi, preplnenými tampónmi, nadúvaním a migrénami a tieto príznaky v skutočnosti naznačujú nerovnováhu hormónov.
Menej stresu
Spolu so zameraním na hladinu hormónov je rovnako dôležité sledovať vaše celkové zdravie a vytvoriť si zdravý životný štýl. Dôležitou súčasťou vyváženého životného štýlu je hlavne pohyb a spánok. Veľké množstvo výskumov tiež naznačuje, že akupunktúra môže byť účinnou metódou pri vyrovnávaní hormónov.
Vyvážená strava
Pokiaľ ide o liečenie nerovnováhy hormónov, je vyvážené stravovanie základom. Najlepšia je strava bez polotovarov, s množstvom ovocia, zeleniny a vyváženými jedlami obsahujúcimi bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy. Vyberajte si biopotraviny a čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú pesticídy. Pesticídy sú endokrinné disruptory, ktoré mätú prirodzenú hormonálnu rovnováhu tela. Vylúčte spracované potraviny, rastlinné oleje a pridané cukry. Je dobré vyhnúť sa kofeínu, pretože môže nadmerne stimulovať nadobličky, vzplanúť hladiny estrogénu a vyčerpať vitamíny skupiny B. Mali by ste sa tiež vyhnúť iným stimulantom, ako sú cigarety a alkohol.
Vyskúšajte adaptogénne byliny
Keď si nabudúce urobíte kávu alebo matchu, skúste pridať nejaké adaptogénne byliny. Tie totiž znižujú hladinu kortizolu, stresového hormónu vylučovaného z našich žliaz, keď prežívame stres. Niektoré adaptogény môžu pomôcť regulovať os hypotalamus-hypofýza nadobličiek, ktorá kontroluje hladinu kortizolu. Zníženie hladiny kortizolu môže pomôcť pri prejavoch hormonálnej nerovnováhy, ako sú únava alebo problémy so spánkom.
Odborná lekárska liečba
Niektoré príčiny nerovnováhy hormónov ako aj folikulostimulačného hormónu sa dajú vyriešiť radami vyššie, no niektoré majú už patologický charakter, a tie sa dajú vyliečiť len odbornou liečbou. Ku chirurgickému riešeniu sa pristupuje až vtedy, ak je štítna žľaza porušená napríklad vplyvom nádoru.
Folikulostimulačný hormón a jeho testovanie
Čo je test folikulostimulačného hormónu? Týmto testom sa meria hladina folikulostimulačného hormónu v krvi.
Ako sme už spomenuli, u žien folikulostimulačný hormón pomáha kontrolovať menštruačný cyklus a stimuluje rast vajíčok vo vaječníkoch. Hladiny sa u žien sa menia počas menštruačného cyklu, pričom najvyššie hladiny sa vyskytujú tesne pred uvoľnením vajíčka z vaječníka. U mužov zas pomáha regulovať produkciu spermií. Normálne sa hladiny folikulostimulačného hormónu u mužov veľmi nemenia. U detí sú hladiny zvyčajne nízke až do puberty, keď ich hladina začne stúpať. U dievčat pomáha signalizovať vaječníkom tvorbu estrogénu a u chlapcov pomáha signalizovať semenníkom tvorbu testosterónu.
Príliš veľa alebo príliš málo folikulostimulačného hormónu môže spôsobiť rôzne problémy, vrátane neplodnosti, menštruačných ťažkostí u žien, nízkej sexuálnej túžby u mužov a skorej alebo oneskorenej puberty u detí.
Načo sa test používa
Folikulostimulačný hormón úzko spolupracuje s ďalším hormónom nazývaným luteinizačný hormón na kontrolu sexuálnych funkcií. Takže preto sa práve test luteinizačného hormónu často robí spolu s testom folikulostimulačného hormónu. Tieto testy sa používajú rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, či ste žena, muž alebo dieťa.
U žien sa tieto testy najčastejšie používajú na:
- pomoc pri nájdení príčiny neplodnosti
- zistenie problémov s vaječníkmi
- nájdenie príčiny nepravidelnej alebo zastavenej menštruácie
- potvrdenie začiatku menopauzy alebo perimenopauzy
U mužov sa tieto testy najčastejšie používajú na:
- pomoc pri nájdení príčiny neplodnosti
- nájdenie príčiny nízkeho počtu spermií
- zistenie problému so semenníkmi
U detí sa tieto testy najčastejšie používajú na diagnostiku skorej alebo oneskorenej puberty.
Pýtate sa nás
Čo je to folikulostimulačný hormón?
Folikulostimulačný hormón je hormón produkovaný hypofýzou. Tento hormón je životne dôležitý pre rast a vývoj počas puberty, ako aj pre reprodukčné funkcie.
Akú má funkciu v tele?
U mužov pôsobí folikulostimulačný hormón na semenníky, aby stimuloval produkciu spermií. Tento hormón podporuje rast semenníkov a pomáha pri produkcii androgén-dependentných proteínov potrebných pre dozrievanie buniek spermií a normálnu produkciu spermií. Produkcia je regulovaná krvnými hladinami testosterónu a inhibínu, ktoré sú produkované v semenníkoch. U žien je folikulostimulačný hormón nevyhnutný pre pubertálny vývoj a správnu funkciu vaječníkov. Taktiež reguluje sekréciu estrogénu.
Ovplyvňuje významne aj plodnosť?
Termín „ovariálna rezerva“ sa vzťahuje na vekový potenciál plodnosti ženy. Vysoká hladina folikulostimulačného hormónu znamená, že vaše šance na otehotnenie môžu byť nižšie, ako sa očakáva. To však neznamená, že nemáte šancu na počatie, len môžete mať väčšie ťažkosti a možno budete potrebovať aj odbornú liečbu.
Nachádza sa folikulostimulačný hormón aj u mužov?
Áno. U mužov pomáha hlavne kontrolovať produkciu spermií. Normálne sa hladiny u mužov veľmi nemenia.
Ako sa diagnostikuje a testuje?
Folikulostimulačný hormón sa diagnostikuje pomocou testov. Tento test je jednoduchý krvný test. Načasovanie tohto testovania je zásadné. Pretože hladiny sa menia počas menštruačného cyklu, normálny rozsah sa líši podľa dňa. Na základné vyšetrenie plodnosti a na vyhodnotenie rezerv vaječníkov je potrebné podstúpiť krvný test 3. deň vášho menštruačného cyklu.
Aké sú správne hodnoty v tele?
Čo sa týka mužov tak tam sú hodnoty pred pubertou 0-5,0 mIU / ml, počas puberty 0,3 – 10,0 mIU / ml a v dospelosti 1,5 – 12,4 mIU / ml. U žien sú už čísla trochu iné. Pred pubertou je to 0-4,0 mIU / ml, počas puberty 0,3 – 10,0 mIU / ml, v dospelosti pred menopauzou 4,7 – 21,5 mIU / ml a po menopauze 25,8 – 134,8 mIU / ml.
Použité zdroje :
- https://www.erekciablog.sk/folikulostimulacny-hormon/
- https://lab.online/produkt/fsh
- https://regionkosice.com/wiki/Follicle-stimulating_hormone
- https://biopedia.sk/clovek/hormonalna-sustava
- https://telonamieru.sk/folikulostimulacny-hormon-folitropin-fsh/
- https://www.wikiwand.com/sk/Folikulostimula%C4%8Dn%C3%BD_horm%C3%B3n