Dovolenková sezóna je síce ešte pred nami, ale príjemné letné teploty a slnkom zaliaté dni nás lákajú čoraz viac k pobytu v prírode, kde si najlepšie oddýchneme a načerpáme energiu do nových dní.  Pobyt v prírode však so sebou spája aj určité riziká spojené s uštipnutím hmyzu. Medzi najčastejšie patrí uštipnutie komárom alebo ešte nepríjemnejšie je, ak sa na vás prisaje kliešť. A stať sa vám to môže nielen v lese, ale aj vo vašej záhrade. Nedávno som totiž vyberala kliešťa z očného viečka môjho partnera po kosení záhrady..

Ako sa pred dotieravým hmyzom chrániť?

 • Na pobyt v prírode noste oblečenie s dlhým rukávom a dlhé nohavice
 • Nezabudnite na repelent
 • Po každom pobyte v prírode skontrolujte seba aj svoje deti, či sa tá potvorka predsa len
  niekde neprisala..

Ak dočítate dokonca, dozviete sa pár tipov, ako si pripraviť prírodné repelenty bez chémie :)

Ako správne vybrať kliešťa?

„Zaručených“ metód nájdete veľa – určite sa však neodporúča kvapkanie oleja, či alkoholu a čakanie, kým sa kliešť zadusí. Pri dusení sa totiž začne brániť a do rany vypúšťať ešte viac slín, čím sa zvyšuje riziko nákazy v prípade, že je kliešť infikovaný.

Najlepšie je vybrať ho mechanicky. V lekárni si môžete zakúpiť na to určenú pomôcku, ale ak ju nemáte, postačí vám obyčajná pinzeta.

Pinzetou je potrebné uchopiť kliešťa kolmo, čo najbližšie ku koži a jemne s ním kývať, kým sa neuvoľní. Po vybratí kliešťa je dobré skontrolovať, či ste ho vybrali celého – na to je ideálna lupa. Ak sa vám podarilo odtrhnúť hlavičku, nezúfajte, najviac jedu je totiž v bruchu kliešťa a z hlavičky vám viac menej nič nehrozí. Tú je možné nechať vyhnisať, alebo vybrať ihlou ako triesku. V každom prípade však ranu treba ošetriť, najlepšie jódovou tinktúrou, alebo silnejším alkoholom. Počas nasledujúcich dní je dobré ranu sledovať, či na nej nie sú zmeny, aby ste mali istotu, že ste sa nenakazili niektorou z chorôb, ktoré tento hmyz prenáša.

Čím dlhšie máte kliešťa prisatého, tým vyššia je pravdepodobnosť nákazy. Malá hrčka na koži ešte nie je dôvodom na paniku. Keď sa však z malej hrčky stane vyrážka, zájdite za doktorom. Lekára vyhľadajte aj vtedy, ak po odstránení kliešťa pozorujete na sebe nasledovné symptómy:

 • horúčka
 • nádcha
 • celková vyčerpanosť
 • bolesť hlavy
 • bolesť celého telazačerveňanie okolo miesta prisatia, prípadne aj inde na tele
 • Preto nikdy nepodceňujte následky prisatého kliešťa.

Rovnako nepríjemné je aj uštipnutie komárom.

V našich klimatických podmienkach vám môže spôsobiť nepríjemné štípanie, svrbenie pokožky, alebo alergickú reakciu.

Tak ako proti kliešťom, aj proti komárom je dobré sa chrániť vhodným repelentom. Ak vás už komár poštípal, na zmiernenie následkov je dobré si umyť štípance mydlovou vodou a natrieť ich prostriedkom proti svrbeniu. Účinné sú s obsahom amoniaku, hydrokortizónu, alebo antihistamínu – tie dokážu v rýchlom čase svrbenie zmierniť.

Že nie ste nadšencom chemických repelentov?

Prinášame vám pár tipov na prírodné repelenty, ktoré si môžete vyrobiť sami.

Eukalyptový
 20 kvapiek (1 ml) eukalyptového oleja
 1 dcl 40% vodky
 1 čajovú lyžičku vanilkového extraktu (voliteľné – na spríjemnenie vône)
 malú fľaštičku s manuálnym rozprašovačom
Príprava a použitie:
Jednoducho zmiešajte všetky suroviny vo fľaštičke s rozprašovačom a váš prírodný repelent proti komárom je hotový!

Klinčekový
 10 gramov celých klinčekov
 100 ml vodky, alebo liehu
 malú fľaštičku s manuálnym rozprašovačom
Príprava a použitie:
V nádobke zmiešajte klinčeky s alkoholom a nechajte odstáť cca 2 týždne na chladnom a tmavom mieste, občas premiešajte. Tinktúru prelejte do fľaštičky s rozprašovačom a používajte ako repelent. Môžete použiť aj na potretie prípadných štípancov.

Rozmarínový
 ½ litra filtrovanej alebo destilovanej vody
 10 gramov listov rozmarínu
 1 lyžica vínneho octu
 malú fľaštičku s manuálnym rozprašovačom
Príprava a použitie:
Vodu priveďte k varu, odstavte a vsypte do nej listy rozmarínu. Nechajte lúhovať až do úplného vychladnutia a sceďte cez jemné plátno. Pridajte lyžicu vínneho octu a premiešajte. Nalejte do
fľaštičky s rozprašovačom a uchovávajte v chladničke. Aplikujte na pokožku, prípadne oblečenie a rovnako je vhodný aj pre vaše zvieratká.
(zdroj internet)
Terrashield – esenciálny olej, základom je citrónová tráva. Používa sa preventívne, pred predpokladanou hrozbou napadnutia komármi či kliešťami.

Z homeopatík: Ledum palustre. Používa sa preventívne, pred predpokladanou hrozbou napadnutia komármi či kliešťami.

Ak máte viac otázok a radi by ste ich konzultovali so svojím lekárom, neváhajte ho kontaktovať cez
www.doktoronline.sk

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár